Chcete prežiť zimu? Prírodu neoklamete, tak radšej rešpektujte jej prirodzené rytmy!

Gabriela Bachárová | 29. Nov 2017
Chcete prežiť zimu? Prírodu neoklamete, tak radšej rešpektujte jej prirodzené rytmy!

Prečo sa v zime cítime tak unavene a depresívne? Nie je to len tým, že nám chýba slnečný svit a musíme sa vyrovnávať s tmou a chladným počasím. Príčinou je tiež to, že nerešpektujeme prirodzené rytmy prírody, ktorej súčasťou sme.

Príroda nám úplne jednoznačne hovorí, že by sme mali spomaliť a relaxovať. Robíme však niečo úplne iné: pracujeme naplno a do toho ešte naviac riešime rozsiahle predvianočné prípravy. Zimu by sme pritom mali využiť na niečo celkom iné. Na to, k čomu bola pôvodne určená. K odpočinku a obnove síl.

Jar je obdobie, keď sa po zime obnovuje život. V lete je bytie v plnom prúde, pulzuje naplno. Na jeseň sa všetko začína postupne upokojovať. A v zime nastal čas na odpočinok. Odpočívajú stromy, pôda, aktivita zvierat je malá. Len my, ľudia, sa tvárime, že pre nás táto múdrosť prírody neexistuje.

Celý moderný spôsob života je snahou vyčleniť sa z prírodných zákonitostí, dokonca ich úplne odmietnuť. Nepovažujeme sa už za súčasť prírody a jej kolobehu, aj keď sme s ňou stále bytostne spätí. V našich životoch sa to nutne musí prejaviť. V zime je to práve vo forme depresií, splínu a únavy.

Tlak moderného života je, pochopiteľne, neúprosný. Rady, aby sme začali viac odpočívať a menej pracovali, sú kuriózne, keď v práci máme pred výročnou uzávierkou, tlačia nás termíny, a navyše sa ešte musíme pripravovať na náročné obdobie Vianoc.

Možno teda vôbec niečo urobiť, aby sme boli viac v súlade s prírodou a s posolstvom, ktoré nám prináša? Určite áno. Možností je veľa, len treba chcieť.

Zima môže byť veľmi príjemným ročným obdobím, pokiaľ ju dokážete uchopiť (a pochopiť) z toho správneho konca. Jej odkaz je jasný: Nalaďte sa na rovnakú vlnu ako príroda, upokojte sa a snažte sa čo najviac oddychovať. Nech sa vám to darí!