IKONA Audrey Hepburn. Aké tajomstvo skrýva jej životný príbeh?

redakcia FIT štýl | 6. september 2017
IKONA Audrey Hepburn. Aké tajomstvo skrýva jej životný príbeh?

Je len málo tvárí, ktoré by charakterizovali 20. storočie lepšie. Krásna, štíhla, talentovaná Audrey Hepburn priniesla svetu nový typ ikony. Nežnej, dojemnej, takmer detskej krásy, ktorá spolu s výkonmi na filmovom plátne vyrážala dych.

Jej život však nebol iba o úspechu a žiary reflektorov. Rodená Belgičanka o svoje bezpečné miesto na zemi musela neraz bojovať.

Neľahké detstvo

Dcéra britského bankára a holandskej barónky sa narodila v roku 1929 v Bruseli a už ako dieťa vzbudzovala pre svoju krásu pozornosť. Nakoľko otec bol vážený a vysoko postavený muž v britskej poisťovni, rodina sa kvôli jeho pracovným príležitostiam často sťahovala.

Pendlovanie medzi Belgickom, Holandskom a Britániou zvládala Audrey dobre, avšak, schyľovanie sa k druhej svetovej vojne ťaživo viselo nad Európou. Ešte pred vojnou Audrey, vlastným menom Audrey Kathleen Ruston, začína na pár rokov študovať na súkromnej dievčenskej škole v Kente, ale rok 1939 pripravuje rodiny v celej Európe o pocit bezpečia.

Začína sa vojna. Audrey neskôr spomínala, že roky pred vojnou patrili v jej živote k veľmi traumatickým, nakoľko ju otec ako osemročnú opustil. Britský bankár kolaboroval s nacizmom a od rodiny sa rázne odtrhol.

Audrey s matkou utiekli do relatívne bezpečného Holandska, čo sa však neskôr ukázalo ako mylný predpoklad. Aj krajina mlynov bola neúprosne obsadená nacistickým Nemeckom a malá Audrey s matkou sa ocitli, rovnako ako mnohí iní v tej dobe, na pokraji hladu a chudoby.

„Občas sme nemali nič, len múku,“ spomínala herečka na neľahké obdobie. Lenže Audrey nepatrila k utiahnutým dievčatkám. Bavil ju tanec a aj počas vojny ho na konzervatóriu s nadšením študovala. Ako mladá baletka dokonca vystupovala a pomáhala tak zbierať peniaze pre holandský odboj.

Koniec vojny bol pre miestnych obyvateľov mimoriadne trpký. Nemci ľuďom skonfiškovali potraviny a tisíce zomierali na podvýživu a hlad. Rodina Audrey navyše zažila ďalší šok. Pred jej očami zastrelili vojaci jej strýka aj maminho bratranca. Ťaživé životné udalosti spolu s finančným strádaním a nedostatkom základných potravín spôsobili malej tanečnici vážne zdravotné problémy.

U Audrey sa rozvinula anémia, opúchali jej končatiny a trápili ju dýchacie problémy. Práve toto obdobie hlboko poznačilo ďalší život herečky a ovplyvnilo aj jej hmotnosť, ktorá sa potom už nikdy nevyšplhala príliš vysoko. 

"Verím v to, že šťastné ženy, sú krásne ženy"

Po vojne svitá na lepšie časy

Vojna v Európe skončila. V srdci malej Audrey však zanechala nezmazateľnú stopu, ktorá ju neskôr v dospelosti priviedla k solidárnosti s chudobnými a trpiacimi. Audrey počas svojho života silno podporovala Unicef, navštevovala hladujúce deti v chudobných krajinách a pomáhala im, ako vedela.

Audrey s matkou Holandsko opustili a vybrali sa do Británie. V Londýne chcela chudá kráska naplno rozvinúť svoj tanečný talent a zapísala sa k slávnej a uznávanej Marii Rambert. Audrey to s kariérou baletky myslela naozaj vážne, avšak pomaly na ňu prichádzali isté pochybnosti.

Jedného dňa sa svojej učiteľky spýtala, ako vidí jej tanečné smerovanie. Maria si vzdychla a povedala chránenkyni, že ak sa bude snažiť, dokáže divy. Nikdy však nemôže snívať o kariére primabaleríny, je na ňu príliš vysoká a kvôli následkom vojny aj príliš chudá. Audrey pochopila. Nebolo pre ňu ľahké vzdať sa celoživotného sna, ale vedela zabojovať. Rozhodla sa preto pre iný smer a začala sa venovať herectvu.

Na scénu prichádza Audrey!

Audreyno rozhodnutie skončiť s baletom nesúviselo iba so vzletnými snami. Matka po vojne pracovala manuálne, čo pre barónku iste nebolo ľahké, a rodina zápasila o každý cent. Audrey potrebovala zarobiť a herectvo jej mohlo vyniesť viac ako balet.

Začala sa uchádzať o muzikálové úlohy a zakrátko sa jej začalo dariť a dostala svoju prvú malú rolu vo filme. Krátko na to odcestovala do Monte Carla nakrúcať film Baby, kde, zhodou okolností, slávna spisovateľka Collete hľadala herečku pre svoj námet Gigi.

Keď zbadala krásnu a nevšednú Audrey Hepburn, bolo rozhodnuté. Musela to byť skrátka ona. Audrey sa objavuje na Broadway a žne jeden úspech za druhým. Veľká rola však ešte len klope na dvere. Kto by si nespomínal na nádherný, citlivo nakrútený film Prázdniny v Ríme, kde Audrey ako mladá princezná na chvíľu uteká od svojich aristokratických povinností a v svetle Ríma po boku fešáka Gregoryho Pecka jazdí na Vespe, užíva si svitanie, či tancuje v bare?

"Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás dokážu rozosmiať. Smiech dokáže vyliečiť mnoho chorôb".

Za divácky mimoriadne úspešnú romantickú komédiu dostáva Audrey Oscara a stáva sa z nej skutočná hviezda a novinka filmového sveta. Samotný Gregory Peck bol do Audrey natoľko zamilovaný, že ju po natáčaní požiadal o ruku. Odmietla.

Rovnako odmietla aj svojho snúbenca, podnikateľa lorda Hansona. Napriek tomu, že filmové štúdio Paramount darovalo kvôli svadbe mladej herečke všetky kostýmy z natáčania, Audrey zásnuby zrušila a s Hansonom sa rozišla.

Po celý život ju vraj traumatizovala skúsenosť s otcom a bála sa, že každý muž ju nakoniec opustí rovnako ako on. V roku 1964 prichádza do kín film Sabrina, kde hrá Audrey mladučkú a sprvu naivnú krásku z chudobnej rodiny, ktorá si vysnívala život s bohatým susedom.

Fenomenálna Audrey v hlavnej úlohe, spolu s džentlmenským Humhprey Bogartom, opäť zanechala hlboké dojmy aj u oscarovskej komisie. Keď Audrey v aute spievala šansón La vie en rose, diváci boli právom nadšení. A navyše, po filme Sabrina sa herečka stáva módnou ikonou. Spolupráca s návrhárom Givenchym prináša hviezde svetového filmu novú šancu a celoživotné priateľstvo.

Slávna, krásna, obletovaná

Audrey Hepburn natočila množstvo filmov. Zažiarila v ságe Vojna a mier, svojou prirodzenosťou a šarmom prekvapila v muzikáli My fair lady, detskou úprimnosťou pobláznila hlavy vo filme Love in afternoon.

Azda najväčší úspech si však vyslúžila vďaka dnes už legendárnemu snímku Raňajky u Tifannyho. Americká komédia získala dvoch Oscarov a patrí k top filmom svetovej kinematografie. Film na motívy kontroverznej knihy Trumana Capota rozpráva milý príbeh luxusnej spoločníčky Holly, ktorá žije v New Yorku svoj ľahkomyseľný sen o luxuse a vysokej spoločnosti.

Prečo sa neustále meniť? Každý by mal mať svoj vlastný štýl.

Do života je však príde láska, zhodou okolností, v rovnako „profesionálne“ zameranom bonvivánovi, začínajúcom spisovateľovi Paulovi. Smutno-krásny a hlboko ľudský príbeh vystihuje Audrey, keď na okenici s gitarou v ruke spieva ocenenú skladbu Moon River.

Vo filme zarezonovala i klenotnícka značka Tiffany&Co, ktorá sa po úspechu filmu stala synonymom romantického potvrdenia lásky. Dodnes vždy v deň smrti herečky visí vo výklade klenotníctva ikonická fotografia Audrey z filmu Raňajky u Tiffaniho.

Samotná Audrey povedala, že kvôli filmu musela natočiť najodpornejšiu scénu v jej živote. Hodiť kocúra do rohu ulice. Nakoľko bola milovníkom zvierat, súcitila s trpiacimi, bolesť iných ju veľmi zarmucovala. Medzi známymi mala prezývku nielen hviezda, ale aj filantropka, ktorá sa nikdy nevzdáva, keď môže pomôcť. Herečku vždy charakterizovala aj skromnosť.

Nikdy sa nestotožnila s fenoménom krásy, ktorým ju častoval celý svet. Cítila sa neraz škaredá a v súkromí často trpela. Mala za sebou niekoľko nevydarených tehotenstiev, ktoré skončili potratom a slzami.

S hercom a režisérom Melom Ferrerom bola veľmi šťastná a po čase sa jej konečne podarilo porodiť zdravého synčeka Seana. Bláznivý a rýchly svet filmu ju však neustále ťahal späť. Vyčerpaná Audrey fajčila dve krabičky cigariet denne, mala niekoľko kilogramov hmotnosti pod normálom a sťažovala sa na únavu.

Po rozpade manželstva s Melom si za muža vzala psychiatra Dottiho s povesťou playboya, s ktorým mala syna Luca. Lenže aj toto manželstvo skončilo fiaskom. Dlho hľadanú spriaznenú dušu našla až v ovdovenom hercovi Robertovi. Pár odišiel žiť so Švajčiarska, Audrey na Hollywood takmer zanevrela a vravela, že jej svet reflektorov vôbec nechýba.

Užívala si rodinu, prechádzky a toľko hľadaný pocit bezpečia. Jej synovia hovoria o matke ako o úžasnej bytosti plnej pochopenia a starostlivosti. Avšak, prezrádzajú, že často sa trápila pre svoj vzhľad, s ktorým nebola spokojná.

"V dospelosti zistíte, že máte dve ruky. Jednu, aby ste pomohli sami sebe, a druhú, aby ste pomohli svetu".

Audrey sa na sklonku života ešte oduševnenejšie venovala charitatívnej činnosti a pomáhala iným. Stala sa dokonca veľvyslankyňou Detského fondu OSN. Po návrate z jednej misie v Somálsku však začala cítiť silné bolesti v bruchu a vyšetrenie ukázalo, že ide o rakovinu, ktorej šesťdesiattriročná herečka nakoniec podľahla.

Svet si ju však navždy bude pamätať ako legendárnu osobnosť s dušou a charizmou. Sama Audrey Hepburn sa nechala počuť, že život vždy brala tak, ako prišiel, nevyjednávala s osudom a nečakala mnoho. Dostala však toľko, že svoj príbeh považuje za dar.