Joga, pleťová maska, masáž...nezabudnite aj na blaho vašich kostí! Podporí vás Vigantolvit Osteo

Redakcia | 20. február 2020
yoga, pleť, maska, masáž, kosti, blaho, aparát, osteo, vigantolvit, vápnik, vitamín D, K, osteokalcín, čo je osteokalcín, zdravé kosti, pohyblivosť, šport, doplnky výživy pre športovcov, PR
foto: Vigantolvit Osteo

Viete od akých okolností závisí množstvo kostnej hmoty v našom tele? Genetické predispozície neovplyvníme, no to, o čo sa môžeme pokúsiť je zabezpečenie si zdravého kostro-svalového aparátu vlastným pričinením. A to správnou výživou, pohybom, primeraným slnením sa, aby sa nám tvoril vitamín D, či voľbou vhodných doplnkov výživy.

Čo je to kostná hmota?

Ak ste si mysleli, že kosť je len tvrdá hmota, ste na omyle. Je to živé tkanivo, ktoré sa počas života obmieňa a neustále v ňom prebiehajú dva procesy – jej odbúravanie a tvorba. Tvorba novej kosti je pritom závislá  aj od jednotlivých zložiek v strave, ktoré sú pre jej kvalitu dôležité. Možno spomenúť najdôležitejšie zložky ako vitamín D, vitamín K a vápnik.

Vrchol kostnej hmoty dosahujeme medzi 20. až 27. rokom života a po jeho dosiahnutí nasleduje obdobie vyrovnanej prestavby kosti. Od cca 35. roku života sa objem kostnej hmoty postupne znižuje. Aby sme v telu dožičili správnu kondíciu kostí aj po dosiahnutí tohto veku, je žiaduce dodávať kostiam správnu výživu pravidelne, v primeranom množstve a zavčasu.

Stačí, keď potrebné vitamíny prijímam zo stravy?

Čo sa týka napríklad vitamínu D, toho sme zo stravy schopní prijať len cca 10 % našej celkovej potreby, zvyšných 90 % musí vyprodukovať naša koža. Takže odpoveď znie NIE. A to aj z dôvodu že, to, koľko vitamínu D v konečnom dôsledku naše telo vyprodukuje je ovplyvnené mnohými faktormi.  Medzi tieto faktory patrí hlavne ročné obdobie, ale tiež ovzdušie, úroveň smogu, vek, či lokalita, kde sa človek opaľuje a či používa ochranné faktory a aké. Ďalším nevyhnutným pomocníkom je vitamín K, ktorý prispieva k tvorbe kostnej hmoty. 

Z potravinových zdrojov sa vitamín K2 nachádza predovšetkým vo fermentovaných (kvasených) potravinách a jeho najbohatším prameňom je natto, čo je tradičné japonské jedlo s obsahom kvasených sójových bôbov. Aj iné druhy fermentovaných potravín ho obsahujú, napríklad niektoré syry. Skutočný obsah vitamínu K2 v týchto potravinách však závisí od konkrétnych bakteriálnych kmeňov, ktoré sa použili pri výrobe kvasených potravín. Vitamín K2 sa v krvi udrží o niečo dlhšie než vitamín K1.

Prečo potrebujem osteokalcín a vitamín K?

Vitamín K podporuje tvorbu pevnej kostnej štruktúry cez jeho vplyv na kostné bielkoviny, predovšetkým na osteokalcín.

Osteokalcín je bielkovina, ktorá sa tvorí výlučne v kostiach a hrá dôležitú úlohu pri mineralizácii kostí ako aj pri obrate kostného tkaniva.

Vitamín K je nevyhnutným predpokladom pre správne fungovanie osteokalcínu.

Čo teda potrebujem, aby moje kosti boli v správnej kondícii?

Prvá vec, ktorú je potrebné mať na pamäti je neprestať sa hýbať. Pohyb svalov totiž stimuluje kostné bunky k novotvorbe a využitiu uvedených látok zo stravy. Ďalšími zložkami, ktoré sme spomínali vyššie sú predovšetkým vitamín D, vitamín K a vápnik.

Príjem týchto kostiam prospešných látok nie vždy dokážeme zabezpečiť len stravou. Na pokrytie výživovej potreby 1 000 mg vápnika musíme totiž skonzumovať približne 6 jogurtov, 800 ml mlieka,  100 g syra Eidam 30% alebo 75 g parmezánu.

Obzvlášť v období budovania kostnej hmoty, intenzívnej športovej záťaže či menopauze, je príjem týchto látok ideálne doplniť výživovým doplnkom Vigantolvit Osteo, ktorý je špeciálne vyvinutý práve na tieto účely.

Vigantolvit Osteo poskytuje 3 základné zložky podporujúce zdravie kostí:

Vitamín D3, vitamín K2 (vo forme MK-7) a vápnik, ktoré pomáhajú zachovať kostnú hmotu.

Vigantolvit Osteo je preto osožným doplnkom výživy nie len pre starších ľudí, ale aj pre aktívnych dospelých a športovcov, keďže jeho zložky pomáhajú zachovať nielen kostnú hmotu, ale i svalovú silu a celkový fyzický výkon.

Odporúčané dávkovanie doplnku Vigantolvit Osteo je 1 tableta denne.

výživový doplnok