Tosca Reno – najslávnejšia svetová autorka kníh o výžive nám prezradila, ako žiť zdravšie!

Barbora Kašická | 10. január 2018
Tosca Reno – najslávnejšia svetová autorka kníh o výžive nám prezradila, ako žiť zdravšie!

Keď v Amerike vyslovíte meno Tosca Reno, nenájdete snáď ani jediného človeka, ktorý by nevedel, o kom hovoríte. Fitnes guru, modelka, výživová poradkyňa, ale najmä spisovateľka a autorka množstva televíznych relácií, článkov a videí o zdravom životnom štýle je svetovom jednotkou.

Istotne vám čosi napovie spôsob stravovania menom Eat-Clean-Diet®. Veru, unikátny program založený na plnohodnotnej strave vyšiel práve zo skúseností a znalostí Toscy Reno. Je takmer neuveriteľné, že táto svetová hviezda sa rozhodla porozprávať o svojej ceste, poznaní a praxi viac, a to práve čitateľom FIT štýlu. Exkluzívne pre Slovensko Tosca prezradila, ako jesť a vyzerať zdravšie a byť fit.

Množstvo ľudí vydáva knihy o výžive a fitnes, ale len málokomu sa podarí preraziť a ovplyvniť toľko ľudí ako vám. Čo stojí za obľúbenosťou Eat-Clean-Diet®?

Myslím si, že dôvod, prečo Eat-Clean-Diet® funguje tak dobre je, že je to životný štýl – nielen spôsob stravovania. Oslobodzuje ľudí zo zovretia živín zbavených potravín, eliminuje nadváhu a obezitu a zlepšuje zdravotný stav. Funguje, pretože nepreferuje žiadne počítanie kalórií, nijaké hladovanie, či uprednostňovanie jednej skupiny potravín. Pri Eat-Clean môžete jesť! Prijmete skutočné jedlo a vrátite sa k optimálnemu zdravotnému stavu.

Ako vznikol nápad a idea vytvoriť tento koncept?

Eat-Clean-Diet® smer bol inšpirovaný mužmi a ženami, ktorí sa venujú športu a súťažení vo fitnes. Daným znalostiam som sa naučila počas prípravy na svoju prvú súťaž v kulturistike. Objavila som proces, ktorý dokáže priniesť úžasné výsledky. Spolu s mojím zosnulým manželom, Robertom Kennedym, sme vybudovali program, ktorému porozumeli laici aj odborníci.

Patríte k najpredávanejším autorom, ktorí píšu o výžive a fitnes. Je to váš splnený sen?

Som veľmi vďačná, že som našla svoje poslanie a vášeň, pretože sa teraz cítim zapojená do života a neustále mám pred sebou nové výzvy. Už ako mladé dievča som snívala o tom, že sa budem venovať zdraviu a budem modelkou, a v mnohých ohľadoch som mala možnosť overiť si, že sen, to je najprv myšlienka. Som šťastná, že môžem pomáhať ostatným získať optimálne zdravie. To ma naozaj inšpiruje.

Mnohé ženy majú túžbu schudnúť, a teda redukovať tuk, avšak, nie každej sa podarí kráčať touto cestou až do cieľa k vyformovanej postave. Dá sa z vašich skúseností zhodnotiť, kde robia najčastejšie chyby, alebo je to individuálne?

Medzi najčastejšie chyby, ktoré ženy v túžbe schudnúť robia patrí, napríklad, že si počítajú kalórie – na čo je to dobré, že neberiete do úvahy výživnú stránku jedla? Ďalším z dôvodov, prečo sa mnohým nedarí je hladovanie, ktoré, z dlhodobého hľadiska, nikdy nepomôže schudnúť. Je to príliš stresujúci spôsob a bude podporovať záchvatové prejedanie sa a ďalšie poruchy príjmu potravy.

Nesprávnou cestou je aj dehydratácia – voda je číslo jeden ako nutričný deficit v Severnej Amerike. Keď ste dobre hydratovaná, máte väčšiu šancu na zachovanie rozumnej hmotnosti. Chybou je aj preskakovanie raňajok. Raňajky sú jedlo dňa, ktoré udáva tón pre rýchlosť vášho metabolizmu.

Treba priložiť do pece za účelom spálenia paliva. Tí, ktorí konzumujú raňajky, majú väčšiu šancu byť štíhli a zdraví. Ľudia na diétach robia nesprávne, keď neprijímajú dostatok bielkovín – najmä ženy by mali jesť kvalitné bielkoviny. Termodynamický efekt bielkovín je nevyhnutný pre udržanie stabilného spaľovania tukov a jeho rýchlosť.

Zlou voľbou sú aj diétne jedlá. Sú zvyčajne z rafinovaných sacharidov a cukru – ich hladina je veľmi vysoká, takže vám určite nepomôžu schudnúť. V skutočnosti je väčšia pravdepodobnosť, že ručička na váhe pri konzumovaní takzvaných diétnych potravín pôjde nahor.

