5 druhov MASÁŽÍ, ktoré si môžete DOPRIAŤ DOMA

Alpa | 13. marec 2020
alpa, pr, masáž, automasáž, ako masírovať
foto: Alpa

Masáž dokáže uvoľniť nielen svaly, ale aj myseľ. Vie zmierniť bolesť, podporiť hojenie a uľaviť od stresu. Je síce pravda, že masáž od kvalitného maséra nič nenahradí, napriek tomu je však možné využívať jej benefity aj doma - či už pri automasáži alebo pri masáži partnerskej.

Dôvodov, prečo si dopriať masáž, je celý rad. Zlepšuje sa pri nej tok krvi a lymfy, takže sa z príslušnej oblasti lepšie odstraňujú metabolické produkty a, naopak, privádzajú sa sem látky podporujúce regeneráciu či hojenie. Svaly sa uvoľňujú a s nimi aj naša myseľ, takže masáž má zároveň protistresové účinky. Dokáže tiež podporiť imunitu, zmierniť bolesť, urýchliť regeneráciu po fyzickej záťaži... Čo keď ale práve nie je poruke odborný masér?

Môžeme sa masírovať sami, alebo si dopriať masáž trebárs navzájom s partnerom? V zásade áno, len je pritom potrebné dodržiavať niektoré dôležité zásady.

1. Automasáž

Automasáž má jednu základnú nevýhodu - nemôže sa aplikovať na niektoré partie, pretože si na ne jednoducho nedočiahneme (prípadne je to príliš nepohodlné). Inak má však samé výhody: Môžeme ju aspoň v obmedzenej podobe aplikovať takmer kdekoľvek. Sami najlepšie vieme, čo nás bolí a čo nám, naopak, robí dobre, takže môžeme podľa svojich pocitov ľahko prispôsobiť intenzitu hmatov a dobu zotrvania na určitom mieste. Tým sa nielen zvýši účinnosť masáže, ale tiež sa výrazne zníži riziko, že si ublížime. A bez významu nie je ani to, že sa pritom učíme načúvať svojmu telu a vnímať jeho potreby.

Najefektívnejšia je automasáž dolných končatín. Tu môžeme, vďaka ich ľahkej dostupnosti, dosiahnuť naozaj výrazné účinky. Skvelá je automasáž šije - tú môžeme aplikovať aj ako rýchlu prvú pomoc napríklad v práci. Sami si môžeme masírovať i oblasť bedier, zadku, predlaktia a rúk, ale aj tvár a pokožku hlavy.

Pre túto masáž odporúčame: ALPA krém - masážny. Krém s vysokým obsahom minerálneho oleja vytvára na povrchu pokožky klzký film, ktorý zaručuje možnosť dlhodobej športovej, liečebnej masáže aj automasáže bez nepríjemného trenia. Prináša okamžitý a dlhodobý pocit uvoľnenia a osvieženia. Napomáha udržaniu telesnej a duševnej kondície športovcov aj bežných spotrebiteľov.

2. Partnerská masáž

Ak chceme masírovať partnera či iného blízkeho človeka, je potrebná oveľa väčšia opatrnosť. Takáto masáž by nemala trvať príliš dlho, a hlavne by sme pri nej nemali vyvíjať príliš veľkú silu. Skôr by mala obsahovať dlhé "hladivé" pohyby doplnené napríklad o trochu dôkladnejšie prehmatanie boľavých miest palcami. Aj masážne hmaty s minimom vynaloženej sily môžu byť prekvapivo dosť účinné, nehľadiac na to, že aj obyčajné dotyky blízkej osoby majú uvoľňujúce, protistresové a protibolestivé účinky.

Pri domácej masáži je vhodné, aby masírovaný spolupracoval a povedal si, čo mu robí či nerobí dobre. Masírovať treba vždy len svaly, a to iba v smere ich vlákien. Spoznáme to ľahko - keď masírujeme "cez vlákna", preskakuje to. Masírujeme vždy smerom od krajov tela k srdcu, vyhýbame sa chrbtici a kĺby maximálne len ľahko pohladíme.

Pre túto masáž odporúčame: ALPA krém ARNIKA - bylinný masážny. Arnika obsahuje komplex účinných látok, ktoré majú liečivé účinky prakticky na všetky rany, ale pôsobí aj na kŕčové žily, uľavuje pri bolestiach kĺbov a bolestiach nôh. škorica a rozmarín obmedzuje bolestivosť svalov a kĺbov a má tiež výrazné aromaterapeutické účinky. Krém sa dobre vstrebáva.

3. Regeneračná masáž

Väčšina z nás pozná predovšetkým uvoľňujúcu, regeneračnú masáž, ktorá sa používa napríklad pri bolestiach chrbta a šije, ale aj po športovom výkone pre podporu regenerácie. Výrazne tiež uľavuje od stresu. Charakteristické sú pre ňu predovšetkým pomalé pohyby.

Pre túto masáž odporúčame: ALPA gél ICE GEL, ktorý má vďaka vysokému obsahu mentolu, gáfru a extraktu zo sibírskej jedle výrazne chladivé účinky a prináša okamžitú a rýchlu úľavu svalov a kĺbov nielen po športovej námahe, ale aj pri reumatických bolestiach. Výrazne zvyšuje prekrvenie pokožky.

