4 spôsoby použitia JABLČNÉHO OCTU ako domáceho liečebného prostriedku

Mgr. Alena Pethoova | 1. May 2019
4 spôsoby použitia JABLČNÉHO OCTU ako domáceho liečebného prostriedku

Ľudia pravdepodobne prichádzajú do kontaktu s jablčným octom hlavne ako prídavkom na varenie, ale je čas premýšľať mimo škatuľky. Pretože jablčný ocot je skvelý pomocník najmä čo sa týka zdravia pokožky.

Účinky jablčného octu na  pokožku

Problémy s kožou, ako sú ekzémy, akné a pigmentové škvrny, vyvolávajú obavy v mnohých ľuďoch. Podráždenie pokožky a nevzhľadné škvrny sa dajú liečiť, ale zvyčajne neexistuje prístup, ktorý by vyhovoval všetkým.

V skutočnosti mnohí jedinci, ktorí trpia problémami s kožou, majú tendenciu skúšať rôzne krémy a mastičky, ktoré niekedy dráždia pokožku dokonca ešte viac.

To vedie k otázke:
Existuje prirodzenejší prístup k liečbe kožných problémov?

Čo je jablčný ocot a prečo ho aplikovať na kožu?

Ľudia pravdepodobne prichádzajú do kontaktu s jablčným octom hlavne ako prídavkom na varenie, ale je čas premýšľať mimo škatuľky.

Podľa Women’s Health, je jablčný ocot skvelý pomocník najmä čo sa týka zdravia pokožky. PH vlastnosti, prírodné alfa-hydroxykyseliny a kyselina octová umožňujú, aby tento ocot fungoval ako upokojujúci prostriedok práve na pokožku.

Čítajte tiež: Slivky UMEBOSHI a UMEOCOT. Oplatí sa mať ich doma.

Jablčný ocot získal reputáciu ako vynikajúci zdroj pre problémy s pokožkou, ktoré sa pohybujú od miernych až po závažnejšie problémy, ako je psoriáza.

Women’s Health opisuje ocot ako s hodnotou pH, ktorá je veľmi podobná ľudskej koži. Takáto podobnosť umožňuje, aby ocot upokojil suchú a svrbivú pleť. Navyše, prírodné kyseliny údajne minimalizujú póry a sťahujú pokožku, čím pôsobia ako prírodný kožný toner.

4 spôsoby použitia jablčného octu ako domáceho liečebného prostriedku

Podľa New Health Advisor, účinky jablčného octu pomáhajú pri týchto problémoch s kožou:

PIGMENTOVÉ ŠKVRNY

Alfa-hydroxykyseliny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v jablčnom octe, môžu pomôcť jemne odstrániť odumreté kožné bunky. Pravidelné používanie mohlo pomôcť znížiť príznaky pigmentových škvŕn na koži.

Aplikácia: Aplikujte jablčný ocot priamo na pigmentové škvrny. Použite vatovú tyčinku a nechajte pôsobiť 30 minút. Pre dosiahnutie lepších výsledkov opakujte dvakrát denne šesť týždňov.

AKNÉ

Kyselina jablčná, ktorá sa nachádza v jablčnom octe, z neho robí úžasný čistiaci prostriedok na tvár. Nielenže prirodzene upokojuje pokožku, ale pôsobí tiež ako protiplesňová a antibakteriálna čistiaca látka.

Aplikácia: Použite malé množstvo octu a potrite pokožku. Vytvorenie riedenej zmesi nie je potrebné. Avšak, mali by ste pleť dôkladne opláchnuť vodou.

TONER

Sťahujúce vlastnosti v jablčnom octe pomôžu minimalizovať póry a zlepšiť cirkuláciu pokožky, čím sa stáva vynikajúcim prirodzeným riešením pre tonizáciu pleti.

Aplikácia: Zmiešajte ½ šálky vody a ½ šálky jablčného octu s niekoľkými kvapkami levanduľového oleja. Aplikujte priamo na kožu pomocou vatového tampónu a nechajte zmes na koži dve minúty. Opláchnite dôkladne čerstvou vodou. Opakujte dvakrát denne.

UTÍŠI POKOŽKU SPÁLENÚ SLNKOM

Spálená koža páli a svrbí, proces hojenia je nepríjemný a bolestivý. Jablčný ocot je prirodzený sťahujúci, čo znamená, že môže pomôcť urýchliť zotavenie pokožky a zároveň znížiť svrbenie a pálenie.

Aplikácia: Zmiešajte v rovnakom pomere studenú vodu a jablčný ocot. Aplikujte priamo ale jemne na spálenú pokožku. Opakujte niekoľkokrát denne, ako je to potrebné.

ČO JE POTREBNÉ VZIAŤ V ÚVAHU?

Zatiaľ čo použitie jablčného octu môže byť v režime starostlivosti o pokožku užitočné, výsledky nečakajte cez noc, ani to, že budú dokonalé. Podľa nedávno uverejneného článku v Healthline existuje niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti:

  • Niektoré problémy s kožou sú závažné a vyžadujú prísnejší liečebný plán, než len jablčný ocot. Napríklad v prípade ekzému, jeho progres môže viesť k infekcii, ktorá vyžaduje liečbu antibiotikami.
  • Jablčný ocot môže byť dráždivý pre pokožku a nemal by sa používať na otvorené rany. Aj keď je to prírodný produkt, stále existuje možnosť alergickej reakcie. Príznaky reakcie môžu zahŕňať vyrážku, ťažkosti s dýchaním alebo opuch.
  • Pri niektorých príležitostiach môže jablčný ocot spôsobiť pocit pálenia alebo zapálenú pokožku. 
Čítajte tiež: Materské znamienka - ako vznikajú a na čo treba dávať pozor?