Jasné dôvody prečo by sme mali používať eko čistiace a pracie prostriedky

Redakcia | 16. Jun 2019
eko upratovanie, eko pranie, domácnosť, chémia, prostriedky, čistenie, čistiace prostriedky, citrón, ocot, sóda bikarbóna, domov, čisto, čistota, chemikálie, pozor, deti, ako upratovať bez chémie

Hlavným dôvodom je samozrejme bezpečie a bezpečná domácnosť. Zaslúžime si ich tak my, ako naše okolie. Nehovoriac o tom, že agresívne čistiace i pracie prostriedky škodia i našej planéte.

Životnosť bielizne

Bielizeň praná v eko pracích prípravkoch s eko avivážou vydrží rozhodne dlhšie a zachová si žiarivejšie farby.  

Bez alergií

Konvenčné pracie prípravky sú neraz spúšťačom alergií vedúcim až k atopickému ekzému. Pri šetrných prírodných prípravkoch sa tejto hrozby báť nemusíte.  

Bezpečie

V prípade konzumácie deťmi alebo domácimi zvieratami nehrozí také vysoké bezprostredné riziko ako pri konvenčných čistiacich prípravkoch. To však neznamená, že nemáme dbať na ich starostlivé uskladnenie mimo dosahu detí a zvierat. Skladujte ich v uzamykateľnej skrinke.  

Životné prostredie

Chránime našu planétu a pomáhame predlžovať jej životnosť pre budúce generácie.  

Sme inšpiráciou

Inšpirujeme a vedieme k ochrane životného prostredia nielen naše deti, ale aj naše okolie.    

Akú eko drogériu by sme mali kupovať  

V drogérii sa rozhliadnite po značkách ktoré netestujú svoje produkty na zvieratách. Ak idete kupovať eko drogériu cielene, nájdete ju väčšinou pekne pohromade v predajniach so zdravou výživou alebo kvalitných drogériách. Hľadajte bezfosfátové, biologicky odbúrateľné produkty v recyklovateľných nádobách. Niektoré predajne umožňujú opätovné čapovanie prípravku do vami prinesenej nádoby. Medzi prípravkami na pranie hľadajte také, ktoré sú účinné už od 40 °C, pretože šetria elektrickú energiu. Lepšie je tiež kupovať koncentrované prípravky, pretože tie nie sú zbytočne riedené vodou.    

Ako sa prepnúť do eko módu ? 

Ráno  

Varte si kávu zakúpenú s označením Fair trade. Budete tak prispievať k tomu, aby bola káva ktorú pijete pestovaná a spracúvaná v súlade s dodržiavaním ľudských práv. Ak nepijete kávu doma a zvyknete si ju kupovať cestou do práce, noste si so sebou porcelánový cestovný hrnček.

Nebaľte deťom desiatu do plastovej fólie, ale do papierových obrúskov. Plastové obaly vymeňte za nerezové a fľaša na pitie nech je tiež nerezová, pre väčšie deti a mládež sklenená. Nezabudnite pri odchode z bytu pozhasínať svetlá vo všetkých miestnostiach. Ak môžete a okolnosti vám to dovolia, chodievajte do práce pešo alebo na bicykli. Ak aj nie každý deň, aspoň z času na čas.  

V práci  

Umelé osvetlenie používajte len vtedy, ak je to opodstatnené. Nie je potrebné svietiť vo vnútri, ak do miestnosti preniká dostatok prirodzeného slnečného svetla. Tlačte dokumenty obojstranne. Budete tak šetriť naše lesy. Pri odchode na obed alebo vždy, keď odchádzate od počítača na 20 a viac minút, ho prepnite do spacieho módu.  

Po práci  

Noste si stále so sebou ekologickú tašku a látkové vrecúška na nákup ovocia a zeleniny. Kedykoľvek budete potrebovať skočiť cestou z práce do potravín, budete ich mať stále pri sebe a nebudete musieť nakupovať do plastových vrecúšok.  

Večer doma  

Deti nech pri sprchovaní púšťajú len nevyhnutné množstvo vody. Pri mydlení a umývaní vlasov nech je voda v sprche vypnutá a netečie zbytočne bez používania priamo do odtoku. Varte jedlá doma a nakupujte na farmárskych trhoch potraviny od lokálnych pestovateľov.  

Priebežne

Ženy, používajte menštruačný pohárik. Zatúlajte sa občas do predajní šatstva z druhej ruky. Budete prekvapení, aké kvalitné a originálne oblečenie v nich nájdete. Doslova za babku. Kašmírový sveter za 5 €? Ani neváhajte. Pri odchode na dovolenku vypnite všetky spotrebiče. Okrem chladničky a mrazničky, samozrejme. Ak môžete, dajte si zabudovať drvičku kuchynského odpadu.

Nekupujte vodu balenú v plastových fľašiach. Ak máte v kuchyni priveľmi tvrdú vodu, radšej si dajte zabudovať filter na jej úpravu. Na záhrade si vybudujte kompost a nainštalujte nádobu na zachytávanie dažďovej vody.Zakúpte si smetné koše na triedenie odpadu.    

Doma vyrobený univerzálny čistič domácnosti  

Do fľaše s rozprašovačom nalejte do polovice vodu, doplňte octom. Pridajte 10 - 20 kvapiek ekologického prípravku na umývanie riadu a 10 kvapiek éterického oleja. Pred každým použitím poriadne pretrepte. Nastriekajte na povrchy a zotrite vlhkou handričkou.