4. Pohotovostná masáž

Pohotovostná masáž má výrazné aktivizujúce účinky, a to nielen na telo, ale aj na myseľ a celkovú sviežosť. Používa sa nielen pred športovým výkonom, ale vo forme automasáže nám môže pomôcť napríklad vo chvíli, kedy musíme byť dlho v práci a bojujeme s únavou a poklesom sústredenia, alebo v prestávkach pri dlhom riadení auta. Charakteristické sú pre ňu rýchle pohyby a rýchle striedanie hmatov.

Pre túto masáž odporúčame: ALPA KONSKÝ BALZAM - hrejivý. Účinná látka na báze čili zaisťuje výrazný hrejivý efekt a spoločne v kombinácii s rozmarínom dochádza k zníženiu bolesti kĺbov a chrbta a pri ťažkostiach spojených s artritídou, zápalmi šliach a reumatizmom. Prispieva k uvoľneniu a prekrveniu pokožky, urýchľuje rekonvalescenciu.

5. Reflexná masáž

Zaujímavá je aj reflexná masáž, ktorá využíva stláčanie bodov s rôznymi špecifickými účinkami. Tú by sme bez patričného vyškolenia druhej osobe vykonávať nemali, určitá "reflexná automasáž" však môže byť veľmi príjemná - stačí podľa svojich pocitov stláčať alebo malými kruhovými pohybmi masírovať citlivé body napríklad na chodidlách, dlaniach a prstoch ruky, alebo napríklad na pokožke hlavy.

Pre túto masáž odporúčame: ALPA krém PAMENOL - bylinný masážny. Osvedčený masážny prípravok. V jemnom emulznom základe je obsiahnutý parfum s obsahom mentolu, gáfru, eukalyptu a pepermintu, ktoré prinášajú úľavu pri reumatických bolestiach, pri nachladnutí, bolestiach hlavy, telesnej únave alebo pri pomliaždeninách.

Kedy určite nemasírovať

  • Pri infekčných a horúčkovitých ochoreniach.
  • Pri zápaloch žíl a trombóze.
  • Pri kŕčových žilách a vredoch predkolenia.
  • V prípade porušenia celistvosti kože (poranenia, kožné choroby...)
  • Pri akútnych poraneniach svalov, šliach a väzov.
  • Pozor: U diabetikov môže po masáži dôjsť k poklesu hladiny krvného cukru. Je preto vhodné ju skontrolovať.

Ako správne masírovať doma si pozrite vo videu:

. Partnerská masáž

Pokud chceme namasírovat partnera či jiného blízkého člověka, je zapotřebí mnohem větší opatrnosti. Taková masáž by neměla trvat příliš dlouho, a hlavně bychom při ní neměli vyvíjet příliš velkou sílu. Spíše by měla obsahovat dlouhé „hladivé“ pohyby doplněné třeba o trochu důkladnější prohnětení bolavých míst palci. I masážní hmaty s minimem vynaložené síly mohou být překvapivě hodně účinné, nehledě na to, že i pouhé doteky blízké osoby mají uvolňující, protistresové a protibolestivé účinky.

Při domácí masáži je vhodné, aby masírovaný spolupracoval a řekl si, co mu dělá či nedělá dobře. Masírovat je třeba vždy pouze svaly, a to pouze ve směru jejich vláken. Poznáme to snadno – když masírujeme „přes vlákna“, přeskakuje to. Masírujeme vždy směrem od krajů těla k srdci, vyhýbáme se páteři a klouby maximálně jen lehce pohladíme.

Pro tuto masáž doporučujeme: ALPA krém ARNIKA – bylinný masážní. Arnika obsahuje komplex účinných látek, které mají léčivé účinky prakticky na veškeré rány, ale působí i na křečové žíly, ulevují při bolestech kloubů a bolestech nohou. Skořice
a rozmarýn omezují bolestivost svalů a kloubů a mají také výrazné aromaterapeutické účinky. Krém se dobře vstřebává.

2. Partnerská masáž

Ak chceme namasírovať partnera či iného blízkeho človeka, je potrebná oveľa väčšia opatrnosť. Takáto masáž by nemala trvať príliš dlho, a hlavne by sme pri nej nemali vyvíjať príliš veľkú silu. Skôr by mala obsahovať dlhé "hladivé" pohyby doplnené treba o trochu dôkladnejšie prehnetení boľavých miest palcami. Aj masážne hmaty s minimom vynaloženej sily môžu byť prekvapivo veľa účinné, nehľadiac na to, že aj obyčajné dotyky blízkej osoby majú uvoľňujúce, protistresové a protibolestivé účinky.

Pri domácej masáži je vhodné, aby masírovaný spolupracoval a povedal si, čo mu robí či nerobí dobre. Masírovať treba vždy len svaly, a to iba v smere ich vlákien. Spoznáme to ľahko - keď masírujeme "cez vlákna", preskakuje to. Masírujeme vždy smerom od krajov tela k srdcu, vyhýbame sa chrbtici a kĺby maximálne len ľahko pohladíme.

Pre túto masáž odporúčame: ALPA krém ARNIKA - bylinný masážny. Arnika obsahuje komplex účinných látok, ktoré majú liečivé účinky prakticky na všetky rany, ale pôsobí aj na kŕčové žily, uľavujú pri bolestiach kĺbov a bolestiach nôh. škorica

a rozmarín obmedzujú bolestivosť svalov a kĺbov a majú tiež výrazné aromaterapeutické účinky. Krém sa dobre vstrebáva.