Nemám rada svoju SVOKRU. Čo s tým?

Miroslava Suchárová Miková | 25. Jan 2019
Nemám rada svoju SVOKRU. Čo s tým?

Na narodenie dcérky reagovala slovami, že to nie je pekné, pretože sme neboli zosobášení. Potom sa na mňa urazila kvôli tomu, že som pri nej niekoľkotýždňovú dojčenú dcérku nenechala a „nešla si po svojom“.

Dala mi to pocítiť pri každej návšteve nepríjemnými poznámkami, ktoré mi ako čerstvej mamičke vôbec nepadli dobre. Dcérku dlhé mesiace oslovovala dievčatko, pretože nami vybrané meno sa jej nepáčilo. Poza môj chrbát sa snažila teraz už manžela presvedčiť, aby sme na svadbu pozvali hostí, ktorých si tam želala mať ona. Neuspela. Všetko sa to na seba nabaľovalo, až mi začali vadiť aj veci, ktoré možno nemyslela zle.

Svokru nepokladám za zlého človeka, ale kamarátky rozhodne nie sme

Možno keby som hneď zo začiatku hovorila veci narovinu, mohlo to byť dnes lepšie. Aktuálne sa so svokrou vidíme niekoľkokrát do roka a náš vzťah je čisto formálny. 

Toto je jeden z tých šťastnejších príbehov, ktoré som si vypočula od kamarátok či známych, keď som sa snažila zistiť, ako to funguje medzi nevestami a svokrami. Väčšina z tých, s ktorými som sa rozprávala, označila vzťah so svokrou za zlý, komplikovaný, negatívny, hrozný, napätý či formálny. Tie, pre ktoré je svokra kamarátkou či dokonca mamou, by som zrátala na prstoch jednej ruky. 

Prečo sú vzťahy medzi nevestami a svokrami také komplikované?

„Problém vidím v tom, že obe ženy si navzájom zrkadlia svoj vlastný problém. Nevesta si praje byť v živote muža ,jedinou ženou‘ a svokra sa obáva toho, že prestáva byť v živote svojho syna ,jedinou ženou‘. Je možné, aby dve ženy vládli ,na jednom dvore‘? Pravdepodobne nastanú komplikácie. Môžeme sa im vyhnúť, ak sa jedna zo žien bude správať zrelšie, teda múdrejšie. Múdra nevesta vie a prijíma, že prvou ženou jej muža je jeho matka, teda jej svokra. A tou aj v jej ponímaní vo vzťahu k synovi zostane.

Nevstúpi s ňou do konkurenčného boja, pretože rozumie tomu, že motívom boja svokry nie je ona, ale strach svokry, že stráca pri neveste nielen prvenstvo ženy, ale aj kontrolu nad svojím synom a tým aj svoju moc. Aby si ju svokra zabezpečila, začne často poúčať, zbytočne radiť, či sa vnucovať. A najčastejšie bojuje s nevestou, pretože ona je projekčnou plochou, ktorá svokrine nepríjemné fakty a pocity zrkadlí. Napríklad fakt, že už nie je najmladšia a najmä to, že už nie je v živote jej syna jedinou ženou,“ vysvetľuje rodinná terapeutka a traumapedagogička Monika Herdová. 

Ako teda udržať vzťahy so svokrou na akceptovateľnej úrovni?

Zdá sa, že dôležité v tomto smere sú dve veci – vaše sebavedomie, resp. miera vašej sebalásky a kvalita vzťahu, ktorý máte s partnerom. 

Za problémami so svokrou hľadajte nízke sebavedomie

Kľúčovým bodom, ktorý ovplyvňuje nielen partnerský vzťah, ale aj všetky ostatné, vrátane toho, ktorý máte so svokrou, je vaše sebavedomie. Ak máte dostatočne vybudovanú sebadôveru, nemáte potrebu niečo si dokazovať, pretože ste spokojná sama so sebou i so životom, ktorý vediete.

Takisto si stojíte za tým, čo poviete alebo urobíte, a tiež disponujete schopnosťou primerane reagovať na prípadné svokrine poznámky či rady týkajúce sa vášho vzťahu či výchovy detí. S tým súhlasí aj terapeutka.

