Hemoroidy, aj vám znepríjemňujú život?

Hemoroidy, aj vám znepríjemňujú život?

29.11.2016 v kategórii Zdravie, autor Zuzana Vrecková. Na otázky odpovedala: praktická lekárka pre dospelých MUDr. Iveta Plšeková foto: iStock.com

Nielen nohy trpia kŕčovými žilami. Postihujú aj konečník a análny otvor a znepríjemňujú nám tak návštevu toalety a znižujú životný komfort. Reč je o hemoroidoch, sestre sedavého zamestnania.

Mám hemoroidy?

Zdravý človek sa počas bežného dňa cíti komfortne. Nič ho nebolí, nič mu neprekáža, svoje telo si v podstate ani neuvedomuje. No ak vás odchod stolice bolí a konečník vám krváca, či vás svrbí, s najväčšou pravdepodobnosťou patríte k majiteľom zlatej žily. Každý z nás má v tele žily. Problém nastáva v momente, keď sa zväčšia a natečú. Práve tieto uzlovité žily nazývame hemoroidmi.

Čítajte tiež: Trápia vás kŕčové žily? Dôležitý je správny pohyb

Podľa lokalizácie ich rozdeľujeme na vnútorné a vonkajšie. Vnútorné hemoroidy sa nachádzajú vnútri na stene konečníka. Nie sú také bolestivé ako vonkajšie, pretože nervy v konečníku sú menej citlivé ako na jeho povrchu.

Toto ochorenie nie je vážne a vieme si s ním poradiť sami použitím rôznych mastičiek z lekární a úpravou životosprávy.

Vonkajšie hemoroidy, nachádzajúce sa okolo vchodu konečníka, bývajú na dotyk veľmi citlivé. Sedí sa nám nepríjemne a môžu krvácať.

Prvé použitie slova „hemoroid“ sa v angličtine datuje k roku 1398. Ide o odvodeninu zo starofrancúzskeho slova „emorroides“, čo znamená náchylný ku krvácaniu.

Hemoroidy sú starý problém ľudstva

História je plná dôkazov o existencii a liečbe hemoroidov. Už v 18. storočí pred naším letopočtom vytvoril Chammurapi v Mezopotámii zákonník, ktorý obsahoval 282 ustanovení. Nachádza sa medzi nimi aj honorár za liečbu hemoroidov.

V Egypte existovali okrem odborníkov na uši, oči, kožu aj „strážcovia konečníka.“ Boli to odborní lekári. V paláci v Níle venovali konečníku a jeho obsahu mimoriadnu pozornosť. Pri zápche sa lekár dostavil ihneď.

Dokonca na anglickej miniatúre z 11. storočia môžeme vidieť operáciu, počas ktorej boli hemoroidy odstraňované. Podľa MUDr. Ivety Plšekovej „už Ľudovít XIV. podstúpil v roku 1686 operáciu hemoroidov. Predpokladáme, že ľudia trpeli týmto ochorením v každom období, len o tom nemáme písomné záznamy.“

Jej všestrannosť vás presvedčí - ALOE VERA, zoznámte sa s kráľovnou prírody. 

Prečo práve ja?

Hemoroidy sú častým ochorením. Okrem dedičnej predispozície, ktorú naozaj ovplyvniť nemôžeme, si za ich vznik však môžeme sami. Niektoré zdroje uvádzajú, že toto ochorenie postihuje prevažne mužov. 

Pani Plšeková tieto čísla nepozná, no môže potvrdiť, že „hemoroidmi trpí každý štvrtý človek po 50-tke. Podľa niektorých autorov nimi trpí až 80 % ľudí po 40-tke. Mnohí o tom však nevedia alebo sa to hanbia priznať.“ V žiadnom prípade nám neprospieva dlhé vysedávanie na toalete, „rovnako ako dlhodobé sedenie, konzumácia alkoholu a cigariet, nadváha, časté pôrody alebo kolísavý tlak.“

Zhodneme sa na tom, že práve životný štýl je to, čo nám v boji so zlatou žilou pomôže.

Riziká vzniku hemoroidov

  • Zdvíhanie ťažkých bremien
  • Nadváha
  • Nedostatočný príjem tekutín (vaša stolica bude suchá a tvrdá, podporíte tak vznik hemoroidov)
  • Stravovacie zvyklosti západných krajín
  • Málo pohybu, málo pohybu, málo pohybu...

Hemoroidy po pôrode?

Áno, môže sa to stať a po pôrode nebude krásne ružovolíce bábätko váš jediný darček. Často ani nemusíte tušiť, že vás choroba naozaj postihla. Práve tehotenstvo je považované za rizikový faktor, nakoľko sa vám zväčšuje bruško a vo vašom tele nastávajú rôzne hormonálne zmeny.

Postupom času sa zvyšuje vnútrobrušný tlak a problém je na svete. Hemoroidy si totiž môžete pri pôrode aj „vytlačiť.“ Preto je veľmi dôležité chrániť sa pred ich vznikom. Nič dlhodobo vykonávané nie je zdraviu prospešné, a to ani dlhé státie, ani dlhé sedenie.

Snažte sa tieto činnosti striedať. Neseďte 8 hodín v kancelári, často sa prechádzajte a naťahujte si nohy. Naopak, pri neustálom zaťažovaní nôh si odbehnite sadnúť vždy, keď je to možné.

Pokiaľ ste si vedomí hemoroidov, zahájte liečbu, a až potom si naplánujte bábätko. Obdobie tehotenstva a chvíle po pôrode tak budú omnoho príjemnejšie.

Čítajte tiež: Vsaďte na túto silnú trojku výkonnej prírody a sychravé dni vás nezlomia

Komentáre