Milujete SVIEČKY? Aké druhy ale aj zdravotné riziká sú spojené s ich používaním?

Marika Koscelníková | 3. máj 2017
Milujete SVIEČKY? Aké druhy ale aj zdravotné riziká sú spojené s ich používaním?

Dnes sú na trhu dostupné rôzne, dokonca aj priestorové prevedenia sviečok. Aby bola sviečka nielen pekná, ale aj bezpečná, je dôležité to, z akého vosku je vyrobená a aký druh knôtu obsahuje.

Pokiaľ má pre vás sviečka výrazne dekoračnú funkciu, je zrejmé, že sa zameráte na tvar a farbu. Dnes sú na trhu dostupné rôzne, dokonca aj priestorové prevedenia sviečok.

Aby bola sviečka nielen pekná, ale aj bezpečná, je dôležité to, z akého vosku je vyrobená a aký druh knôtu obsahuje. Práve knôty môžu obsahovať nebezpečné ťažké kovy, väčšinou olovo.

Knôt by mal byť vyrobený z bavlny, kombinácie bavlny a papierového jadra, bezpečné sú aj zinkové a cínové knôty. Na sviečke, ktorú si kúpite, by mali byť informácie o jej zložení, bezpečnostné upozornenia, údaje o výrobcovi a spôsobe použitia.

Sviečky sa vyrábajú strojovo (lisovanie) alebo ručne (nalievanie do formy alebo máčanie). V ideálnom prípade je sviečka dokonale využiteľnou dekoráciou, ak v sebe kombinuje estetické a kvalitatívne hľadisko.

Druhy sviečok a zdravotné riziká

PARAFÍNOVÉ SVIEČKY

Najpoužívanejšie, najbežnejšie a najkritizovanejšie sviečky z hľadiska použitého vosku. Pri ich pálení v uzatvorených miestnostiach, ako napríklad v kúpelni, spálni, či obývačke, sa môžu uvoľňovať látky, ktoré nie sú zdraviu prospešné.

Parafín je vedľajším ropným produktom a podľa najväčších kritikov pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia aj toluén, benzén, oxid uhličitý a formaldehyd. Tieto sú nebezpečné pri dlhodobom, viac ako dvojhodinovom horení v uzatvorených, nevetraných miestnostiach.

Aromatizované sviečky plné umelých farbív narobia vo vašej domácnosti viac škody ako úžitku. Pokiaľ sviečka po zapálení výrazne dymí a jej plameň je veľký, radšej ju uhaste.

GÉLOVÉ SVIEČKY

Lákavé na prvý pohľad. Bývajú rôznofarebné, obsahujú zaliate kúsky čohokoľvek a horia naozaj efektne. Obsahujú 95 % minerálneho oleja a 5 % živice. Problémom pri týchto sviečkach býva knôt. Ten by mal byť s kovovou výstužou.

Pokiaľ si takúto gélovú sviečku kúpite u necertifikovaného predajcu – v supermarkete, prípadne v čínskom obchode – je pravdepodobné, že knôt bude obsahovať olovenú výstuž. Vdychovanie olovnatého prášku, ktorý uniká pri spaľovaní, negatívne ovplyvňuje naše zdravie.

Ako zistiť, či je knôt vyrobený z olova? Pošúchajte biely papier po hrote nespáleného knôtu sviečky. Ak na papieri zanechá odtlačok svetlošedej farby, ide o olovené jadro. Plameň gélovej sviečky je vyšší a horí intenzívnejšie. Nenechajte ich na jedno použitie dohorieť úplne.

SVIEČKY Z VČELIEHO VOSKU

Pravý včelí vosk je kvalitný materiál, sviečka nekvapká, neprská, nedymí a príjemne vonia. Z ekologického hľadiska je to obnoviteľný materiál bez umelých farbív a vôní. Poznáme dva typy – sviečky stáčané a odlievané.

Odliate sviečky sú tuhé, hladké, horia výrazne dlhšie. Valcované, stáčané sviečky horia rýchlejšie, nie sú tuhé. Sviečka z včelieho vosku je bezpečná pre alergikov, má čistejšie spaľovanie.

SÓJOVÉ SVIEČKY

Sú vyrobené zo sójového vosku získaného z bôbov sóje. Horia dlhšie ako parafínové sviečky a rovnomerne. Vôňa sa z nich uvoľňuje skôr a trvá počas celej doby horenia.

Hovorí sa im aj „vegánske“ sviečky bez vedľajších živočíšnych produktov. Sójová sviečka býva doplnená včelím voskom, kokosovým alebo palmovým olejom.

Keďže ide o ekologické sviečky, ich knôt je väčšinou bavlnený. Pred použitím je vhodné skrátiť ho približne o centimeter. Sójová sviečka má aj ďalšie využite – roztopený vosk je možné využiť aj na masírovanie.

Masážne sviečky sú hitom. Ich zloženie – poväčšine prírodné rastlinné vosky obohatené napríklad o bambucké, kakaové či kokosové maslo a esenciálne oleje – umožňuje znásobiť ich využitie. V jednom produkte máte dva – sviečku a zároveň masážny olej alebo balzam, to závisí od zloženia.

Sviečku si zapáľte na desať až pätnásť minút pred začiatkom masáže. Keď je rozpustená, sfúknite knôt. Skontrolujte teplotu rozpusteného oleja a môžete ním masírovať. Jedna sviečka vystačí na tri až štyri masáže.

STEARÍNOVÉ KRYŠTALICKÉ SVIEČKY

Obsahujú 100-percentný palmový kryštalický vosk, veľmi efektný na pohľad. Nevytvárajú dym ani popolček, preto sú vhodné pre domácnosti s malými deťmi aj pre alergikov. Príjemne voňajú aj bez pridania arómy či esencií. Kryštály palmového vosku vytvárajú na sviečke veľmi pekné a originálne štruktúry.

Kupujte si sviečku, ktorá je neparfumovaná, neprodukuje toľko vzduchových častíc a sadzí ako parfumovaná sviečka. Vône typu jablkový koláč a jarná záhrada budú pravdepodobne obsahovať viac aromatických látok, alebo aj vonných olejov vyrobených chemickou cestou.

Pravé esenciálne oleje vo sviečke bývajú zastúpené väčšinou jednou vôňou. Takéto sviečky môžete využiť aj na aromaterapiu – eukalyptus pomáha uvoľniť dýchacie cesty, levanduľa skvele upokojí, sviečku s vanilkovou vôňou zapáľte v intímnych chvíľach, má účinky afrodiziaka.

Mohlo by vás zaujímať: Posvietili sme si na relaxačnú masáž. Čo ste možno nevedeli?