Sú spoločné záujmy skutočne nevyhnutnosťou vo vzťahu?

Diana Mašlejová | 17. apríl 2017
Sú spoločné záujmy skutočne nevyhnutnosťou vo vzťahu?

Mať rád lyžovanie, chodenie do galérií, cestovanie – možností, ako sa aktívne, kultúrne či spoločensky vyžiť je viacero. Či sú spoločné záujmy skutočne nevyhnutnosťou, nám naďalej pomáha odhaliť psychologička Zdenka Némethová z manželskej poradne 2Therapy.

Chce to však odvahu a chuť ich hľadať, nachádzať, a v neposlednom rade si ich obľúbiť. Osožným tipom je zo začiatku vymýšľať aktivity na striedačku a hľadať, čo vás spoločne chytí za srdce.

Netreba sa vzdávať po prvých neúspechoch, obľúbiť si istú aktivitu tak, aby sa z nej stal skutočný záujemmôže trvať. Nebojujte proti sebe, ale pokúste sa chvíľu pri nej zotrvať a nachádzať v nej čosi pekné a obohacujúce. Táto ochota hľadať by však mala byť na oboch stranách. 

Čítajte tiež: Čo je kľúčovým faktorom šťastného a obohacujúceho vzťahu?

Zanietenie je krásna vec, ale...

Povedzme si príklad. S partnerom sa stanete náruživými potápačmi a obaja si danú radosť pestujete a užívate. Váš partner sa teší, pretože potápanie bol vždy jeho sen, avšak vy, napriek tomu, že zdieľate jeho radosť, v sebe potláčate potrebu po umení.

V takejto situácii je prvým bodom zdôveriť sa partnerovi a poprosiť ho, aby sa pokúsil naplniť aj váš záujem. Nemusí to znamenať, že s vami každú sobotu bude tráviť v galérii, ale že sa skúsi pozrieť na veci aj vašimi očami.

Toto poodhalenie osobných dverí záujmov by však nemalo sprevádzať podceňovanie partnera. Vety typu: „Ty sa v tom vôbec nevyznáš, nemáš pravdu, si nešikovný,“ nemajú v budovaní a vytváraní siete záujmov čo robiť.

Ochota, rešpekt, pochopenie, uznanie, je lepšou a úspešnejšou cestou, ako partnera neodradiť. Podobenstvo o vrane, ktorá sadá k inej vrane, je celkom namieste. Nemusí ísť však o podobnosť charakterov.

Vzájomnosť...

Vzájomné rozdielnosti sú celkom prirodzené a osožné a neraz sú to práve ony, ktoré nás k druhému človeku pritiahnu a zažnú plameň vášne. Vrana k vrane je o čomsi inom. Zdenka Némethová vraví, že „to, čo charakterizuje šťastné vzťahy je vzájomnosť. Pocit, že toto sme „my“, aj cez všetky rozdielnosti.“

Aj keď to majú vzťahy, ktoré spája nejaké spoločné zanietenie ľahšie, ešte to nemusí znamenať, že majú šťastnejší vzťah, ako dva úplne rozdielne typy. Všetko závisí od nastavení, miery tolerancie, prispôsobenia sa a od istej harmónie týchto aspektov.

Striedanie aktivít podľa preferencií jednotlivých partnerov môže byť rovnako obohacujúce a je navyše vyjadrením lásky, pochopenia a prijatia. Pretože, aj keby sme sa pozreli na dva vzťahy, z ktorých oba spája vášeň trebárs pre turistiku, zistíme, že zatiaľ čo jeden pár sa venuje aktivite dve hodiny denne, druhý iba hodinu týždenne a ostatný čas radšej partneri trávia osamote, pretože majú väčšiu potrebu súkromia a chvíľ, keď sú iba sami so sebou.

„Zvlášť muži potrebujú aj čas pre seba. Chcú si občas riešiť veci a záujmy samostatne, oddýchnuť si, mať určitý odstup. Žena zase vyžaduje viac pozornosti, potrebuje byť ocenená, chválená, zakladá si na prejavoch lásky a úcty.

Okrem záujmov platí aj to, že..

Ženy preto často mužský prejav vnímajú nesprávne ako nezáujem a muži zase ženské správanie ako prílišnú naviazanosť, či obmedzovanie slobody. Keď sa však partneri naučia tieto prirodzené rozdielnosti pochopiť, prijať a rešpektovať, je to veľmi dobrý krok vpred, smerom k šťastnejšiemu a vyrovnanejšiemu vzťahu.

Pokiaľ sa prestaneme snažiť partnera zmeniť, ale skôr sa naučíme vedieť si poskytnúť lásku a potreby tak, ako to ten druhý človek potrebuje, máme vyhrané.“ Nezabúdajme preto, že spoločné záujmy sú len jedným zo stavebných kameňov vzťahu a aj nad nimi visia všetky tie dôležité a kľúčové pojmy, ako láska, kompromis, rešpekt a tolerancia.

Mohlo by vás zaujímať: Aj hádka môže zbližovať