Ako sa zbaviť nafúknutého brucha

Iveta Škrabáková | 13. May 2019
nafukunute  brucho, nafukovanie, ako sa zbavit nafukovania, ako porazit nafukovanie, nadúvanie, vetry, plyny, nafúknuté brucho, chudnutie, rady, tipy

Začína čas, kedy čoraz viac poodhaľujeme svoje telo, a s ním aj bruško. Pocit nafúknutého brucha preto môže byť o čosi nepríjemnejší. Svetre, bundy či saká, ktoré nepríjemný balónik často pomáhajú zakryť budeme čoskoro nosiť už len v určitých hodinách.

Nepríjemný pocit nafúknutého brucha nám často navodí pocit, akoby sme pribrali, či vôbec neschudli, aj keď opak je možno pravdou. Dôvody nafukovania sú rôzne, môže to byť nesprávna strava, voľba nápojov, ale i potravinové alergie, o ktorých často ľudia ani len netušia.

Ak máte problémy s nafukovaním, skôr, než siahnete po tabletkách, skúste dať najprv šancu týmto tipom:

1. Pite dostatok vody

Voda je skvelým nástrojom, ako telo dostať opäť do rovnováhy a pomôcť mu naštartovať správne fungovanie, čo je presne to, čo potrebujete po tom, ako ho zaplavíte nesprávnym jedlom či nápojom. Za vodu však nepovažujte sýtené nápoje. Bublinky, ktoré obsahujú totiž spôsobia pravý opak, ako by ste potrebovali. Vzduch sa dostane do žalúdka a budete sa cítiť ešte väčšmi nafúknutí. Majte svoj nápoj stále na očiach, vyhnete sa dehydratácii a problémom s trávením.

2. Skúste zázvor

Ak chcete dať nafukovaniu zbohom, siahnite po zázvore. Práve zázvor dokáže byť užitočný pri úľave pre žalúdok, pretože stimuluje tráviace šťavy a pomáha potrave postupovať ďalej tráviacou sústavou. V skratke teda pomáha spracovať potravu rýchlejšie, čo znamená skoršie uvoľnenie miesta v žalúdku a zmiernenie pocitu plnosti a nafúknutia. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je vhodné použiť čerstvý zázvor. Pripravte si z neho čaj alebo ho jednoducho pridajte do ovocnej šťavy či smoothie. Ak vám vadí jeho silná chuť, skvele ju doladí med alebo agáve.

3.  Pozor na „zlato“

Vraví sa, že soľ je nad zlato, no občas v našom tele dokáže narobiť aj nepríjemnosti. Pocit nepohodlia a nadúvania môže byť niekedy spôsobený priveľkým množstvom soli v našom tele. Tá môže spôsobovať, že telo sa nedokáže zbaviť prebytočnej vody, ktorá je tiež jednou z príčin pocitov nafúknutia. Aj tu platí, že voda je skvelým pomocníkom. Vďaka dostatočnému pitnému režimu ju „spláchnite“ z tela.

4. Probiotiká

Probiotiká obsahujú veľké množstvá prospešných baktérií, ktoré upravujú flóru v tráviacej sústave, vďaka čomu sa tiež dokážete zbaviť nepríjemných pocitov. Možno ich nájsť v potravinách ako „živý“ jogurt, kyslá kapusta, či fermentované potraviny, prípadne si ich môžete zadovážiť v tabletkovej forme.

5. Špargľa

Špargľa je bohatá na draslík, ktorý môže pomôcť regulovať rovnováhu tekutín v tele, a pomôcť nadbytočnej soli vyplaviť sa z tela. Pripravte si ju ako chrumkavú prílohu napríklad na grile alebo ju jednoducho nakrájajte do omelety.

6. Cvičenie

Možno je to posledná vec, na ktorú pomýšľate, a veríme, že cvičenie s nafúknutým bruchom nie je extra príjemné. No vďaka pohybom, ktoré počas neho vykonávame, sa rozpohybuje celý krvný obeh a črevá, čo dokáže napomôcť celkovému tráviacemu procesu

7. Mätový čaj

Mätový čaj je veľmi príjemnou voľbou, vďaka svojim protizápalovým účinkom dokáže uľaviť namáhaný tráviaci trakt. Šálka čaju z čerstvej mäty dokáže niekedy vyriešiť aj väčšie problémy po nevydarenej večeri, alebo ak ste to s objemom jedla prehnali.