Cítite sa stuhnutí a napätí? Tieto 3 tipy využite ako terapiu alebo prevenciu.
Ozvala sa bolesť krku, cítite sa stuhnutí a v napätí? Ako prvá pomoc niekedy postačia jednoduché úkony. Tieto tipy využite aj ako prevenciu.
1. Prvá pomoc – suché teplo
Veľmi dobrou radou je využiť suché teplo. Môže to byť buď fén, ktorý nasmerujete na citlivú oblasť, suchý uterák alebo vankúšik, ktorý predtým zahrejete. Pomôžu vám uvoľniť napätie a stres. Veľmi osvedčeným je i rašelinový zábal, ktorý by mal nanášať odborník.
Čítajte tiež: Rizikové faktory problémov s krčnou chrbticou
2. Masáž pomôže
Masáž vykonávaná odborníkom má neoceniteľný účinok. Nie vždy sa však podarí pravidelná návšteva fyzioterapeuta či vyškoleného maséra. To však neznamená, že v domácich podmienkach by ste sa masáže mali vzdať.
Poproste partnera, aby vám postihnutú oblasť pomasíroval. Jemnými krúživými pohybmi sa nedá nič pokaziť. Oblasť sa prekrví, lymfa rozprúdi a stuhnuté svalstvo zmierni svoje dôsledky.
Skúste: Doprajte si intímne chvíľky, užite si partnerskú masáž
Skúste domácu medovú masáž
Zázrak domácej lekárničky nielenže hydratuje a zvláčni pokožku tela, ale pomáha aj pri bolestiach, stuhnutosti a celkovom napätí. Stačí med zahriať a rukami naniesť na citlivé miesta. Med pomáha pri bolestiach hlavy, svalov, kĺbov, či dokonca pri depresiách a nervozite.
Čítajte tiež: Krása a zdravie s MEDOM
3. Blahodarný kúpeľ
Mokré teplo nie je najvhodnejšie, pokiaľ trpíte akútnymi bolesťami. Ak však pociťujete iba tlak, stuhnutosť a celkový pocit diskomfortu v oblasti krčnej chrbtice, teplý kúpeľ vám osoží.
Skúste soľný kúpeľ
Vyskúšajte napríklad kúpeľ z morskej soli z Mŕtveho mora. Soľ najprv rozpustite v menšom množstve teplej vody (na jeden kúpeľ stačí okolo 300 gramov) a následne nalejte do vane s teplotou okolo 36 – 38 °C.
Relaxujte približne 15 minút, následne sa osprchujte a zabaľte do suchého uteráka. Vhodné je poležať si ešte polhodinku v teple.
Mohlo by vás zaujímať: 4 hlavné dôvody, prečo by ste si mali dopriať kúpeľ