Žihľava nie len ako čaj: Viete kde všade poslúži?
Práve teraz je ideálny čas na zber žihľavy a sezóna potrvá až do júna. Zásobte sa zdravím z prírody, pozrite na čo všetko je možné žihľavu využiť.
Blahodarný kúpeľ
Žihľava pomôže nielen pri vnútornom užívaní, kúpeľ z nej lieči kĺby, tlmí bolesť, upokojuje nervy. 200 gramov vňate zalejte šiestimi litrami studenej vody a nechajte cez noc odstáť. Na druhý deň výluh preceďte a pridajte ho do teplého kúpeľa. Pozor, namočte sa len po oblasť srdca! Kúpeľ pôsobí proti reume, svalovej únave, bolestiam nervov rúk a nôh a ťažkostiam s kĺbmi. Čerešničkou na torte je, že hydratuje pokožku.
Krásna koža so žihľavou
Zo žihľavy si ľahko pripravíte tinktúru, ktorá je vhodná na použitie pri kožných problémoch. Lieči ekzémy, malé vredy, ale aj kurie oká a plesne. Na tinktúru je vhodné použiť čerstvú rastlinku vcelku. Hrsť zalejte v nádobe 40-percentným liehom v pomere 1:5 a nechajte macerovať 14 dní na tmavom, chladnom mieste Nezabudnite raz denne nádobu pretrepať. Následne zlejte a umiestnite do uzatvárateľnej nádobky. Tinktúrou sa môžu postihnuté miesta potierať. Pokiaľ sa chcete zbaviť problematickej pleti a akné, skúste trojtýždňovú žihľavovú kúru. Stačí popíjať nesladenú šálku čaju trikrát denne.
Všestranný čaj
Žihľavový čaj dostanete v každej lekárni i potravinách. Z vlastných nazbieraných zásob stačí zaliať dve čajové lyžičky sušených či čerstvých lístkov 150 mililitrami vriacej vody a nechať pod pokrievkou desať minút lúhovať. Čaj pôsobí napríklad proti únave, ale aj anémii. Podporuje krvotvorbu i látkovú premenu. Ukázal sa tiež ako šikovný bojovník proti reume, čo dokázali aj viaceré vedecké štúdie. V období klimaktéria posilňuje telo ženy a vyrovnáva náladové výkyvy. Rastlina významne podporuje aj imunitu a zíde sa vám pri prechladnutí a vírusových ochoreniach. Obsahuje vysoký podiel vitamínu C, ale aj B a A. Pýšiť sa tiež môže minerálmi – vápnikom, železom a horčíkom. Vďaka obsahu serotonínu zlepší aj náladu.
Trávenie ako má byť
Sympatická bylinka má skutočne široké spektrum využitia a nechýbajú aj pozitívne účinky na trávenie. Čaj z lístkov či čerstvá šťava podporí činnosť žlčníka i podžalúdkovej žľazy a pôsobí preventívne pri žalúdočných vredoch. Nakoľko žihľava znižuje hladinu cukru v krvi, jej užívanie sa osvedčilo aj u cukrovkárov.
Chutná aj v kuchyni
Skúsili ste si už pripraviť omeletu so špenátom? Skvelé! Rovnako môžete využiť i žihľavu. Rovnako vynikajúcu chuť má aj žihľavový prívarok, ktorý pripravíte tiež podobne ako špenátový. Pŕhlivých účinkov sa obávať nemusíte, po ponorení do horúcej vody ich rastlina ihneď stráca. Čerstvý šalát si pripravíte nasekaním či odtrhnutím mladých lístkov, ktoré premiešate spolu s nastrúhanou mrkvou. Pridajte olivový olej, citrónovú šťavu a jogurt, okoreňte a osoľte. Šalát obohatí i nakrájané varené vajíčko alebo tuniak. Zdravie na tanieri bude chutiť skvele!
Zdravé a husté vlasy
Jedným z najrozšírenejších účinkov žihľavy na vlasy je podpora ich rastu a eliminovanie ich vypadávania. Liečivý odvar je časom overeným prírodným prostriedkom. Na jeho prípravu stačí použiť 100 gramov nasušených alebo čerstvých, jemne posekaných lístkov rastliny, ktoré povarte pol hodinu v litri vody s trochou vínneho octu. Nálevom sa masíruje pokožka hlavy – keď máte suché či mokré vlasy, dá sa použiť po umytí vlasov šampónom a následne opäť zmyť. Odvar regeneruje a hydratuje pokožku hlavy a stimuluje vlasové korienky. Štúdie totiž ukázali, že rastlina reguluje produkciu hormónov DHT, ktoré sú zodpovedné za vypadávanie vlasov.
Žihľavová šťava
Čistenie pečene je proces, ktorý neraz spomíname. So žihľavovou šťavou tento dôležitý orgán podporíte i očistíte. Čerstvú vňať či lístky treba rozmixovať a prepasírovať cez gázu. Šťava priaznivo stimuluje tvorbu červených krviniek, prečisťuje krv a lieči nervové ťažkosti. Cenný chlorofyl, zelený pigment obsiahnutý v rastline, pôsobí antibakteriálne, ničí plesne a čistí organizmus. Zlepšuje napríklad zrak, revitalizuje cievny systém, uľaví pri bolestiach hrdla, či zlepšuje kvalitu krvi.