Tajomstvá vašej DNA: Čo vám povie genetická analýza?

redakcia | 9. november 2023
Tajomstvá vašej DNA: Čo vám povie genetická analýza?

Personalizované výsledky analýzy DNA sú teraz dostupné pre každého!

DNA analýza od DNA ERA reflektuje svetové vedecké štúdie z oblastí genetiky a genetických predispozícií v oblastiach, ktoré sú dobre preskúmané. O tom, ako prebieha, čo všetko nám dokáže ukázať a čím prekvapiť sme sa porozprávali s Michaelou Šiškovou, CEO spoločnosti DNA ERA špecializujúcej sa na genetické testy. 

Analýza DNA sa stáva hitom nielen v oblasti zdravia, ale aj športu. Ako môže poznanie našej genetických predispozícii prispieť k personalizovaným plánom vo fitness a výžive?

V oblasti fitness je to hlavne o tom, aký typ športu zvoliť, kde máme prirodzený, vrodený talent, čo nás bude viac baviť a pri čom aj dlhšie vydržíme. Analýzou sledujeme tiež predispozície na športové zranenia, napríklad mutácia v géne na kolagén – keď nemá význam dopĺňať kolagén ako výživový doplnok, pretože telo ho rozloží na aminokyseliny a znova podľa toho „chybného návodu“ poskladá telu nekvalitný kolagén. Čo sa týka výživy, sledujeme predispozície na absorpciu a spracovanie rôznych minerálov, vitamínov, reakciu tela na saturované tuky. Vďaka genetickým predispozíciám si vieme personalizovanenastaviť plán fitness a výživy.  

Vidíme to aj vo fitnes centrách – niekto naberá svalovú hmotu úplne ľahko a rýchlo, iný sa trápi a výsledky nevidí také výrazné a tak skoro. Ako genetika ovplyvňuje schopnosť človeka budovať svalovú hmotu alebo zlepšovať svoju vytrvalosť?

Na športový výkon a výsledky má genetika zásadný vplyv, až do miery 66%. Veľmi pekný je príklad s génom ACTN3, ktorý ovplyvňuje pomer svalových vlákien typu 2 a typu 1. Svalové vlákna typu 1 sú typické pre vytrvalostné športy a typu 2 zase skôr pre výbušné, silové športy. V princípe platí, že ak ste vytrvalostný typ s prevahou svalových vlákien typu 1 – tieto sa nedajú pretrénovať na typ 2. Ja a moja kamarátka Zuzka môžeme chodiť do fitka, rovnako cvičiť, užívať rovnaké proteínové drinky – ale ak Zuzka bude silový typ, svaly jej porastú oveľa rýchlejšie a ja ako vytrvalostný typ sa môžem snažiť rovnako, avšak výsledok taký nebude. Ale  naopak, ak je Zuzana silový typ, má prevahu svalových vlákien typu 2, ona vie pretrénovať svalové vlákna na typ 1 a dokáže so mnou zabehnúť aj maratón. V tomto je to veľmi zaujímavé. 

Môže genetický profil jednotlivca odhaliť potenciálne zdravotné riziká spojené s intenzívnym cvičením alebo špecifickými typmi športov?

Áno, môže. Genetika veľmi zásadným spôsobom ovplyvňuje napríklad stavbu kolagénových komponentov, alebo rôzne zápalové procesy v tele, schopnosť regenerácie organizmu. Taktiež športové zranenia, na ktoré sme náchylní. Či už zranenia Achillovky, syndróm karpálneho tunela, degeneráciu medzistavcových platničiek, rôzne poškodenia svalstva. Ak poznáme predispozíciu na tieto zranenia, vieme im predchádzať. Vyberieme si iné kompenzačné cviky, iný typ posilňovania... Mali sme možnosť testovať niektorých slovenských vrcholových športovcov a keď sme sa potom spätne rozprávali s ich trénermi, ľutovali, že nepoznali tieto výsledky skôr. Kompenzačné cvičenia by svojim zverencom dávali úplne iné, aby dokázali predísť rôznym rizikám. 

Čiže na základe testov, ktoré si u vás dám urobiť, viem si vyskladať tréningový plán, urobiť výživový plán a všetko smerovať tak, aby som výsledky videla oveľa skôr, ako keď sa trápim bez týchto informácií?

Presne tak, na druhej strane – vidím v tom aj obrovský motivačný faktor. Veci, na ktoré mám genetický predpoklad mi idú prirodzenejšie. Vrcholoví športovci dovolili zdieľať ich športový genetický profil. Každý náš klient si môže porovnať svoj športový profil s týmto športovcom a viac svoj výsledok personalizovať, uvedomiť si, v čom je dobrý. Keď poviem za seba, mám na 92 % zhodný športový profil s Matejom Tóthom. A to je potom presne o tom, že Matej to robí oveľa lepšie ako ja, dostal sa na olympiádu. Je to pre ľudí veľmi motivujúce, vedia si výsledok viac zosobniť a stotožniť sa s vybraným športom či športovcom. 