Aká dôležitá je pri ceste za štíhlosťou a zdravou formou motivácia a psychika?

Musíte mať veľmi jasnú predstavu o tom, aké sú vaše PREČO. Odpovede musia byť vaše, nie niekoho iného. To bude silný dôvod, ktorý vás dostane hore z pohovky, aby ste jedli čisté a zdravé potraviny a pravidelne cvičili.

Aj vy ste v minulosti bojovali s kilogramami navyše. Čo vás viedlo k zmene životného štýlu?

Zažila som jeden, hovoríme tomu „AHA“ okamih, keď som už nebola schopná chodiť po schodoch v mojom vlastnom dome. V ten deň som sa rozhodla zastaviť sa a dostať svoje zdravie, štíhle telo a svoj život späť. Hlavnou príčinou pre mňa osobne je byť prítomná v životoch mojich detí, byť tam, kde ma potrebujú, žiť a milovať život.

Je o vás známe, že vypracovanú postavu modelky fitnes ste získali až po štyridsiatke. Znamenala táto zmena predeľ aj vo vašom osobnom živote a prístupe k sebe?

Všetko v mojom živote sa zmenilo, keď som sa stala fit a zdravou ženou. Mala som zrazu väčšiu dôveru v seba, viac energie, konečne som bola plná kreativity a pocitu hojnosti. Bol to elektrizujúci pocit, cítiť tento nový druh energie, keďže som predtým bola ako slimák.

Keď si zaspomínate na seba z „obdobia z minulosti“, vidíte iného človeka ako dnes?

Nemôžem sa už vrátiť k svojmu starému JA. Nechcem ním byť znova, pretože by sa nikdy nenaplnil môj osud. Boh ma obdaroval mnohými talentmi a je na mne, aby som ich používala. Teraz môžem a budem to robiť tak dlho, ako budem schopná.

Neraz ste už vo svojich článkoch a knihách spomenuli pojem „emocionálne jedenie“. Ako by ste tento pojem vysvetlili?

Laicky povedané, emocionálne jedenie zapĺňa prázdnotu nešťastných pocitov. Aj mňa sa to v minulosti týkalo. V tej dobe som bola v zlom manželstve s násilníckym partnerom, ktorý prenášal svoju frustráciu na mňa. Nechcela som s mojimi citmi bojovať, vidieť ich zoči-voči, preto som ich jednoducho zajedala. Získala som útechu z jedla, ale navyše aj obezitu, chorobu a smútok. Bol to šialený cyklus. Potrebovala som sa dostať preč!

Eat-Clean je vo svete obrovským hitom. Prezraďte, ste aj vy striktnou v čistom stravovaní, alebo občas zhrešíte?

Potraviny vnímam ako nástroj na poskytovanie zdravia, radosti a potešenia. Nie som už v zovretí závislosti na potravinách. Dokážem si pochutiť, ale aj úplne opustiť dezerty. Baví ma, keď je čas na honosnú oslavu, ale na prežitie ju nepotrebujem.

Na ktorom jedle si najradšej pochutnáte a čo vo vašom jedálničku má svoje pevné miesto?

Jedlo, ktoré obľubujem najviac sú raňajky, pretože hovoria o super potravinách, ktoré budem jesť po zvyšok dňa. Sú akýmsi začiatkom, udávajú tempo, naštartujú a potešia.

Akú úlohu hrá vo vašom živote šport?

Je nemožné dosiahnuť štíhlu, vypracovanú postavu bez cvičenia. Ľudské telo sa udržuje prostredníctvom pohybu. Dá sa vôbec vyzerať skvele bež fyzickej aktivity? Nie.

Posilňovňa je moja droga. Cvičenie mi pomáha zvládnuť aj emocionálne záťažové obdobie a stres.

Športujem v dopoludňajších hodinách s použitím závažia, bežeckého pásu, trampolíny, či iných pomôcok. Milujem cvičenie.

Fyzická aktivita chráni aj môj mozog. Baví ma trénovať všetky aspekty môjho tela – srdce, pľúca, svaly, flexibilitu, rovnováhu, držanie. Cvičenie mi zachránilo život!

Čo robíte preto, aby ste boli stále dobre naladená a motivovaná?

Som prirodzene veselý typ a rada motivujem ostatných. Radosť mám z mojich dcér a všetkých ľudí, ktorí sa rozhodnú žiť zdravšie. Chcem žiť plný a krásny život a dávam do toho celé srdce, hlavu a telo každý jeden deň. Byť nažive je požehnanie. Preto neprestávam pracovať. Veľa píšem a momentálne pracujem na niekoľkých nových televíznych reláciách. Je to vzrušujúce.