Catherine Deneuve – kráľovná francúzskej kinematografie

Diana Mašlejová | 20. október 2017
Catherine Deneuve – kráľovná francúzskej kinematografie
foto: Moviestillsdb.com, Getty Images, Movie Stills DB

Rodená Parížanka s noblesným menom Catherine Deneuve je francúzskym synonymom talianskej Sophie Loren, či slovenskej Emílie Vašáryovej – dáma v rokoch, ktorá dozrela s eleganciou, gráciou a šarmom a nestratila pritom súdnosť, intelekt a talent.

Jej meno sa skloňuje s tými najzvučnejšími menami svetového filmu a často býva označovaná za najlepšiu herečku všetkých čias.

Zrodená pod hereckou hviezdou

Catherine sa narodila v Paríži ešte počas druhej svetovej vojny v roku 1943 a kariéru herečky mala takpovediac v krvi. Jej otcom bol Maurice Dorléac, uznávaný divadelný a filmový herec a aj matka pôsobila na doskách, ktoré znamenajú svet. Catherine Paríž od narodenia milovala a spolu s ďalšími tromi sestrami chodievali na predstavenia rodičov, alebo držali palce babičke, ktorá pracovala ako divadelná šepkárka. Napriek tomu, že divadlo sa stalo súčasťou detstva krásnej a pôvabnej blondíny, Catherine zo začiatku snívala o módnom návrhárstve.

Možno by sa jej bol tento sen aj splnil, keby už v mladosti nebol zarezonoval jej talent. Deneuve mala sotva štrnásť, keď ju obsadili do filmovej drámy Les Collégiennes a do dvadsiatky sa ukázala v hlavných rolách ďalších siedmich filmov. Jej herecké majstrovstvo bolo nespochybniteľné. Catherine sa profilovala veľmi rýchlo a jej chladná, inteligentná krása budila pozornosť.

Ľadová kráska – tak ju zvyknú volať dodnes. Dievča z hereckej rodiny však nevďačí za úspech len svojmu vzhľadu. Francúzska kinematografia je známa akcentom na vierohodnosť a autentickosť. Galský herec, to musí byť v prvom rade osobnosť, ktorá vie interpretovať postavy s ľahkosťou, silou a zároveň sa vyhýba strojenosti, či patetickosti. Francúzska herečka musí zvládnuť komédiu aj drámu a divák jej musí veriť každé slovo. Catherine to dokázala hneď na začiatku a už ako 21-ročnú ju pozná celé Francúzsko.

Snímok Pán zo spoločnosti, kde si zahrala po boku slávneho herca Jean-Pierra Cassela, si získal davy vďaka príbehu o bohatom mladíkovi, ktorý sa po strate svojho dedičstva dostáva na pochybné chodníčky.

Filmové skvosty Catherine Deneuve

V roku 1965 si mladú Catherine vyberá do svojho hororu režisér Roman Polanski, ktorý je fascinovaný jej schopnosťou vcítiť sa do postáv a dať im novú tvár. Film Hnus otvára ťaživú tému vzťahu dvoch sestier, z ktorých jedna si užíva milostný život so ženatým mužom a druhá sa stráni spoločnosti mužov a trpí rôznymi sexuálnymi zábranami, ktoré sa čoskoro obrátia proti nej. Medzinárodne úspešný Hnus priniesol mladej francúzskej herečke pozornosť zo zahraničia a raz a navždy jej otvoril dvere do sveta. Už o dva roky neskôr si ju za svoju ikonu vybral Luis Buňel, vychýrený španielsky režisér, známy dokonalým poznaním žien.

Film Kráska dňa, kde pôvabná Catherine zažiarila vďaka schopnosti nechať niektoré city neprejavené a akejsi záhadnosti a jemnej erotiky, je dodnes považovaný za jedno z najlepších filmových diel o podvedomí ženskej mysle. Hlavná postava, ktorú si Catherine zahrala, je oddanou a naoko spokojnou a dokonalou manželkou bohatého chirurga.

Rutinný život sa jej však čoraz viac odcudzuje, a tak sa jedného dňa odhodlá na zvláštny čin. V neďalekom nevestinci začne pôsobiť pod pseudonymom Kráska dňa a neznámym mužom tam poskytuje svoje telesné služby. Kontroverzný a veľmi pôsobivý snímok podčiarkol schopnosť Deneuve zahrať čokoľvek.

Nasledovali desiatky a desiatky ďalších skvelých filmov a Catherine zbierala jednu cenu za druhou a dodnes ich existuje toľko, že ich vedia spočítať iba jej oddaní fanúšikovia. Medzi nimi je napríklad Cézar, či Strieborný medveď z festivalu Berlinale.

Grace Kelly: Monacká kňažná, ikona módneho sveta alebo zúfalá manželka?

