Znížená funkcia štítnej žľazy - hypotyreóza. Poznáte jej príčiny a príznaky?
Znížená funkcia štítnej žľazy alebo hypotyreóza je v súčasnosti pomerne časté ochorenie. Celkovo postihuje približne 1 % populácie, staršie ženy viac než mužov a jej výskyt sa zvyšuje s vekom.
Môže vzniknúť z rôznych príčin, no v zásade sa prejavuje celkovým spomalením organizmu.
Hypotyreóza – typy podľa príčiny vzniku
Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) je ochorením štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatok hormónov. Môže byť vrodená, ktorá je dosť vzácna, alebo získaná. Príčinou vrodenej hypotyreózy môže byť porucha vývinu štítnej žľazy plodu, znížená funkcia štítnej žľazy matky alebo enzymatická porucha.
Pri získanej hypotyreóze môže ísť o primárnu alebo sekundárnu hypotyreózu. Rozlišujú sa na základe príčin ich vzniku na:
- primárne (chorobným procesom je postihnutá priamo štítna žľaza)
- sekundárne (spočívajú v ochorení hypofýzy, ktorá riadi uvoľňovanie hormónov štítnej žľazy).
Primárna hypotyreóza býva spôsobená autoimunitným zápalom štítnej žľazy, operačným odstránením štítnej žľazy (pooperačná hypotyreóza), ďalej ožarovaním v rámci onkologickej liečby, liečby rádioaktívnym jódom alebo užívaním iných liekov (napr. predávkovanie tyreostatikami, liekmi na liečbu cukrovky atď.).
Sekundárna hypotyreóza spočíva v zníženej činnosti hypofýzy a s tým súvisiacej nedostatočnej tvorby TSH (tyreostimulačného hormónu).
Štítna žľaza: Šedá eminencia nášho zdravia
Príznaky hypotyreózy
Štítna žľaza zasahuje do veľkého množstva pochodov v ľudskom organizme. Príznaky jej zníženej funkcie sú preto veľmi komplexné. Toto ochorenie štítnej žľazy sa väčšinou vyvíja nenápadne, pozvoľna a ťažkosti sú len málo charakteristické. Úplne vyvinutá choroba sa však prejaví celou radou jej typických príznakov:
- zvýšená únava, ospanlivosť
- znížená výkonnosť (telesná i duševná)
- problémy so sústredením a vnímaním (človek sa cíti ako „v spomalenom filme“)
- spomalenie srdcovej frekvencie, - vnútorný nepokoj (nervozita, podráždenosť)
- zvýšená citlivosť na chlad (neustály pocit studených končatín)
- prudké zvýšenie telesnej hmotnosti
- zápcha
- poruchy menštruačného cyklu u žien (problémy s otehotnením) alebo impotencia u mužov
- opuchy (končatín, očí alebo jazyka a s tým súvisiace problémy pri výslovnosti)
- bolesti svalov a kĺbov
- drsný, chrapľavý hlas
- suchá pokožka, pomalý rast vlasov i nechtov (vlasy nadmerne vypadávajú)
- strata záujmov (človeka nič nebaví, s tým súvisia i prudké zmeny nálad, depresie).
Vyššie popisované príznaky spolu veľmi úzko súvisia. V prípade naplno prepuknutého ochorenia sa prejaví väčšina z nich, ba dokonca niektoré v takej intenzívnej miere, že sú často chybne zamieňané s inými ochoreniami (napr. ochorenie hrtanu, reumatické ochorenia, ochorenia tráviacej sústavy a pod.).
Okrem toho môže často dochádzať k zvýšeniu hladiny cholesterolu, zníženiu hladiny červených krviniek alebo železa.
Laboratórnym diagnostickým vyšetrením sa však priamo zisťuje úroveň hladiny hormónov štítnej žľazy (TSH, fT4, fT3 a ďalších parametrov).
Na základe týchto výsledkov a odborného vyšetrenia sa môžu naše podozrenia na hypotyreózu potvrdiť alebo sa za nimi skrýva iná príčina. V prípade potvrdenia zníženej funkcie štítnej žľazy stanovuje odborný lekár konkrétnu diagnózu a následnú liečbu.