Po štyridsiatke sa zvyšuje riziko niektorých ochorení
Do štyridsiatky nám naše telo dokáže stále celkom veľkoryso odpúšťať prešľapy v životnom štýle – nevhodnú stravu, málo spánku, nedostatok tekutín, deficit pohybu či stres. Potom však nastáva zmena, ktorá so sebou nesie priberanie a vyššie riziko vzniku určitých ochorení.
Začínajú sa objavovať zdravotné ťažkosti, ktoré sme predtým vôbec nepoznali, ako napríklad vysoký tlak a cholesterol, osteoporóza, úzkosť, depresia, gynekologické zápaly, cysty a myómy, rakovina prsníka či nespavosť, často ruka v ruke s nadváhou.
„Po štyridsiatke sa začínajú postupne zhoršovať naše kompenzačné a adaptačné schopnosti. Menej toho vydržíme, potrebujeme viac odpočívať, viac sa o seba starať. Okolo štyridsiatky sa dostávame do zrelého veku a ak sme sa predtým nenaučili pravidelne sa hýbať, začíname priberať a je stále ťažšie udržať si hmotnosť. Tento fenomén sa ešte zhorší s poklesom hormónov v prechode,“ vysvetľuje MUDr. Lenka Bachratá, všeobecná a psychosomatická lekárka.
Zdravý životný štýl je dôležitý, ale nevyhnutné je počúvať svoje vnútorné ja
Ak sme doteraz na zdravý životný štýl kašľali, je najvyšší čas na zmenu. Nemalo by nám byť ľahostajné, čo si servírujeme na tanier, ako dlho a kvalitne spíme, či sa dostatočne hýbeme, či pijeme primerané množstvo tekutín.
„Životný štýl je určite dôležitý, ale dôležité je aj to, aby nebol diktovaný nejakou spoločenskou normou alebo módou, ale aby bol v súlade s tým, kto sme a čo v aktuálnej fáze života potrebujeme. Skrátka, je ideálne byť čo najviac sama sebou, mať sa rada, rešpektovať svoje možnosti, neupadať do stereotypov a nepodliehať spoločenským tlakom, ani očakávaniam okolia.“
Psychosomatika sa pozerá na telo cez dušu človeka
„Psychosomatika sa pozerá na zdravotné ťažkosti nasledovnou optikou: Kto vlastne sme a čo v živote potrebujeme? Kde sme sa v živote stratili sami sebe? Aj keď sa toto prepojenie môže mnohým javiť príliš alternatívne až ezoterické, dnešná veda potvrdzuje významné prepojenie medzi psychikou a fyzickým zdravím. Už dávno je známe, že emočný mozog je veľmi komplexne prepojený s vnútornými orgánmi. Že to, ako sa máme v určitej emočnej situácii, vnímame cez črevo alebo žalúdok.“
Ako skutočne riešiť zdravotné problémy?
Pri hľadaní príčiny treba vziať do úvahy aj ďalšie faktory, ako prenatálne pôsobenie a genetickú výbavu, vplyv prostredia a výchovy a najmä človeka samého – nezdravý vzťah k sebe a aj svojmu okoliu. Pokiaľ sa pacient rozhodne zbaviť sa svojich fyzických problémov, ako napríklad odísť zo stroskotaného manželstva, začne sa uzdravovať nielen jeho duša, ale aj telo. To však nie je ľahké, pretože vždy je jednoduchšie hltať predpísané lieky ako vystúpiť zo zóny komfortu a zmeniť svoj život.
Čo v prípade, keď nás postihne nejaká ťažšia diagnóza, prípadne nás pravidelne trápi rovnaký zdravotný problém? Určite by sme sa naň nemali pozerať iba z medicínskeho, ale aj z psychologického hľadiska.