Osteoporóza - kosti v ohrození

Jana Trundová | 28. október 2016
Osteoporóza - kosti v ohrození

Ženy po menopauze sú osteoporózou, čiže rednutím kostí, ohrozené oveľa viac ako muži, to je známy fakt. Všetko ale začína oveľa skôr.

„Osteoporóza je kvôli súvislosti s produkciou estrogénov a menštruačným cyklom považovaná za ženskú diagnózu. Lenže v posledných rokoch sa prichádza na to, že sa týka mužov viac, než sa predpokladalo, a to dokonca tak, že niektoré typy zlomenín u nich prebiehajú komplikovanejšie ako u žien.“

Žijeme z vlastných zásob v kostiach

Problém je, že ide o skrytú chorobu, ktorú si mladí ľudia väčšinou nepripúšťajú, preto, vcelku logicky, zanedbávajú prevenciu. Do 17 - 18 rokov má mať človek nahromadených 50 percent kostných minerálov a zvyšok má na niekoľko ďalších rokov, približne do „Kristových rokov“.

Zo svojich zásob potom viacmenej žije až do smrti a dopĺňať ich môže len čiastočne alebo za cenu mimoriadneho úsilia. Dôsledky osteoporózy môžu byť pritom fatálne.

Časté zlomeniny síce značne znížia kvalitu života, zlomenina krčka stehennej kosti, ktorá je typická pre seniorský vek, môže viesť ku komplikáciám spôsobeným dlhodobým pobytom na lôžku, napríklad k embólii alebo zápalu pľúc. Rad seniorov ju nezvládne a zomrie. Mnohí, ktorí prežijú, sa už nedokážu o seba sami postarať, preto ich často čaká ústavná starostlivosť. 

„Ak sa v rodinnej anamnéze vyskytuje osteoporóza. Vaše riziko sa zvyšuje dvojnásobne".

Prečo kosti rednú?

Základom ľudských kostí je bielkovinová štruktúra, ktorú obaľuje vrstva vápnika. Čím je táto vrstva silnejšia, tým je kosť pevnejšia. Vstrebávanie aj ubúdanie vápnika prebieha po celý život.

Vstrebávanie sa deje prostredníctvom buniek zvaných osteoblasty a jeho ubúdanie majú na svedomí bunky osteoklasty.

Veľkú úlohu tu zohrávajú hormóny estrogény, ktoré stratám vápnika účinne bránia. Posilňujúci proces má navrch v prvej časti života, niekedy medzi „Kristovými rokmi“ a štyridsiatkou sa procesy vyrovnávajú, a potom prevažuje proces degeneratívny.

Keď sa blíži menopauza, a v jej priebehu, začínajú vaječníky produkovať menej estrogénov, preto vápnik stráca svojho najsilnejšieho obrancu, a aj keď stále konzumujete potravu bohatú na tento minerál, už sa ho v kostiach toľko neudrží.

Ak ste navyše cukroholici, radi si užívate s pohárikom či výdatne fajčíte, osteoklastom veľmi uľahčujete prácu. Ženy majú dve kritické obdobia. O väčšinu vápnika v kostiach prichádzajú vzápätí po ukončení menštruačného cyklu, a následne asi po ďalších pätnástich rokoch.

Je u vás riziko osteoporózy?

Zvážte svoje riziká, pretože ich znalosť môže byť silnou motiváciou k záchrannej akcii. Ste viac ohrození, ak:

 • Ste bielej alebo ázijskej rasy. Afričanky a Afroameričanky majú genetickú výbavu, ktorá ich robí voči osteoporóze odolnejšími.
 • V rodinnej anamnéze sa vyskytuje osteoporóza. Vaše riziko sa zvyšuje dvojnásobne.
 • Vaša strava bola od detstva do dospelosti chudobná na vápnik. Nemáte v špajze zvanej kosti dostatočné zásoby vápnika pre dobu, keď začne rýchlejšie ubúdať.
 • Nemáte dostatočný prísun vápnika a vitamínu D.
 • Fajčíte alebo ste dlhší čas fajčili. Nikotín nedovoľuje estrogénu chrániť kosti.
 • Dlhodobo pijete alkoholu viac, než sú medicínsky tolerované dávky. Nadmerné množstvo alkoholu obmedzuje vstrebávanie vápnika v čreve.
 • Ste veľmi štíhli. Mierna nadváha, a dokonca aj obezita kosti chráni. Tukové bunky ukladajú estrogén a viac zaťažované kosti nútia organizmus, aby vstrebal čo najviac vápnika, ktorý ním prechádza.
 • Menší úraz skončil fraktúrou. Môže to byť smola, ale tiež oslabené kosti. Oplatí sa ich vyšetrenie denzitometrom.
 • Bola vám chirurgicky odstránená časť žalúdka alebo zažívacieho traktu. Je možné, že zvyšok orgánu nebude natoľko veľký, aby dokázal dostatočne vstrebávať vápnik.
 • Ak ste, najmä v období dospievania, boli pripútaní na lôžko dlhšie ako pol roka. V tomto období hrozí kvôli nečinnosti veľká strata kostnej hmoty. Namiesto budovania ste čerpali.
 • Užívali ste alebo užívate dlhšie ako pol roka kortikoidy. Tieto lieky bývajú nasadzované napríklad pri astme, artritíde alebo niektorých nádorových ochoreniach a k ich nežiaducim účinkom patrí, že znižujú schopnosť čreva vstrebávať vápnik. Navyše ešte stimulujú aktivitu osteoklastov.
 • Ste ženy s nižšou hladinou estrogénov. Najčastejšie sa to stáva ženám, ktorým boli odstránené vaječníky a ich činnosť dostatočne nevyrovnávala hormonálna substitučná liečba. Niekedy sa to týka žien s neskorým nástupom menštruácie (po 16. roku veku) alebo skorým príchodom klimaktéria (okolo 40. roku veku, ak k tomu došlo už po 30. roku, riziko osteoporózy stúpa).
 • Žijete v dlhodobom strese, trpíte depresiami. Dlhodobo zvýšená hladina stresového hormónu kortizolu spôsobuje stratu svalovej hmoty a podieľa sa na vzniku osteoporózy. Ak ste to ešte neurobili, začnite svoju situáciu riešiť.