Sankhapraksalana - jogínska očista. Účinná, premyslená a generáciami overená.

Andrea Klamová | 3. Sep 2017
Sankhapraksalana - jogínska očista. Účinná, premyslená a generáciami overená.

Sankhapraksalana, jogínska očista, je účinná, premyslená a generáciami overená očista. Pri porovnaní s črevnou sprchou a klystírom je výhodnejšia v tom, že si pri nej prečistíte nielen hrubé črevo, ale aj celý tráviaci trakt od žalúdka až po konečník.

Ďalšou výhodou tejto techniky je, že je cenovo dostupná pre všetkých, pretože náklady na ňu sú minimálne. Budete na ňu potrebovať len čistú vodu a soľ.

Nevýhodou je, že si treba na túto očistu vyhradiť jeden deň, pretože celá procedúra trvá 1 a pol až 3 a pol hodiny, závisí od zanesenia vášho čreva, a následne po nej je potrebné oddychovať, byť v teple a pokoji.

Čítajte tiež: Zdravé črevá – základ zdravia! KLYSTÍR?

Kompletný postup črevnej očisty – Sankhapraksalana

1. So Sankhapraksalananou by sa malo začínať hneď ráno. Keď vstanete, vypijete cca pol litra čistej vody – je to kvôli tomu, aby ste neskôr neboli dehydrovaný. Následne si dajte variť bielu neosolenú ryžu, pokojne ju môžete aj trochu rozvariť.

2. Pripravte si 2 litre vlažnej vody a pridajte do nej jednu lyžicu soli. Voda by mala byť slaná približne ako polievka, ak by vám bola príliš slaná, pridajte ešte vodu, ak málo, pridajte soľ. Riaďte sa podľa svojej chuti, roztok by vás nemal príliš dráždiť.

ohlo by vás tiež zaujímať: Črevná sprcha - prečo ju podstúpiť a ako prebieha? Hodnotili sme.

3. Vypite prvý pohár vody a svižne si zacvičte sériu štyroch cvikov, 4-6 opakovaní na každú stranu. Tieto cviky sú špeciálne navrhnuté tak, aby vám posúvali vodu tam, kam ju chcete dostať.

4. Tento postup opakujte, kým nepríde prvé nutkanie na stolicu. Obvykle to býva po 6 a viac pohároch, závisí to od stupňa znečistenia. Ak by stolica neprichádzala, skúste pridať trochu soli do vody. Ak nepríde ani po vypití 10 pohára, dajte si s pitím pauzu a len cvičte. Poprípade si môžete skúsiť naolejovaným prstom pomasírovať konečník, tým sa vám uvoľnia zvierače a proces by sa mal spustiť.

5. Prvá stolica sa nebude líšiť od tej bežnej. Tie ďalšie by už mali mať prevažne vodnatejšiu konzistenciu a ku koncu z vás pôjde už len voda. Stále dokola opakujete postup voda-cvičenie-záchod, kým nebude voda, ktorá z vás vychádza čistá – číra, vtedy ste dosiahli úplné vyčistenie tráviaceho traktu a čriev.

Časom už možno nebudete stíhať cvičiť a na toaletu budete musieť ísť hneď po vypití slanej vody. Ak sa vám roztok na pitie minul, pripravte si ďalší, v ktorom už môžete použiť menšie množstvo soli.

6. Je vhodné namiesto toaletného papiera používať bidet alebo vlhčené obrúsky. Zamedzíte tým podráždeniu konečníka slanou vodou.

7. Tradiční jogíni robia po Sankhapraksalana ešte Vamana dhauti, je to vyčistenie obsahu žalúdka. Prevádza sa tak, že vypijete tri poháre čistej vody a následne ju vydávite. Tým prerušíte cirkuláciu vody v črevách. Tento krok však môžete pokojne vynechať.

8. Keď už je voda, ktorá z vás vychádza číra, zabaľte sa do deky a na polhodinku si oddýchnite. Po toľkom cvičení budete už asi dosť unavený. Počas tejto doby nepite už žiadnu vodu, pretože by ste obnovili prietok.

9. Po polhodinovom odpočinku si dáte svoje prvé jedlo – misku ryže s trochou rozpusteného masla, pretože tuk vytvorí na slizniciach ochrannú vrstvu. Je veľmi dôležité, aby ste dodržali tento časový odstup, pretože je vyslovene nevhodné nechať tráviacu trubicu prázdnu viac ako hodinu!

10. Piť môžete opäť začať asi pol hodinu po prvom jedle, vhodná je čistá voda alebo bylinné čaje.

11. Po zvyšok dňa sa stravujte striedmejšie, dajte si napríklad varenú zeleninu s ryžou. S kávou, alkoholom, kyslými mliečnymi výrobkami, čerstvou zeleninou a mäsom počkajte aspoň 24 hodín.

Bude vás zaujímať: Ploché brušká a dokonalé postavy alebo iba veľká obrázková lož?

Moje hodnotenie Sankhapraksalana

Sankhapraksalanu som vyskúšala prvý raz pred pár mesiacmi, keď som sa chystala urobiť si 5-dňovú očistu. Dá sa to jednoducho zvládnuť podľa návodu. Oproti črevnej sprche a klystíru má výhodu v tom, že si nemusíte nič zavádzať do konečníka a prečistí vám celý tráviaci trakt. Jediné nepríjemné na tom je pitie slanej vody, po druhom litri vám už naozaj lezie krkom.

Ale netreba na to myslieť a radšej rýchlo vypiť ďalší pohár. Ja som ešte po vypití posledného pohára slanej vody vypila asi liter kamilkového odvaru, aby som očistila tráviaci trakt od prebytočnej soli. Keďže nekonzumujem mliečne výrobky, tak som si na ryžu namiesto masla naliala RAW sezamový olej. Podľa mňa je Sankhapraksalana najlepší z variantov na očistenie čriev