„Múdra žena vie, že aj ona vplýva na cely vzťahový proces v rodine. Má dobrú mienku o sebe, sebareflexiu, uvedomuje si svoje slabé miesta, vie si priznať, že nevie všetko a aj preto nevyžiadanú radu od svokry s poďakovaním prijme. Vie aj to, že nemusí podľa nej konať. Ale aj môže. Má slobodu rozhodovať sa. Tým, že má dobrú mienku o sebe a vie, čo svokru trápi, nevzťahuje všetky poznámky svokry na seba, nevracia ich útokom, viac sa stáva počúvajúcou a zdravo oceňuje pomoc či ponuky svokry. Vie nielen poďakovať, ale aj konštruktívne pomoc odmietnuť, či poznámky otočiť iným smerom.

Napríklad takto: ,Ďakujem, že si robíte starosť o to, či dobre vychovávame vášho vnuka, je to znak toho, že ho máte naozaj rada a chcete pre neho to najlepšie. Vážim si to. Sme však dospelí a spolu s manželom sa rozhodneme, ako budeme v tej veci konať,‘“ vysvetľuje Monika Herdová.

Chlap musí stáť pri vás 

Nemenej dôležité vo vzťahu so svokrou je, aby váš manžel stál pri vás, čiže podstatnú rolu aj v tomto smere zohráva kvalita partnerského vzťahu – s partnerom musíte byť pred ostatnými, teda aj pred vašimi svokrovcami, jednotní.

Ďalšou nevyhnutnou vecou je to, že svokra je matkou vášho partnera, teda je jeho úlohou, aby určil hranice, do akej miery môže jeho matka zasahovať do vášho života. Avšak tu často vznikajú problémy, pretože mnoho chlapov „rivalitu“ medzi svokrou a svojou manželkou ignoruje, alebo na ňu reaguje flegmaticky a tým pádom nedokáže matke vymedziť hranice.

„Múdra žena si nepotrebuje dokazovať nič. Svokra zostane matkou jej muža a ona jeho ženou. Role sú zadelené. Uvedomuje si podstatnú vec: čím viac sa jej muž stavia pasívne napríklad k nevyžiadaným radám  svojej matky, čim viac je alibistom a nekomunikuje s matkou otvorene, prijíma od nej v dospelom veku pravidelne peniaze, nechá sa ňou obsluhovať, žehliť si košele, alebo, naopak, stáva sa jej sluhom, pretože platí ,daň‘ za všetky matkine služby, tým viac bude na svojho muža nahnevaná alebo pri ňom sklamaná.

Ak sa muž správa ako poslušný syn, žena nebude pri mužovi spokojná. Jej nespokojnosť nesúvisí so správaním svokry, ale so vzťahom, aký má jej muž voči svojej mame. Ak sa muž voči svojej mame zdravo neohradí, žena necíti vedľa seba muža - chlapa, ale viac svokrinho syna. A to si nepraje žiadna žena. Riešením je otvorene s mužom na túto tému komunikovať a nie obviňovať svokru.

Múdra žena nehrotí konflikty

Múdra žena vie, že jej muž má právo sa pri nej a jeho mame vyvíjať. Potrebuje čas, aby našiel odvahu oslobodiť sa od očakávaní nielen svojej matky, ale aj svojej ženy. Čim viac bude mať vedľa seba muž ženu a nie ženu - dieťa, tým viac sa bude stávať pevným a odvážnym mužom,“ pripomína Monika Herdová. 

Nadobudli ste po prečítaní predchádzajúcich riadkov pocit, že prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zapracovať na svojom sebavedomí, pretože to upraví nielen vzťah so svokrou, ale možno zlepší aj ten partnerský? Skvelé!

Veď skutoční chlapi milujú sebavedomé ženy... Motiváciou vám môže byť aj citát známej americkej atlétky, herečky a modelky Aimee Mullins: „Sebavedomie je najsexi vecou, akú žena môže mať. Je oveľa viac sexi ako akákoľvek časť tela.“

A možno bude stačiť, keď sa úprimne porozprávate so svojím partnerom – pochopí, aké je pre vás dôležité, aby stál pri vás. V každom prípade, aspoň sa pokúste urobiť niečo, čo vzťah medzi vami a svokrou aspoň upraví na akceptovateľnú úroveň. Nuž, a ak sa ani napriek vašej snahe z vás nestanú „kamošky“, aspoň sa nebudete zbytočne trápiť, že ste v tejto veci nič nepodnikli. 

Keď raz JA budem SVOKRA..
Prečítajte si tiež:

Keď raz JA budem SVOKRA..