Tukožrútska polievka: Ako funguje? A funguje vôbec?
Tento týždňový program pozostáva z kapustovej polievky a z rôznych iných jedál, podľa jednotlivých dní. V priebehu týždňa by malo dôjsť k úbytku na hmotnosti 3 až 5 kg.
Ako táto diéta funguje
Isté zníženie hmotnosti dosiahne dietujúci vďaka nízkej energetickej hodnote a obmedzenému výberu potravín. Popri polievke sa v menu nachádza aj porcia mliečnych výrobkov, ovocia alebo zeleniny s nízkotučným alebo odtučneným dresingom.
Kapusta: neodmysliteľný zdroj slovenskej kuchyne. Aké cenné látky ukrýva?
Program tejto déty dovoľuje jesť neobmedzené množstvo polievky, čo sa môže zdať skvelé, ale dietujúcemu klesá hmotnosť najmä pre monotónnosť tejto diéty. V podstate ide o nízkokalorickú, nízkotučnú stravu s trochou vlákniny z kapusty a z inej zeleniny a ovocia.
Tekutá konzistencia polievky pravdepodobne podporí pocit plnosti, ale tvrdenia, že kapustová polievka má sama o sebe spaľujúce účinky nie sú založené na žiadnych vedeckých dôkazoch. Počas týždenného stravovacieho plánu kapustovej diéty dochádza k prečisteniu organizmu a zbaveniu niektorých škodlivých látok.
Rýchla diéta
Zakladá si na krátkom, pravidelnom a prostom stravovaní sa. Denný príjem kalórií sa skreše na 800-1000 kalórií. Kapusta obsahuje veľa vitamínov A, B1, B2, C a E, rovnako ako antioxidanty. Kapusta je bohatá na vápnik, železo a draslík, neobsahuje však takmer nijaké bielkoviny či zložité sacharidy. Navyše má kapusta vplyv na zrážanlivosť krvi a trávenie.
Červená alebo biela kapusta? Varená či dusená? Najlepšia je ...
Diéta najčastejšie trvá sedem dní. Niektoré variácie ju odporúčajú aj na dva týždne s programom na udržanie hmotnosti. Receptov na kapustovú polievku, ktorú môže dietujúci konzumovať v neobmedzenom množstve existuje niekoľko, tu je jeden z nich.
TUKOŽRÚTSKA POLIEVKA
Potrebujeme
- 1 hlávku bielej kapusty
- 4 väčšie cibule
- 3 zelené papriky
- 4 paradajky
- 2 mrkvy
- soľ / korenie / vegetu / kari korenie
- petržlenovú vňať, alebo pažítku – podľa chuti
Postup: Kapustu aj ostatnú zeleninu nakrájame na malé kúsky. Zalejeme vodou a varíme, kým nebude zelenina mäkká, na záver dochutíme koreninami.
Zdroj foto: istockphoto.com
Prvý deň: Vyhýbate sa banánom a pojedáte akékoľvek iné ovocie, pite veľké množstvo nesladenej vody a celý deň si vyhraďte na pojedanie kapustovej polievky.
Druhý deň: Surovou zeleninou zamieňate ovocie, inak stále pokračujeme celodenne s kapustovou polievkou. Večeru môžeme ozvláštniť varenými zemiakmi s bylinkovým maslom.
Tretí deň: Počas tretieho dňa si môžeme dovoliť kombinovať ovocie aj zeleninu, pričom pravidelne pijeme vodu. Kapustová diéta tvorí stravovací pilier. Štvrtý deň: Kapustovú polievku obohatíte o hovädzie mäso.
Štvrtý deň je vskutku krízový, pretože chuť na sladké je čoraz väčšia.
Piaty deň: Do jedálnička okrem tradičnej kapustovej polievky pridávate hnedú ryžu, ryby a nemastné kuracie alebo hovädzie mäso.
Šiesty a siedmy deň: Pokračujete v pojedaní kapustovej polievky, chudého mäsa a akejkoľvek zeleniny (vyvarujte sa tej s vysokým obsahom uhľohydrátov).
Počas celej diéty je potrebné veľa piť, vhodné sú bylinkové čaje, minerálne vody alebo obyčajná voda.
Diéta ako hazard. Čo sa vlastne deje pri diétovaní?
Plusy kapustovej diéty
- kapustová polievka sa môže konzumovať v neobmedzenom množstve
- polievka obsahuje vlákninu, vitamíny A, B, C aj E a okrem toho minerály ako napríklad vápnik, železo, či draslík
- kapusta je zdrojom silných antioxidantov, ktoré sú pre ľudské telo veľmi cenné. Mínusy kapustovej diéty:
- nedostatočný energetický príjem oslabuje organizmus
- hrozí riziko dezorientácie a malátnosti
- diéta neobsahuje bielkoviny, ktoré sú pre zdravú výživu tiež potrebné
- zvýšená plynnatosť a nafukovanie
- hrozba jojo efektu
Mínusy kapustovej diéty
- nedostatočný energetický príjem oslabuje organizmus
- hrozí riziko dezorientácie a malátnosti
- diéta neobsahuje bielkoviny, ktoré sú pre zdravú výživu tiež potrebné
- zvýšená plynnatosť a nafukovanie Hrozba jojo efektu
Kapustová diéta nie je vhodná pre
Tehotné ženy, chorľaví ľudia, staršie osoby, či ľudia s cukrovkou , s chorobou tráviaceho systému (syndróm dráždivého čreva) alebo zápalom hrubého čreva sa najskôr musia poradiť s lekárom a spolupracovať s kvalifikovaným dietológom, aby zistili, či môžu túto diétu vyskúšať a ko ju najlepšie držať.