Pomôže párová terapia zachrániť vzťah? A ako prebieha?

redakcia FIT štýl | 19. august 2017
Pomôže párová terapia zachrániť vzťah? A ako prebieha?

Ak sa rozhodnete vyhľadať odbornú pomoc, neobávajte sa toho, že vám niekto tretí bude radiť, čo a ako máte robiť. Párová terapia pomôže vzťah zachrániť alebo sa dôstojne rozísť...

„Verím, že párová terapia môže vzťah zachrániť, alebo minimálne môže „očistiť“, objasniť motiváciu partnerov, čo skutočne chcú so vzťahom robiť“, tvrdí psychologička Katarína Hatráková.

„Najhoršou možnosťou (ešte horšou než ukončenie vzťahu) je zotrvávanie v akejsi agónii: na jednej strane hovorím, že chcem vzťah zachrániť, na druhej mám mimomanželský pomer, alebo naopak, hovorím, že vzťah pre mňa skončil, ale stále s partnerom ostávam.

Čítajte tiež: Kríza vo vzťahu: čo ju môže spôsobiť a čo robiť keď nastane?

Takže, keď je jasná motivácia a k tomu rozhovor s niekým tretím, kto nám naše správanie zrkadlí – čo je vždy nápomocné, môže to byť posunom, aby sme dokázali vystúpiť zo začarovaného kruhu.“

Výsledkom párovej terapie teda nie je prioritne vzťah zachrániť. Ide o to, aby pár našiel cestu z krízy a dospel k spoločnému rozhodnutiu ako a či chce ďalej pokračovať.

Úspechom párovej terapie môže byť aj dôstojný rozchod partnerov bez zbytočného vzájomného ubližovania, so zachovaním vzájomnej úcty. Dohodnúť sa na pravidlách a rešpektovať život toho druhého, najmä ak sú súčasťou vzťahu deti.

Mohlo by vás zaujímať: Párová terapia - pre koho je určená a čo od nej očakávať?

Terapeut môže pomôcť nájsť spoločnú reč partnerom, ktorí už spolu komunikovať nedokážu, alebo komunikujú nekonštruktívne a bez výsledku.

Ak sa rozhodnete absolvovať párovú terapiu, buďte pripravení na to, že aj slová môžu bolieť. V procese hľadania východiska si pár prejde malým očistcom.

Ako prebieha párová terapia?

„Na prvom stretnutí (a často i na druhom, treťom), keď si klienti vzájomne zmapujú pocity, sa snažíme uzavrieť akúsi „dohodu", čo klienti potrebujú, čo očakávajú, ktoré očakávania sú reálne, v čom im skutočne vieme pomôcť a prečo a v čom nie“, približuje Katarína Hatráková.

„Koľko stretnutí je potrebných, záleží od mnohých faktorov, najdôležitejším je motivácia klienta, ale je jasné, že (často) dlhodobo chronifikovaný problém sa za jeden a pol hodiny nevyrieši.

Niektorí klienti chodia na poradenské stretnutia (tých je rádovo menej, približne päť), iní časom v sebe objavia odvahu aj pre psychoterapiu, ktorá sa od poradenstva líši hĺbkou rozhovoru, emócií, zdieľania pocitov.

Súčasťou párovej terapie býva aj individuálna psychoterapia v prípade vážnejších osobnostných kríz. Niekedy je potrebná i konzultácia so psychiatrom“, dodáva psychologička. Počas párovej terapie je terapeut aktívny, vedie sedenie tak, aby dostal každý z partnerov rovnaký priestor na vyjadrenie svojich potrieb.

Obavu, že muži bývajú uzavretejší a nedokážu otvorene hovoriť o svojich pocitoch, Katarína Hatráková nepotvrdzuje „Vo všeobecnosti sa očakáva, že otvorenejšia býva žena. Mne sa však toto tvrdenie v praxi neoverilo. Aj muži, aj ženy dokážu byť otvorení, ak sú motivovaní a ak chcú.“

Mohlo by vás zaujať: Bývanie u svokrovcov. Dobré rozhodnutie alebo zabijak vzťahu?

Ak ste sa už rozhodli

Ak sa rozhodnete vyhľadať odbornú pomoc, neobávajte sa toho, že vám niekto tretí bude radiť, čo a ako máte robiť. Nedostanete návod s presne vyváženými ingredienciami na ideálny vzťah. Toto ani nie je cieľom párovej terapie.

Podľa psychologičky Kataríny Hatrákovej, na základe metód (konkrétne životné situácie, príbeh lásky, rodinná mapa, zrkadlenie pocitov a správania), s ktorými vo svojej praxi manželskej poradkyne pracuje, klienti dospejú k riešeniu krízy sami.

„Z môjho pohľadu je cieľom naučiť klientov použiť tie zdroje, ktoré ako ľudia - osobnosti so svojím príbehom majú k tomu, aby si svoj problém dokázali vyriešiť sami. Aby v sebe objavili silu riešiť svoje životné situácie.

A dôležitým momentom v párovej terapii je, že tieto zdroje si partneri odhaľujú navzájom, spoznajú sa a prijmú jeden druhého v hĺbke osobnosti.

Čítajte tiež: Vzťah na diaľku. Áno alebo nie?

Dokáže párová terapia zachrániť vzťah?

Ťažko sa to dá kvantifikovať, lebo nemám k dispozícii spätnú väzbu od všetkých klientov (nie všetci sa prídu pochváliť, že sa majú dobre).

Môžem však povedať, že skúsenosti – aspoň priamo zo sedení ukazujú, že pomenovanie problému a spoločná snaha hľadať východisko sú už sami osebe nápomocné – pomáhajú vystúpiť zo začarovaného kruhu konfliktu a neprijatia“, uzatvára psychologička Katarína Hatráková.

Skvelé manželstvo nie je, keď sa dá dokopy dokonalá dvojica. Skvelým manželstvom je, ak sa nedokonalá dvojica naučí tešiť sa zo svojich rozdielov.
(Dave Meurer)

Miša, 51 rokov: „Mám pozitívnu skúsenosť. S manželom sme prežívali krušné chvíle po odchode detí z domu. Nevedeli sme si nájsť spoločné záujmy a celé dni sme len obchádzali okolo seba. Psychologička nám pomohla otvoriť staré rany, ktoré nebol čas riešiť, keď boli deti malé.

Istý čas sme boli aj od seba, kým tie rany boleli. Prázdne hniezdo nás dostalo na kolená, ale pomaly z nich vstávame. Naša diagnóza bola, že sme sa zabudli rozprávať. Vrátili sme sa k sebe, ale už bez starých bolestí.“

Čítajte tiež: 10 pravidiel ako premeniť hádku na efektívnu komunikáciu