Anémia - Do akej miery vám dokáže zmeniť život?
Pomerne bežná diagnóza, ktorou trpí štvrtina populácie. Anémia je stav organizmu, ku ktorému dochádza, ak vaša krv nemá dostatočnú zásobu zdravých červených krviniek alebo hemoglobínu viažuceho kyslík. Ak ich máte príliš málo alebo máte nízku hladinu hemoglobínu, vaše bunky nie sú dostatočne okysličené, telo sa vyčerpáva a jednotlivé orgány nedokážu správne fungovať. Nemajú “palivo”, ktoré ich poháňa vpred.
Typy anémie a rizikové skupiny
Medicína dnes dokáže rozoznať až štyristo rôznych typov anémie. Do rizikových skupín anémie spôsobenej nízkou hladinou železa spadajú najmä:
- tehotné ženy,
- dospievajúce dievčatá, ktoré začínajú menštruovať a zároveň rýchlo rastú,
- ženy so silnou a dlhou menštruáciou,
- starší ľudia s nedostatočne výživnou stravou,
- pacienti s hemoroidmi, gastritídou či rakovinou tráviaceho traktu,
- pacienti s poruchami krvotvorby,
- celiatici,
- vegáni a vegetariáni (vhodná skladba jedálnička tento problém vyrieši),
- darcovia krvi, ak darujú krv príliš často,
- vrcholoví športovci,
- ľudia s jedálničkom chudobným na živiny atď.
Anémia ovplyvňuje každodenný život
Anémia dokáže ovplyvniť nielen hladinu vašej životnej energie, ale aj emócie a vzťahy. Pôsobí vo vašej fyzickej, ale aj psychickej rovine. Ako každá porucha ovplyvňuje vašu náladu a spôsob interakcie s ľuďmi vo vašom okolí, tak aj anémia má každodenný psychologický dopad na váš život nielen doma, ale aj v škole či na pracovisku. Anémia doslova dokáže zmeniť vaše fungovanie a úplne obrátiť naruby váš každodenný život.
Prejavy anémie
Únava je len jedným z prejavov nízkej hladiny železa v krvi. Ide tu o oveľa viac ako len o túžbu zostať celý deň vylihovať v posteli či o problémové ranné vstávanie s neustálym posúvaním budíka. Anemickí ľudia sa doslova musia nútiť do každodenných činností. Matka navarí obed a musí si na hodinku či dve ľahnúť, dieťa či tínedžer sa ledva dovlečie domov zo školy a už aj si dáva šlofíka.
Ak sa začínate spoznávať, sledujte, či na sebe nebadáte ďalší z nasledujúcich symptómov:
- bledosť kože
- nadmerné vypadávanie vlasov
- nadmerné lámanie nechtov
- suchá koža
- časté bolesti hlavy
- opuch a bolesti jazyka
- búšenie srdca a nepravidelnosť úderov srdca
- dýchavičnosť nespavosť a syndróm nepokojných nôh
- studené ruky a nohy
- strata rovnováhy a pocit na odpadnutie
- rozmazané videnie
- znížená imunita,
- herpesy
- u žien poruchy menštruačného cyklu
- nechuť do života,
- nevôľa žiť,
- depresívne stavy.
Prečo nedostatok železa ovplyvňuje naše emócie?
S pocitom únavy a vyčerpania prichádza aj pocit nedostatočnosti a neistoty. Začínate sa cítiť zle a máte výčitky svedomia z toho, že nedokážete držať krok s ľuďmi vo vašom okolí. Aby toho nebolo dosť, nevidíte dôvod, prečo máte vôbec ráno začať deň.
Nič vám nerobí radosť, z ničoho sa netešíte a nikto, vrátane vás netuší, prečo sa do vášho života postupne začína vkrádať zlá nálada a pocit zbytočnosti.
V práci máte problémy so sústredením, komunikáciou, nedokážete odovzdať prácu včas napriek tomu, že ste predtým boli za dochvíľneho puntičkára, prestávate byť aktívnym zamestnancom, zabúdate a často sa pristihnete, že len tak tupo hľadíte do neznáma.
Navyše, ak ste pracujúca matka, po príchode domov z práce nemáte energiu na bežný chod domácnosti, netešia vás úspechy vašich detí, namiesto obvyklej hodinky jogy či piatich kilometrov v parku sa zosuniete na gauč a zívate. Anémia vás spomaľuje.
Ako z kola von?
Ak si na sebe, či na niekom zo svojho okolia všimnete viaceré z vyššie uvedených symptómov, je potrebné požiadať svojho praktického lekára o odber krvi. Už na druhý deň budete mať výsledky krvného obrazu a čierne na bielom, či naozaj ide o anémiu.
Väčšinou nasleduje návšteva hematológa, ktorý vám urobí dôkladnejší krvný rozbor a následne predpíše užívanie tabliet železa. O tri mesiace vás skontroluje a buď užívanie železa ukončí a bude vás ešte minimálne pol roka každé tri mesiace kontrolovať, alebo budete v liečbe pokračovať tak dlho, ako bude potrebné.