Materina dúška: pomôže vám pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí

Jana Trundová | 22. Sep 2017
Materina dúška: pomôže vám pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí

Materina dúška patrí medzi liečivé rastliny, ktoré pomáhajú pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí.

Materina dúška

Materina dúška je nenáročná vonná bylinka so širokým využitím. Je medikamentom, dochucovadlom, prostriedkom pre aromaterapiu. Má veľmi veľa kultivarov a objavíte ju v teplých oblastiach Ázie, rovnako aj na Islande.

Čítajte tiež: Rozmaznávajte sa omamnou levanduľou

V staroveku bola v Egypte využívaná pri balzamovaní, v Grécku ako chrámové kadidlo, v Ríme potom na očistenie ovzdušia v miestnostiach.

Stredovekí obyvatelia Británie ju primiešavali do odvaru, po ktorého vypití a absolvovaní špecifického rituálu vraj vídavali víly. V každom prípade, materina dúška je mimoriadne užitočná rastlina.

Mohlo by vás zaujímať: VANILKA - umelá, či prírodná? A čo tak vlastná vanilková esencia?

Pomôže vám pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí

V kuchyni nahradí tymián, hoci pokrmu dodá jemnejšiu, sladšiu vôňu. Má však tiež silné antiseptické, fungicídne a antibakteriálne vlastnosti.

Čajový nálev je osvedčeným kloktadlom pri bolestiach v krku a zápaloch ďasien. Pokiaľ nie je príliš silný, možno ho popíjať pri nachladnutí, rovnako ako pri zažívacích problémoch. Býva odporúčaný aj na liečbu stavov „po opici“.

Poznáte? HOREC - na aké zdravotné neduhy vám poslúži?

VAROVANIE!

Málokto si to uvedomuje, ale aj materina dúška môže predstavovať riziká. Jej olej je pri vnútornom užití toxický a úplne nevhodný napríklad v období tehotenstva. Ak už olej z nej užívate vnútorne, potom len z rúk skúseného farmaceuta. Do kúpeľov, aromalámp a kozmetiky sa však hodí výborne.

Čaj sa lúhuje približne 5 minút, precedí sa a pije sa po malých dúškoch. Odporúča sa piť ho dvakrát denne.