Testovali sme: Dacia JOGGER LPG

Jana Fialová | 10. október 2022
Testovali sme: Dacia JOGGER LPG
foto: redakcia

Na kolesách za pohybom? Najlepší nápad! Spáliť kalórie a hýbať sa, vidieť pri tom krásne miesta, neunaviť nohy a vybrať sa, kam si zmyslíme, hoci aj na koniec sveta? Jednoduché. Stačí vám dobré auto, trošku strelené nápady, podložka na cvičenie a odvaha.

Joga inak

Vždy som si myslela, že cvičiť jogu je najlepšie v intimite môjho domu, bez svedkov, ledabolo oblečená, pretože ma nikto nevidí. Páčili sa mi fotky, keď sa niekto pustil do cvičenia v prírode, pri mori, na pláži... Ale skúšať to? Ja nie! Ako to už býva, nikdy nehovor nikdy. Vystúpiť zo svojej komfortnej zóny znamená aj skúsiť veci, ktoré sme doteraz nevyskúšali. A tak som vzala podložku, celú rodinu, Dacia Jogger, ktorú som dostala na testovanie, a vymyslela som si výlety.  

2x inak, a vždy jogovo

Ono by to nebolo zaujímavé, keby som si výlety nevymyslela dosť ďaleko a netradične. Keďže zbaliť 5-člennú rodinu nie je len tak, zmestiť sa do Joggeríka, ako sme ho familiárne nazvali, bola výzva. Keď sme boli všetci zbalení a môj muž stále chodil, čo ešte vziať, vtipne som spomenula moje drevené plážové ležadlo. Umlčať ho tým, že niečo do auta nedostane, bol môj zámer. Žiaľ, nevyšiel. Popri všetkom, čo sme vliekli, ležadlo v aute doslova zmizlo. Úložný priestor hodnotím nadštandardne. A viete čo? Napriek tomu, aký je veľký, nevzala som švihadlo, ktoré inak vláčim všade.  

Kalórie aj harmónia

Čím krajšie prostredie na jogu si vyberiete, o to silnejší zážitok a harmóniu vám prinesie. Jogová zostava môže byť prispôsobená vašej momentálnej nálade, kondícii, potrebám. Zvoľte si dynamickejšiu verziu (odporúčam vám zacvičiť si podľa Diany v tomto vydaní FIT štýlu), alebo – a to je ideálne pri západe Slnka, na záver dňa, zvoľte pokojný Pozdrav Slnku, alebo môj ešte obľúbenejší Pozdrav Mesiacu.

Jeden výlet (autom) = cca 500 spálených kalórií?

Fakt to funguje! Napriek tomu, že sa do cieľa odveziete autom, nemusí platiť, že nespálite žiadne kalórie a len ste sa viezli. Výstup na hrad alebo rozhľadňu? Ľahkým tempom ako príjemná prechádzka, cca 10 kilometrov vám spáli okolo 400 kalórií. Keďže nie ste unavení, rozložíte podložku a po takomto výstupe sa príjemne natiahnete v pár jogových pozíciách. Spálili ste ďalších asi 80 kcal. Výhodou je, že intenzitu cvičenia prispôsobíte svojmu momentálnemu stavu, aj počtu prejdených kilometrov. Tiež faktu, či ste šliapali do kopca, alebo šlo o prechádzku po rovine. Ak bol výstup do vášho cieľa náročný, joga navyše uvoľní svaly a zabráni stuhnutiu a bolestiam. 

Kamkoľvek si zmyslíte, všade môžete ísť

Prvou zastávkou bol hrad Šomoška. Dlhé kilometre na presun boli veľmi príjemné. Jogger na ceste sedí pevne, v zákrutách drží parádne. Toto auto je príjemným prekvapením. Keďže v našej rodine sme už traja vodiči, došlo u nás k vzácnej zhode. Auto sa šoféruje veľmi príjemne. A podľa hlásenia mojich mladších dvoch detí, vzadu sa spí výborne. Na hrad Šomoška môžete vystúpiť dvomi spôsobmi: zo Slovenska je cesta dlhšia, s mnohými krásnymi miestami. Po takomto výstupe je joga na flexibilitu ako balzam na unavené nohy. Druhou možnosťou je odviezť sa autom na maďarskú stranu priamo pod hrad. Spálených kalórií pri výstupe na hrad bude oveľa menej, môžete si teda dať dynamickú jogu. 

