Účinné látky, ktoré pomôžu poškodeným kĺbom

klby, zdravie, wellness, kondícia, bolesť klbov, riešenie, fitness, fitko, cvičenie, šport, ako na boľavé kĺby, výživové doplnky
6.1.2020 v kategórii Zdravie, autor Redakcia , foto: istockphoto.com

Pokiaľ vás už kĺby trápia napríklad pri vstávaní z postele, keď cítite nepríjemnú bolesť, ide o prvé príznaky, že niečo nie je v poriadku. Pokiaľ ste ešte nezačali s primeranou kĺbovou výživou, potom je zrejme najvyšší čas. Pre istotu si však najprv dohodnite termín u vášho lekára, ktorý s istotou určí akú starostlivosť vaše kĺby potrebujú.

Poškodeným kĺbom pomôžu aj tieto látky:

GLUKOZAMÍN SULFÁT

Glukozamín je najdôležitejšia látka, ktorou môžete začať pri ochrane kĺbov a väzív. Nachádza sa v kostiach živočíchov, v kostnej dreni či v kôrovcoch, ale tiež sa vyrába v laboratóriách ako čistý koncentrát do doplnkov výživy. Glukozamín sulfát je prekurzorom chondroitín sulfátu a jeho účinky zvyšujú omega-3 mastné kyseliny.

CHONDROITÍN SULFÁT

Chondroitín sulfát je jedným zo stavebných kameňov chrupavky. Mnohé klinické štúdie zistili, že užívanie chondroitínu môže u ľudí s artrózou znižovať bolesť a stuhnutosť kĺbov. Síra obsiahnutá v molekule chondroitínsulfát zabezpečuje chrupavkám hladkosť povrchu, výborné mechanické vlastnosti, optimálnu vlhkosť, pružnosť a tvar.

KOLAGÉNOVÉ PEPTIDY

Kolagénové peptidy sú formou kolagénu nazývané aj ako hydrolyzát želatíny. Sú štiepené na nízku molekulárnu hmotnosť, vďaka čomu ich možno rozpustiť vo vode, čím sú ľahšie stráviteľné.

Kolagén je „kĺbová bielkovina“ a je jednou z hlavných zložiek chrupavky. V 25. roku života sa jeho tvorba znižuje a okolo 35. roku života sa úplne zastavuje. Preto je vhodné dopĺňanie kolagénových doplnkov vo forme výživových doplnkov. Vedľajším pozitívnym účinkom kolagénu sú pevné a zdravé vlasy, nechty a vyhladená pleť.

VITAMÍN C

Netreba zabúdať ani na vitamín C, ktorý pomáha prirodzenej tvorbe kolagénu. Okrem toho je to veľmi silný antioxidant, ktorý pomáha proti poškodzovaniu chrupaviek.

NÁŠ TIP: Nezabúdajte na hydratáciu organizmu a správne dodržiavanie pitného režimu. Pokiaľ máme v tele dostatok tekutín, mazanie kĺbu funguje správne a kĺb sa nevysušuje. Ak je kĺb príliš vysušovaný, dochádza k poškodeniu kĺbov a k problémom s pohybovým aparátom.

KREPITÁCIA ALEBO NEPRÍJEMNE VŔZGANIE ČI PRASKANIEV KĹBOCH

Veľa sa o nej nepíše, no ten nepríjemný pocit poznáme takmer každý. Vŕzganie či praskanie v kĺboch je signál, že niečo nie je v poriadku. Pokiaľ však nemáte chronické bolesti, nie je dôvod na paniku. Ak je však vŕzganie v kĺbe výraznejšie a pridajú sa k nemu aj telesné ťažkosti, mali by sme spozornieť a zvážiť návštevu lekára. Krepitácia je praskavý zvuk počuteľný pri pohybe. Príčinou praskania alebo vŕzgania môže byť zmena tlaku v synoviálnej kĺbovej tekutine, väz alebo šľacha pohybujúca sa okolo kosti alebo šúchanie kosti o kosť. I keď v niektorých prípadoch nie sú príčiny krepitácieešte jasné, podstatné je starať sa o svoj pohybový aparát ako najlepšie vieme.

4 tipy PRE STRAVU, KTORÁ PODPORUJE ZDRAVIE KĹBOV

1. Zamerajte sa na potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín

Tento poklad pre naše zdravie nájdeme v orechoch a semienkach, ako sú chia a ľanové semienka, vlašské orechy a dyňové semienka. Medzi bohaté zdroje patria aj losos, ančovičky, sardinky, makrela, sleď či tuniak. Svoje jedlá môžete doplniť aj o ľanový, arašidový, sójový či repkový olej. A omega-3 mastné kyseliny nájdete aj sóji, pšeničných klíčkoch či avokáde.

2. Dbajte na dostatok vápnika

Vápnik je veľmi dôležitý pre zdravie kostí či kĺbov. Získate ho konzumáciou maku, sezamu, zelerovej sušenej vňate, mäkkých syrov, tvarohu, pažítky, lieskovcov či mandlí. Vápnik sa tiež nachádza v brokolici, ktorá je bohatá aj na horčík, zinok, fosfor a vitamíny skupiny A, C a K.

3. Do jedálnička zaraďte aj potraviny s obsahom vitamínu C

Vitamín C tvorí mimoriadne dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu, ktorý je kľúčový pre zdravé kĺby. Nedostatok vitamínu C spôsobuje, že syntéza kolagénu je narušená a prestáva sa vytvárať pevné spojivové tkanivo. Preto si doprajte riadnu dávku vitamínu C, ktorý nájdete napríklad v jahodách, paprike, citrusoch či brokolicových a reďkovkových klíčkoch.

4. Nezabúdajte na horčík, zinok a selén

Horčík nájdete v orechoch, banánoch a šošovici, zinok zase v červenom mäse, špenáte, brokolici, kvalitných syroch, strukovinách a obilninách. Medzi významné zdroje selénu patria para orechy, tuniak, morčacie mäso a vajíčka.

Dôležité je všetky tieto kĺbom prospešné látky užívať v dostatočnom množstve, čo je v mnohých prípadoch veľmi náročné. Preto stavte na istotu a zadovážte si k pestrej strave aj komplexnú a kvalitnú starostlivosť o kĺby v podobe výživového doplnku.