Ako sa starať o koňa? Takto by ste ho mali správne čistiť

Eva Kliská | 9. október 2017
Ako sa starať o koňa? Takto by ste ho mali správne čistiť

Nie je to len o jazdení. Predtým, ako sa s koňom vyberiete jazdiť, musíte sa postarať o to, aby bolo jazdenie príjemným zážitkom nielen pre vás, ale aj pre vášho tátoša.

Pred jazdou je potrebné vždy vyčistiť koňovi kopytá. Čistením sa z kopýt odstraňujú nečistoty, ktoré by mu mohli pri cválaní prekážať. Na tento rituál si zvykajú už odmalička, takže v dospelosti je to pre ne iba rutina.

Čítajte tiež: Chcete začať jazdiť na koni? Predtým, ako sa rozhodnete, mali by ste vedieť...

Napriek tomu, treba byť opatrní, aby sme mu s čistiacim háčikom nezasiahli do živého a nespôsobili poranenia. Okrem čistenia kopýt je veľmi dôležité aj čistenie srsti, ktoré však v zásade nie je potrebné robiť po každom jazdení.

Zo srsti sa odstraňuje nečistota, ktorá sa na koňa zachytáva vtedy, keď prichádza do kontaktu s podstieľkou.

Prach, steblá a slama – to sú všetko nečistoty, ktoré sa dostávajú do srsti, chvostu a hrivy koňa. Na takéto čistenie sa najčastejšie používa žbilko alebo hrubá kefa. Čistí sa krúživými pohybmi proti smeru srsti, aby sa zachytili aj častice ležiace pod jednotlivými chlpmi. Čistiť sa začína od krku po zadok.

V dobe plznutia by sa malo dávať pozor na citlivé partie alebo na miesta, kde je kôň šteklivý – zväčša brucho. Okrem čistenia sa takto prekrvuje a masíruje svalstvo koňa – pred jazdou je možné svalstvo takýmto spôsobom aj uvoľniť.

Čistenie tiež pomáha pri vzájomnej komunikácii človeka a koňa, mladé kone učí spolupráci, ochote a predovšetkým trpezlivosti.

Mohlo by vás zaujímať: Rastliny podľa feng shui: sľubujú prosperitu a peniaze.