Prírodní pomocníci, ktorí váš domov nabijú čistotou a leskom

Redakcia | 29. Mar 2020
domáce čistiace prostriedky, sóda bikarbóna, soľ, olivový olej, ocot, čistenie, upratovanie, odstraňovanie škvŕn, škvrny, škvrny od vína, škvrny od krvi, krv pranie, víno pranie, domáci pomocníci, kuchynské čistiace prostriedky

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia, a aj tá najlenivejšia pani domáca sa pomaly začína pohrávať s myšlienkou veľkého upratovania. Domácnosť si po zime, dlhodobom kúrení a zdržiavaní sa doma zaslúži poriadne prečistiť, prevetrať, aby dostala nový dych a vy ste sa v nej mohli cítiť skvele ďalších pár mesiacov.

Na to, aby sa každý kútik vo vašom dome leskol a voňal nepotrebujete privolať upratovaciu čatu a komando s chemickými čistiacimi prípravkami. Hravo vám poslúžia i prostriedky, ktoré bežne nájdete vo svojej domácnosti. Viete ktoré sú to?

1. Citrón

Vďaka svojmu vysokému obsahu kyseliny citrónovej má bieliaci a dezinfekčný účinok. Citrónová šťava pomôže odstrániť mastné škvrny na kuchynských spotrebičoch, skvele vydezinfikuje napríklad dosku na krájanie. Odstráni z nej nielen zaschnuté škvrny, ale aj pachy. Plátok citróna posypte jedlou sódou a uvidíte, ako rýchlo a efektívne sa zbavíte mastnoty. Hrnce a panvice získajú lesk, príjemnú vôňu a vaše ruky sa nebudú kúpať v chemických prostriedkoch na umývanie riadu. 

Aj na okná je citrón majster! Štyri polievkové lyžice citrónovej šťavy zmiešajte s pol litrom vody a dostanete účinný čistiť na okno. Rozpustí špinu, mastnotu aj stopy po daždi. Na doleštenie použite klasický novinový papier. Trápia vás škvrny na vodovodnej batérii? Citrónovú šťavu nechajte päť minút pôsobiť a potom umyte. Potrebuje váš nábytok preleštiť?

Zmiešajte olivový olej (pol hrnčeka) s citrónovou šťavou (štvrť hrnčeka) a získate domáce leštidlo na nábytok.

2. Ocot a olivový olej

Tieto dva zázraky majú spolu najsilnejší dezinfekčný účinok spomedzi všetkých potravín. Zabíja 99,9 % baktérií a má asi 90-percentnú účinnosť proti plesniam. Rozriedený s vodou leští žalúzie, ľahko ním dezinfikujete LCD monitory aj klávesnicu od počítača. Roztokom z teplej vody, soli a octu vyčistíme čalúnenú sedačku alebo kreslo. Nielenže odstráni väčšinu škvŕn, ale zároveň oživí vyblednutú farbu. Ocot je tiež vynikajúci na čistenie zanesených sklenených váz a dekorácií. Naplňte vázu vodou, pridajte trochu octu, soli a nechajte stáť cez noc.

Tip na odstránenie usadenín a baktérií v odpade: do odpadu nasuňte lievik, nasypte do neho sódu a zalejte ju šálkou octu. Keď pena opadne, prepláchnite odpad horúcou vodou. Po pár minútach pustite do výlevky opäť prúd horúcej vody. Vodný kameň v kúpeľni? Odstránite ho účinne a jednoducho tak, že na znečistené miesta nalejete teplý ocot. Aby nestekal, posypte ho soľou.

Ocot obmedzuje rast baktérií a plesní, viaže na seba nepríjemné zápachy, preto je vďačným pomocníkom pri čistení chladničky. Ocot môžete použiť pri akomkoľvek čistení, pozor však na mramor! Mohol by na ňom nechať škvrny. Mramorové povrchy vyčistite zmesou citrónovej šťavy a kuchynskej soli.

Ak vás od používania octu ako čističa odrádza prenikavý zápach, nemusíte sa ho obávať – po uschnutí zápach vyprchá.  

3. Sóda bikarbóna

Je univerzálny čistič a skvele pohlcuje pachy. Zmiešaná s vodou v pomere 3:1 vám pomôže vyleštiť strieborné príbory. Stačí ju naniesť na znečistené miesto – napríklad nechcené kresby na stene či nábytku – a pretrieť vlhkou špongiou. Koberec dôkladnejšie vyčistíte tak, že ho po vysávaní posypete    jedlou sódou, necháte hodinu pôsobiť a opäť ho povysávate.

Jej účinky oceníte aj pri čistení toalety: na zafarbené problémové miesta nasypte sódu bikarbónu, nechajte aspoň pol hodiny pôsobiť, potom pridajte pár kvapiek octu a poriadne vyčistite. Sóda je výborným lapačom pachov v chladničke, ale aj v skrini. Zmiešajte ju napríklad s farebnou soľou do kúpeľa a máte nielen efektný, ale aj estetický pohlcovač pachov, ktorý môžete umiestniť kdekoľvek.

4. Soľ

Nad zlato nie je len v rozprávkach, ale aj v domácnosti.  Je skvelým domácim prostriedkom v boji s rôznymi škvrnami. Hádam jej najvýznamnejšie využitie je pri odstraňovaní čerstvých škvŕn od červeného vína. Tie stačí posypať soľou, ktorá tekutinu vsiakne. Potom dôkladne vytrieť, vyprať a obrus bude čistý.

Škvrny od krvi operieme v studenej vode, do ktorej sme pridali väčšie množstvo kuchynskej soli. Roztokom z citrónovej šťavy a kuchynskej soli vrátite lesk medeným či chrómovaným povrchom. Naneste roztok asi na desať minút, opláchnite teplou vodou a jemne vyleštite.