Tajomstvá včelích produktov: podľahnite kúzlu tekutého zlata!

Miroslava Miková | 23. marec 2018
Tajomstvá včelích produktov: podľahnite kúzlu tekutého zlata!

Naši predkovia mali med vo veľkej úcte. Nie nadarmo ho označovali tekuté zlato.

Grécky lekár Hippokrates radil svojim pacientom užívať med kvôli posilneniu zdravia, lepšej plodnosti a získaniu dlhovekosti. Starí Rimania verili, že med urýchľuje hojenie rán. V tradičnej čínskej medicíne je med potravinou, ktorá podporuje funkciu čriev.

V indickej ajurvéde sa medová voda spolu s citrónom, prípadne malým množstvom zázvoru, odporúča ako detoxikačný prostriedok.

Med

Med možno najjednoduchšie charakterizovať ako prírodnú hmotu, ktorú produkujú včely z nektáru alebo medovice, prípadne z oboch. Má výraznú sladkú chuť. Hovorí sa, že kvôli jednému kilogramu medu musia včely navštíviť až päť miliónov kvetov. Zloženie medu sa nedá stanoviť jednoznačne, pretože to závisí od viacerých faktorov, ako napríklad od druhu kvetov (ovocné stromy, repka, púpava...), lokality, obdobia či samotných včelstiev.

Bežný med obsahuje v priemere 20 % vody a zvyšok patrí najmä jednoduchým cukrom (fruktóze, glukóze, sacharóze a ďalším). Zhruba 4 – 5 % hmotnosti tvoria proteíny, enzýmy, vitamíny, minerály, fytochemikálie a ďalšie. Takže nutrične sa jedná o bohatú potravinu, ktorá obsahuje približne tisíc rôznych látok, aj keď samotné vitamíny (A, C, D, K, E, skupiny B) a minerály nie sú zastúpené vo veľkom množstve.

Čo sa týka pozitívnych benefitov, medu nemožno uprieť antiseptické a upokojujúce účinky. To znamená, že konzumácia medu v čase nachladnutia alebo psychického vypätia môže padnúť na úžitok.  

Materská kašička

Materská kašička predstavuje hmotu kašovitej konzistencie. Produkujú ju včely, aby kŕmili larvy, z ktorých sa majú stať budúce včelie kráľovné. Zaujímavé je, že u týchto lariev bol zaznamenaný stopercentný prírastok na hmotnosti za 15 hodín.

Medová vianočka s jablkami
Prečítajte si tiež:

Medová vianočka s jablkami

Ide teda o veľmi výživný včelí produkt, v ktorom je zastúpená voda (60 – 70 %), bielkoviny s takmer všetkými aminokyselinami, enzýmy, mastné kyseliny, hlavne jednoduché sacharidy (glukóza, fruktóza), tuky, vitamíny (A, D, E, C, skupiny B), minerály (draslík, vápnik...) a ďalšie látky.

Materská kašička sa využíva ako stimulátor imunity, a to hlavne vďaka obsahu gamaglobulínu. Pripisujú sa jej aj antibiotické účinky. Obľúbená je u športovcov a fyzicky aktívnych ľudí.

Ako užívať materskú kašičku?

Skúsení včelári odporúčajú užívať včeliu materskú kašičku zmiešanú s medom (cca 5 g materskej kašičky a 250 g medu). Užíva sa 1 čajová lyžička 3-krát denne, ideálne pred jedlom.
Nie je vhodná pre tehotné, dojčiace ženy a ľudí s alergiou na peľ a včelie produkty. Takisto ju možno aplikovať zvonku na pokožku.

Včelí peľ

Včelí peľ zvyčajne predstavuje prirodzenú súčasť medu, pokiaľ nebol med filtrovaný. Okrem toho ponúkajú včelári na predaj i sušený včelí peľ. O čo sa jedná? Peľ je produkovaný v peľnici kvetu, je dôležitým zdrojom bielkovín pre včelu a plod. Aj preto sa môžeme pri odporúčaniach, týkajúcich sa dávkovania včelieho peľu, stretnúť s tým, že v čase jeho užívania je vhodné obmedziť príjem bielkovín v strave.

Okrem bielkovín obsahuje včelí peľ vitamíny skupiny B, karotenoidy, vitamín C, veľa minerálov, stopových prvkov, organických kyselín, enzýmov, tiež sacharidy, vodu a mnohé, mnohé ďalšie.

Na čo je dobrý? Zvyčajne sa odporúča ako prírodný prostriedok urýchľujúci rekonvalescenciu po operáciách alebo úrazoch, pri anémii, podvýžive, problémoch s pečeňou alebo žlčníkom, pri nechutenstve, depresívnych stavoch a na posilnenie celkovej obranyschopnosti. Pripisujú sa mu aj vynikajúce antioxidačné účinky.

Ako užívať včelí peľ?

Aj tu platí, že včelí peľ je silný alergén. Zvyčajne sa užíva 1 čajová lyžička pred jedlom raz denne, ktorá sa rozhryzie v ústach a zapije vodou. Alebo sa môže zmiešať s medom – 25 g peľu a 250 g medu. Potom sa užíva 1 čajová lyžička 3-krát denne.

Propolis

Propolis je tisíce rokov známy ako dezinfekcia na rany.

Samotné včely ho využívajú ako ochranný prostriedok pred chladom a inými včelami, tmelia ním trhliny a otvory – aj preto sa niekedy označuje ako včelí tmel.

Presné zloženie propolisu sa s presnosťou určiť nedá, ale boli v ňom identifikované desiatky rozličných látok. Prisudzujú sa mu hlavne antibiotické a imunostimulačné účinky. Možno ho užívať orálne alebo používať zvonku pri kožných problémoch, plesniach, popáleninách, bolesti zubov atď.