Beháte a stagnujete? Týchto 6 tipov vám pomôže zvýšiť vašu kondíciu efektívne.
Je úplne jedno, či ste doposiaľ zabehli iba päť kilometrov, alebo behávate pätnásťkilometrové trate. Vždy je priestor na zvyšovanie kondície, najmä ak beháte a stagnujete.
Takmer každý bežec sa po istom čase pristihne pri tom, že túži po lepších výkonoch. Je to prirodzené a, koniec-koncov, i zábavné. Výkon a rýchlosť sa dajú zlepšiť vždy. Neustále na sebe pracovať zlepšuje nielen výsledky športové, ale i životné.
Chcete behať? Ponúkame vám niekoľko tipov, ako začať
6 tipov, ako zvýšiť kondíciu efektívne
Superkompenzácia
Maratónci často využívajú trik menom super kompenzácia. Nastavia si program tak, aby behali dva po sebe idúce dni a potom využijú niekoľko dní na relax a regeneráciu. Má to svoje opodstatnenie.
Organizmus vystavený fyzickej záťaži dvakrát po sebe sa vnútorne pripraví na vyšší výkon a dokáže nadpriemerne zlepšiť vytrvalosť. Pri takomto programe je dôležité udržiavať primerané tempo a sústrediť sa na vzdialenosť, ktorú chcete odbehnúť. Tá je najdôležitejšia.
Zvyšujte svoju kondíciu efektívne
Ak chcete efektívne zvýšiť svoju kondíciu, určite si v týždni jeden deň, kedy zabehnete výrazne dlhšiu trať. V praxi to znamená aspoň o jednu tretinu dlhší beh.
Takýto spôsob vám zaručí napríklad následnú pohodu pri kratších behoch a organizmu nedovolí ustrnúť na zaužívanej dráhe. Pre dlhý beh je dobré zvoliť si miesto, ktoré máte radi a vybrať sa naň aj s priateľmi, alebo inými bežcami, aby ste dokázali ľahšie prekonať prípadnú únavu.
Niekedy behajte len tak, pre radosť
Nebehajte stále iba so stopkami, alebo zapnutými bežeckými programami v mobilnom telefóne. Choďte si niekedy zabehať len tak, z radosti, osloboďte sa od výkonu a ambícií. Pripomenie vám to, prečo beh milujete.
BEH: Ideálny spôsob, ako sa zbaviť kíl
Začínajte pomalšie
Na pretekoch robí veľa účastníkov chybu, že v prvej tretine sa rozbehnú, čo im sily stačia. Prídu tak ale o veľkú dávku potrebnej energie a následný pocit vyčerpanosti ich možnosti ešte viac obmedzí.
Pretekárov si v prvej tretine behu nevšímajte a vnímajte radšej sami seba, nalaďte sa na vyhovujúce tempo a uvoľnite dych. Začínajte pomalšie a neskôr pomaly zrýchľujte, a pokiaľ ste na organizovanom podujatí, ostatných pretekárov si uvedomujte po prvej polovici. Až vtedy vám súťaživosť môže pomôcť.
Chcete behať? Začnite touto trojkombináciou
Šprintujte
Zaraďte do programu pravidelné rýchlostné behy. Zvýšia vám kondíciu, silu i vytrvalosť. Vyskúšajte napríklad intervalový beh.
30 sekúnd šprintu, 30 sekúnd chôdze na uvoľnenie v desiatich opakovaniach. Obmenou môže byť aj 100-metrový šprint a po ňom nasledovný 100-metrový poklus v uvoľnenom tempe.
Bežte viac, nie rovnaký objem rýchlejšie.