Či už spomenieme veľkovýpravný film Indočína, kde si zahrala silnú a emancipovanú koloniálnu ženu, ktorú jedného dňa dobehne láska s mladším mužom, citlivý a hlboký snímok Francoise Truffauta Posledné metro, alebo neobvyklý muzikál Larsa von Triera Tanečnica v tme, kde hrala po boku islandskej speváčky Bjork, všade je Catherine strelou do čierneho. Vie posunúť dej, dať filmu vážnosť a hĺbku a jej ojedinelé emocionálne prejavy na plátne strhnú divákov k slzám.

Súkromné drámy krásnej Catherine

Kultivovaná a vždy elegantná – tak pôsobila Catherine Deneuve v mladosti a rovnaký esprit vyžaruje aj dnes. Vďaka tejto pravej francúzskej grácii sa herečka stala tvárami mnohých luxusných značiek ako Chanel, či Yves Saint Laurent. Lenže jej súkromný život bol neraz pohnutý a plný drám. Jedným z jej prvých milencov bol režisér Roger Vadim, ktorý stvoril aj herečku Brigitte Bardot a stal sa aj ochrancom mladučkej, sotva dvadsaťročnej Catherine.

Poradil jej napríklad, aby používala meno otca Deneuve a prefarbila si vlasy na oslnivú blond. V 19. rokoch porodila staršiemu Vadimovi syna Christiana, ale osud to zariadil tak, že ostala na všetko sama. Vadim sa v rodinnom kruhu pohyboval len nerád a nejavil záujem o rozdúchavanie manželskej pahreby.

Catherine sa po búrlivom vzťahu podarilo postaviť sa opäť na vlastné nohy a pri návšteve Londýna, kde nakrúcala pre režiséra Romana Polanského, spoznala známeho módneho fotografa Davida Baileyho. Išlo o lásku na prvý pohľad a mladý pár sa po skutočne krátkej známosti zosobášil. Avšak, sedem rokov trvajúce manželstvo bolo plné intríg, nevier, hádok a udobrovaní, až nakoniec skončil rozvodom a slzami.

Chladná a naoko rezervovaná Denevue pomotala hlavu mnohým mužom, napríklad aj jednému z najoceňovanejších francúzskych režisérov, Francoisovi Truffautovi, ktorý vraj po rozchode s Catherine dostal najhoršiu depresiu svojho života. Naopak, Catherine vždy považovala na najťažšie obdobie čas po strate svojej sestry. Keď mladá Francoise po tragickej nehode nečakane zomrela, herečke sa nakrátko zrútil svet. So sestrou si boli veľmi blízke a roztrhnutie tohto puta uviedlo Deneuve do ťažkých psychických stavov.

Idol Marcello a rodinné radosti

Po rozvode s módnym fotografom Davidom sa francúzska kráska zoznámila s najväčším talianskym donchuanom, hercom Marcellom Mastroiannim. „Marcello, Marcello,“ vykrikovali davy žien, keď sa príťažlivý a charizmatický herec zjavil na ulici. Marcello a Catherine – titulky najpredávanejších európskych novín boli plné fotografií prominentného páru.

Ich láska bola spečatená narodením dcérky Chiary, s ktorou má Catherine dodnes krásny a silný vzťah a ktorá taktiež pôsobí ako známa a talentovaná herečka. Keď sa nedávno Chiary pýtali na spomienky z detstva, povedala, že svojich rodičov videla spolu iba na plátne. V súkromí išlo o dramatický vzťah plný vášní a odlúčení, ktorý nakoniec skončil.

Napriek viacerým nevydareným, a predsa zásadným vzťahom, sa Catherine podarilo mať pekné a silné putá so svojimi deťmi. Často v rozhovoroch opakuje, že je za tento dar veľmi vďačná a ako viacnásobná babička sa neváha s radosťou starať aj o najmenších členov svojej rodiny. Možno na filmovom plátne pôsobí rezervovane, ale v súkromí je vraj veľmi láskavá, štedrá a s nohami pevne na zemi. Nikdy jej nechýbala ani otvorenosť, na margo mladých herečiek sa trebárs nechala počuť, že s nimi súcití, pretože má pocit, že dnešný svet chce od nich len jediné, aby vyzerali ako bábiky a potlačili v sebe svoj individualizmus.

Catherine, ktorá nepochybne zostarla do krásy a elegancie, obdivuje módu a jej štýl je skôr strohý, nadčasový a nechýba mu typický francúzsky šarm. Rada sa oblieka do modelov luxusnej značky Prada, ale oblečeniu ako takému nepripisuje prehnaný vplyv. „Žena sa má o seba starať, ale to, čo ju robí krásnou, nie je oblečenie, ani telo, šarm sa skrýva vo vnútri,“ povie s ľahkosťou.