Silná imunita s liečivými hubami

Silná imunita s liečivými hubami

28.10.2016 v kategórii Výživa, autor Redakcia Fitštýl foto: iStock.com

To, čo niektoré huby dostalo do skupiny "liečivých" a viedlo k výrobe potravinových doplnkov je účinný obsah látok zvaných glukány (betaglukány), ktoré sú silným prírodným imunostimulantom. Práve na jeseň najviac oceníme ich priaznivý vplyv na obranyschopnosť organizmu.

Betaglukány a imunita

Polysacharidy betaglukány stimulujú prirodzenú priaznivú imunitnú odpoveď. Neznamená to nič iné, než že ľuďom pomáhajú lepšie odolávať ataku viróz a bakteriálnych ochorení prichádzajúcich s jeseňou.

Betaglukány sú štrukturálne komponenty bunkových stien baktérií, siníc, rias, kvasiniek a húb, nachádzajú sa tiež v zrne obilnín.

Primárne zdroje betaglukánov pre imunomodulačnú štúdiu aj pre liečebné aplikácie sú viac-menej tradičné, len čiastočne dané ich väčšou dostupnosťou. Huby pre tieto účely najviac využívajú v Japonsku, Číne a Rusku.

Nové výskumy preukázali, že tieto látky zasahujú tiež do regulačných homeostatických pochodov a teraz sú pod drobnohľadom vedcov ich možné aplikácie pri fyzickej, psychickej, environmentálnej alebo poinfekčnej , a taktiež pri liečbe chronického únavového syndrómu.

Už od 80. rokov minulého storočia poznáme ich podporný vplyv na krvotvorbu, takže sa podávajú na zmiernenie vedľajších účinkov radiačného poškodenia, chemoterapiea a intoxikácie ťažkými kovmi.

Betaglukány sa aplikujú na podporu imunity prevažne ako potravinové doplnky. Americkým Úradom pre lieky a potraviny (Food and Drug Administration, FDA) boli označené ako „bezpečné látky". Pri užívaní betaglukánov je ale nutné vziať do úvahy, že vedci zatiaľ nemajú úplne preverené ich interakcie s inými liekmi, ako sú chemoterapeutiká a antibiotiká.

Vedeli ste, že...
...existuje terapeutická huba, ktorej sú v Číne a Japonsku prisudzované magické schopnosti, vrátane nesmrteľnosti (dlhovekosti)? Je to ganoderma lucidum – v čínštine Ling Zhi a v japončine Reishi. Ľudia ju radi využívajú ako afrodiziakum. Pri triezvych očakávaniach v každom prípade posilňuje imunitu a obehový system. Podľa mnohých liečiteľov uľavuje tiež pri zápaloch žalúdka, kĺbov pečene a obličiek. 

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)

Cenená je nielen pre vysoký obsah betaglukánov, ale aj bielkovín, aminokyselín a 90-percentný podiel vody, aj pre mnohotvárne použitie v kuchyni. V každom prípade, betaglukány sú teraz pre nás to najdôležitejšie.

Za kvalitný výrobok sa považuje ten, ktorý vykazuje minimálne 70 percent čistoty, čiže toľko je v ňom skutočne hlivy ustricovej. Čím viac má podporných látok, a hlavne nečistôt, tým je menej účinný. Hliva patrí medzi huby, ktoré nielen významne posilňujú imunitu, ale dokážu zmierniť účinky toxického žiarenia a pod lekárskym dohľadom môžu dopĺňať liečbu nádorových ochorení.

Judášovo ucho (Auricuola)

U nás ho nájdete tiež pod názvom bolcovitka béžová a v ľudovom označení je to „čierna huba". Oba české názvy sú pomôckou pre predstavu, ako asi vyzerá. Je to huba známa v Európe už viac ako 400 rokov.

Okrem bielkovín a glukánov obsahuje tiež antioxidanty a cenné minerály, najmä vápnik a draslík. Je vhodná nielen na posilnenie obranyschopnosti, ale tiež na znižovanie vysokého krvného tlaku, na riedenie krvi, čo využívajú ľudia náchylní k trombóze. Býva nasadzovaná aj pri liečbe hemoroidov.

Húsenica čínska (Cordyceps sinensis)

Ide o parazitickú špongiu na larvách húseníc. Ďalší výdatný zdroj betaglukánov, ďalej sterolov, chitínu a chitosanu. Býva využívaná sušená, ale účinnejšia je v podobe liehového extraktu.

Okrem priaznivého vplyvu na imunitu je cenená pre schopnosť znižovať hladinu cholesterolu v krvi a vysoký krvný tlak, pomáha pri astme, a keď sa rozbehne viróza, zlepšuje jej priebeh.

Dôležité pre súčasného veľmi zamestnaného človeka je, že znižuje únavu. Kvasenú ju využívajú tiež športovci ako stimulant, ktorý nie je považovaný za doping. Zvyšuje hladinu testosterónu.

Shiitake (Lentinus edodes), Rosolovka (Tremella fusiformis), Koralovec (Hericium flagellum)

Glukány sú hlavnou látkou, ktorá z nich robí liečivé huby a účinky na ľudské zdravie majú obdobné. Najznámejšia z nich je aromatická hubka shiitake – u nás označovaná ako húževnatec jedlý. Je veľmi obľúbená v ázijskej gastronómii. Nazýva sa tiež „huba dlhovekosti".

Faktom je, že človeka chráni nielen pred infekciami, zápalmi, bakteriálnymi nákazami a mykózami, ale tiež znižuje hladinu cholesterolu v krvi a vychytáva v organizme voľné radikály, ktoré zrýchľujú starnutie buniek a vedú k ich rizikovému množeniu, ktoré končí nádorovým ochorením.

 

Komentáre