ZORA o sebe a svojich aktivitách. Čomu sa dnes aktívne venuje Zora Czoborová?

Patrícia Zlámalová | 7. september 2017
ZORA o sebe a svojich aktivitách. Čomu sa dnes aktívne venuje Zora Czoborová?

Pri jej fotografiách, hlavne tých v plavkách, sa vám zdá, že zastavila čas. Pri osobnom stretnutí pochopíte, že nielen to, že vyzerá výborne je jej prednosťou. Po rozhovore s ňou máte pocit, že ste užili nejakú povzbudzujúcu látku – doslova nabíja energiou.

Zora – aktivity. Čo mu sa dnes aktívne venuješ?

I keď Zora centrum už nefunguje ako klasické fitko, ako bolo kedysi známe, moje aktivity sú stále športové, ale aj školiteľské. Tie športové sú pretavené do organizovania fit pobytov, športových dní, teambuildingových akcií pre firmy.

Pedagogické a prednášateľské schopnosti využívam pre svojich klientov – spolu s výživovou expertkou Zuzkou Liškovou organizujeme vzdelávacie workshopy, prednášky, kde od nás zamestnanci firiem dostávajú informácie o výžive a cvičení, nielen vo forme už spomínaných prednášok, ale aj samotného cvičenia, napr. ako sa dá zacvičiť si v kancelárii počas dňa atď.

Keďže dnes je najväčším problémom ľudí chrbtica, učím ich, ako si správne a efektívne uvoľňovať tieto oblasti a ako chrbtové svalstvo posilňovať tak, aby tvorilo pre telo naozaj pevnú oporu. Čiže, ak to zhrniem, učíme ich, čo je to ten zdravý životný štýl v praxi.

Väčšina ľudí, s ktorými prichádzame do kontaktu, tú teóriu plus-mínus ovláda, len si možno potrebujú určité veci overiť, nechať si ich poriadne vysvetliť.

Srdcovka – Fit pobyty

Mojou takou srdcovkou sú ale Fit pobyty, ktoré už organizujem niekoľko rokov. Tento rok mám naplánovaných, ak sa nemýlim, 13 Fit pobytov, ktoré robím v kúpeľných centrách alebo wellness hoteloch na Slovensku a v zahraničí, kde medzi najobľúbenejšie patria exotické pobyty, napr. Omán, minulý rok to bolo Thajsko a momentálne som sa vrátila z Filipín, kde som zmluvne zabezpečila podmienky, ktoré nášmu programu Fit pobytu vyhovujú – takže, môžete sa tešiť, v budúcom roku, vo februári 2018, si spolu zacvičíme a zrelaxujeme až na ďalekých Filipínach.

Ako vyzerá taký Fit pobyt so Zorou? Na čo sa môžeme tešiť?

V podstate sú to také pionierske tábory pre dospelákov, samozrejme, vo väčšej miere sú klientky ženy, ktoré idú na pobyt samy alebo s kamarátkou, kedy k relaxu patrí aj to, že doslova „vypadnú“ od rodiny, oddýchnu si od partnera , detí, povinností.

Jednoducho, úplná zmena, vypnúť na všetkých úrovniach a zažiť niečo iné, nové. Ale občas sa pridajú aj páni, alebo partneri, ak sprevádzajú svoje polovičky. Máme tiež aj rodinné Fit pobyty, napr. v Slovinsku či u nás, v hoteli Kaskády, kde to potom v praxi vyzerá tak, že maminy cvičia, oteckovia napr. hrajú tenis, či idú na túru s ostatnými mužmi a pre deti je vždy pripravený zaujímavý akčný program.

Priblížiš, ako vyzerá deň na Fit pobyte?

Koncept týchto pobytov, s ktorými som ešte v roku 1998 na Slovensku začala ako prvá, prešiel tiež svojím vývojom, čo je samozrejmé, no jedno ostalo nemenné – Fit pobyt so Zorou je naozaj o cvičebnej disciplíne, a napriek tomu, že naozaj nepoľavím, spätná väzba od klientov je super.

Sú na konci dňa síce unavení, ale o to viac spokojní sami so sebou. Oni síce prídu na pobyt vypnúť, zrelaxovať sa, tak sa môže zdať, že pri trojfázovom tréningu, ktorý máme, je to nemožné, ale práve naopak, zistia, že ich práve šport, pohyb, dynamika nabíjajú.

Často objavia v sebe nové hranice, ktoré im pobyt nastavil a vidia, že to krásne, s úsmevom zvládnu, a to je práve ten správny pocit, ktorým by ich mala takáto aktívna dovolenka naplniť. Medzi jednotlivými tréningami si môžu krásne poleňošiť alebo pospať na pláži, čo má tiež perfektný nabíjajúci efekt.

Denný režim vyzerá asi takto

Ráno od 8. do 9. hodiny sa venujeme dynamickému cvičeniu, ktoré je zamerané na spaľovanie tukov. Používame na to steppery, kde robíme naozaj veľmi jednoduché krokové variácie, nie sú tam žiadne rotácie, aby sme predišli zbytočným zraneniam, a potom sa zameriavame na cvičenia na zadok, brucho, stehná, ramená a chrbát.

Úplne do detailu precítime pohybu až do pálenia, kedy vieme, že cvičíme tak, ako by sme mali na danú časť. Po rannom cvičení nasledujú raňajky, potom máme vyhradený čas na wellness a okolo 12. začína ďalšia časť tréningu – najčastejšie je to dynamický aqua aerobic, ale taký naozaj náročný, s činkami. Práve pri tomto cvičení baby často pochopia, ako by malo vyzerať správne držanie tela.

Potom nasleduje obed a po ňom edukačný program – prednášky odborníkov na témy, ktoré nás všetkých zaujímajú. Popoludní dámy podľa vlastného výberu absolvujú masáže, pílingy, kozmetické kúry atď. Večer sa potom odpočinuté venujeme Zoralates cvičeniu, zameranému na posilnenie svalov vnútorného stabilizačného systému, na svalstvo chrbta, posilnenie platničiek.

Potom nás čaká večera a večerný program. Takže, celý deň sa niečo deje, čas je, samozrejme, aj na posedenie pri kávičke alebo, keď sme v zahraničí, ideme na celodenný výlet loďou na nákupy, či obzrieť si historické krásy danej oblasti, za večernou zábavou, spoznávame miestne vychytené reštaurácie.

V Thajsku sme mali napríklad možnosť naučiť sa od miestnych kuchárok variť. Čiže, program je naozaj bohatý. Zo zahraničných destinácií vyberám naozaj len tie, ktoré mám odskúšané po všetkých stránkach, takže aj viem čo stojí za to vidieť alebo vyskúšať.