Som shopoholik, čo ďalej? Ako sa shopoholizmu úspešne vyhnúť?

Diana Mašlejová | 15. Aug 2017
Som shopoholik, čo ďalej? Ako sa shopoholizmu úspešne vyhnúť?

Rovnako, ako závislosť na internete či počítačových hrách, aj shopoholizmus patrí do kategórie nových druhov ochorení.

Diagnostika preto môže byť o čosi zložitejšia a postihnutý jedinec sa často do ambulancie dostane až v pomerne závažnom štádiu.

Čítajte tiež: SHOPOHOLIZMUS alebo iba nevinné nakupovanie?

Som shopoholik, čo ďalej?

Čo ho v ambulancii odborného lekára čaká? Katarína Dobrovodská vysvetľuje, že „zatiaľ sa nedá hovoriť o nejakom štandardom zaužívanom postupe pri liečbe kompulzívneho (nutkavého) nakupovania.

Konzultácia a postup liečby závisí od stavu klientov a od miery závislosti. V podstate sa však volí farmakoterapia v kombinácii so psychoterapiou.

Z množstva psychoterapeutických smerov spomeniem pre ilustráciu napríklad terapiu KBT, keď môžu byť klienti vystavovaní stále lákavejším ponukám, ktorým musia odolávať, spočiatku v sprievode inej osoby, nakoniec bez sprievodu.

Efektívna býva aj skupinová psychoterapia, podobne ako u iných závislostí. Často sa stáva, že ľudia vnímajú svoju závislosť skôr ako finančný problém, zvyknú hľadať pomoc u finančných poradcov či zamestnancov finančných inštitúcií a nie psychiatrov.

Čítajte tiež: Chorobné nakupovanie - na krok od závislosti. Týka sa to aj vás?

V USA existujú akési podporné skupiny anonymných dlžníkov, ktoré do istej miery môžu niekomu ukázať cestu, ako kontrolovať svoje nákupné impulzy.

Nesmieme opomenúť možnosť partnerskej, rodinnej terapie, nakoľko práve členovia rodiny sú poruchou ovplyvnení a rovnako zohrávajú významnú rolu pri podpore klienta trpiaceho shopoholizmom.“

Pokiaľ máte pocit, že vám nakupovanie pomaly prerastá cez hlavu, nezúfajte. Táto porucha je pomerne úspešne liečiteľná a kontrolovateľná. Stačí len chcieť na sebe zapracovať a priznať si problém sám pred sebou.

V prípade, že vášnivé nakupovanie patrí do vašej povahovej výbavy a nemáte pocit, že by išlo o vážny problém, možno vám poslúžia rady odborníka, ako si ho užiť bez vedľajších účinkov.

Ktorý strom vás osloví?Jemné energie stromov. Čo charakterizuje jednotlivé stromy

Ako sa shopoholizmu úspešne vyhnúť

  • Je vhodné byť ostražitý v prípade rôznych akcií na tovary, nenaletieť každému lákavému letáku či novinke.
  • Ak sa človek cíti sám, nepochopený, nudí sa a je nespokojný v takmer každej oblasti svojho života, je vhodné zamyslieť sa a nájsť si niečo, z čoho máme radosť, no nie je to na úkor našich vzťahov, času, či financií. Preto je významným preventívnym faktorom zaujímavý koníček, šport, či naplnený partnerský, alebo kamarátsky vzťah.
  • Preventívne môžu pôsobiť maličkosti. Napríklad nakupovanie podľa zoznamu. Vždy, keď idete do obchodu, spravte si zoznam vecí, ktoré potrebujete a ak sa vám ho podarí dodržať, spravte si radosť nejakou drobnosťou.
  • Vhodné je tiež preferovať platbu hotovosťou. Hádajte, prečo? Ak platíte kartou, nemáte taký očividný prehľad o všetkých eurách, ktoré míňate. V prípade, že musíte rátať centy a bankovky, vidíte a cítite, ako idú peniaze doslova z vašich rúk. Tento pocit môže zabrzdiť nutkanie nekontrolovane míňať. 
Mohlo by vás zaujímať: Terapia sviečkami. Ako funguje táto ličebná metóda?