Existujú genetické faktory, ktoré môžu pomôcť vysvetliť, prečo niektorí ľudia majú vyššiu motiváciu alebo záujem o fyzickú aktivitu? Má na toto vplyv genetika, alebo ide len o výhovorky? 

Do nejakej miery určite áno, no zatiaľ nevieme presne povedať, ktoré gény by za to mali byť zodpovedné. V rodinách sa však „dedia“ nielen gény, ale aj samotný vzťah k pohybu. Do určitej miery sa dedí aj motivácia. Genetika má naozaj, na pár výnimiek, vplyv na všetko, čo sa nás týka. 

Ako môže poznanie svojho genetického profilu ovplyvniť mentalitu a prístup človeka k tréningu a zdraviu?

Máme feedback od našich zákazníkov, že poznanie génov má veľmi pozitívny vplyv. Mám gény napríklad ako Volko, ako Matej Tóth, tak v čom som horší? Prečo to nevyužiť? Zároveň však genetický profil môže priniesť aj nejakú obavu, napríklad, ak mal v rodine niekto infarkt a ja mám na to predispozíciu, teda zvýšené genetické riziko, je to pre človeka varovný prst a vie, že má zapracovať na prevencii. Výsledok z nášho testu nie je diagnostický a v tom je rozdiel. Pohyb je perfektná prevencia aj proti infarktu. My zákazníkom nedávame len informáciu, že majú zvýšené riziko na určité ochorenia či zranenia, ale v profile je aj presne popísané, aké sú primárne kroky, ktoré by mohli urobiť, čo zaradiť do jedálnička, aký typ športovej aktivity zvoliť a podobne. Všetky tieto kroky boli vypracovávané lekármi, nutričnými expertmi a športovými trénermi. Človek môže mať obavu z toho, že má v rodine trikrát infarkt a tiež má dané riziko, ale toto sú kroky, ako mu môže predchádzať. My ich zákazníkovi, spolu s informáciou o predispozícii, poskytneme. 

Čiže nedostanem do rúk rozsudok, nezrútim sa a nebudem sa doma ľutovať, ale dostanem možno upozornenie a zároveň aj návod na to, ako postupovať, aby som riziko minimalizovala...

Presne tak, genetické testy poskytované v DNA ERA, nie sú diagnostické, čiže je to naozaj predispozícia, s ktorou viem pracovať. 

Ako vidíte budúcnosť genetiky v športe a zdravom životnom štýle a čo to znamená pre atlétov a bežnú populáciu?

Čo sa týka atlétov, budúcnosť je naozaj o tom, že sa budú detailne testovať a využívať všetko na maximum na zdokonalenie tréningového a stravovacieho plánu. Tento trend už vidíme aj v zahraničí a  výsledky sú tam naozaj veľmi pozitívne. Človek dokonale pozná aspekty svojho športového výkonu, vie presne, ktoré nutričné zložky potrebuje mať v strave, aby podával top výkony, myslím, že v tomto bude ten trend ďalej napredovať. Keď to zoberieme komplexne ako športový tím, bude možné nasmerovať, ktorý člen tímu bude lepší napríklad v útoku, ktorý v obrane, na základe rôznych genetických predispozícií. Napríklad aj u mladých nádejných športovcov môžu takéto testy uľahčiť ich ďalšie smerovanie v rámci tímu a zároveň upozorniť na riziká. Čo sa týka bežnej populácie, je to najmä o motivácii. Môže nás zvolená aktivita viac baviť, pretože v nej budeme rýchlejšie napredovať, ale tiež vyhýbať sa, aspoň čiastočne, zraneniam. Niektoré zranenia dnes vznikajú aj v súvislosti s prácou, napríklad syndróm karpálneho tunela či degenerácia medzistavcových platničiek. Teda nielen šport, ale aj náš štýl práce má zásadný vplyv na zranenia. V oblasti výživy – dozviete sa, akým potravinám sa vyhýbať, na ktoré má vaše telo väčšiu citlivosť. Napríklad príjem soli je rizikový, ak mám predispozíciu na hypertenziu, ale tiež je zaujímavá otázka metabolizmu kofeínu. Pre niekoho môžu byť tri kávy denne v poriadku, pre iného škodlivé. To, čo DNA test prináša nie sú len generické rady, ktoré sa dočítam kdekoľvek na internete, ale sú to odporúčania, ktoré smerujú priamo na mňa.