Ďalšou zastávkou bolo Neusiedlerské jazero a západ Slnka. Úprimne, dostať sa do prvej jogovej pozície, pred zrakom mnohých návštevníkov, bolo náročné. Postupne však, ako sa sústredíte na pohyb, nájdete v sebe pokoj a zabudnete na okolie. Ste len vy, západ Slnka, jeho nádherný odraz vo vode jazera a sústredenie na dýchanie a jednotlivé asány. Záver dňa ako z romantického filmu, čo poviete?

Čo ma testovanie Dacia Jogger naučilo?

 • Joga v prírode je určite nadstavbou klasickej jogy. Vaše emócie, vnímanie, všetko je znásobené prostredím, v akom sa nachádzate. 
 • Kamkoľvek si zmyslíte, môžete tam ísť. Stačí vám podložka, nápad, šikovné auto... A svet vám leží pri nohách.
 • Auto na plyn som skúšala prvýkrát v živote. V dnešnej dobe pohonných hmôt bol pre mňa zázrak, koľko kilometrov výmyslov som na jednu nádrž mohla absolvovať.
 • Šikovný nakladací priestor nikdy nesklame. V Joggeríku sa dokonca odviezlo aj moje ležadlo!
 • Švihadlo už nosím v kabelke!

Nebojte sa priznať, že ste sa za pohybom odviezli autom. Spoznáte nádherné miesta, kam by ste peši nezašli. Zacvičíte si úplne netradične. Stretnete možno rovnakých nadšencov, ktorí sa spontánne pridajú. A navyše strávite nevšedné chvíle aktívne, v pohybe. A o to predsa ide. Život je POHYB. 

Viac o DACIA JOGGER:

Dacia od svojho vzniku predala viac ako 7,5 miliónov vozidiel Na konci roka 2021 sa Dacia dostala do TOP 3 predaja súkromnej klientele v Európe. Jogger spája dĺžku kombi, priestrannosť MPV a robustnosť SUV

 • Jogger nájdete v 5 aj v 7 miestnej verzii
 • Palivo - benzín alebo kombinácia benzín/LPG, tá zaručuje perfektnú spotrebu a dlhý dojazd – 1200 km
 • Prevodovka manuálna
 • pri sklopených zadných sedadlách môžete využiť batožinový priestor s objemom až 1819 l + 24 litrov úložných priestorov v kabíne
 • Možné vybavenie pre všetky vaše potreby – sklopné stolíky pre zadných pasažierov, automatická klimatizácia, predné a zadné parkovacie senzory, handsfree karta pre bezkľúčový prístup a štartovanie, strešné lišty, pozdĺžny senzor, vyhrievané predné sedadlá
 • 3 úrovne multimediálnych systémov podľa výberu, napr. aj zrkadlenie vášho mobilného telefónu
 • Bezpečnosť zaistenia aj aktívny systém núdzového, sledovanie mŕtveho uhla, 6 x hlavové, čelné a bočné airbagy, asistent rozjazdu do kopca, tempomat, obmedzovač rýchlosti
 • V ponúkanom príslušenstve nájdete napr. nosič pre až 3 bicykle, bočné nášľapy pre jednoduchší prístup k strešným nosičom a ďalšie zaujímavé vychytávky pre váš štýl a potreby
 • od 15 650 EUR

Nový Jogger stelesňuje duch značky Dacia, je viacúčelový, cenovo dostupný.Viac informácií o Dacia Jogger aj ostatných modeloch na outdoor dobrodrúžstva nájdete na www.dacia.sk. 

Fotogaléria