Netradičné pohybové aktivity, ktoré toto leto musíte vyskúšať

Iveta Škrabáková | 14. Jun 2019
Netradičné pohybové aktivity, paddle boarding, rafting, kayaking, padlovanie, leto, šport, lezecká stena, horolezectvo, futbal, športovanie, deti, rodina, program, víkend

Či už máte pocit, že ste vaše novoročné predsavzatia ohľadom svojej postavy tak trochu zanedbali, alebo len hľadáte nový spôsob ako sa v lete zabaviť a spáliť pri tom nejaké tie kalórie, máme pre vás pár zaujímavých tipov.

Práve počas letných mesiacov nás rôzne aktivity ako fitness centrum, či skupinové cvičenia tak trochu prestávajú baviť. Vonku je horúco, potíme sa a namiesto ďalšieho potenia sa v posilňovni či štúdiu skôr hľadáme iné alternatívy. Nechajte chvíľu činky a bežecký pás a vyskúšajte tieto zaujímavé aktivity. Prinesú vám nielen efektívne spálenie kalórií, ale aj úsmevy vďaka kvalitne strávenému času.

Futbal

Kto hovorí, že tímové športy sú len pre deti či tínedžerov? Ak hľadáte skvelú pohybovú aktivitu a zároveň si chcete vychutnávať slnečný deň vonku skúste futbal. Zvolajte kamarátov alebo sa „popreklikávajte“ internetom. Určite nájdete partičku, ktorá sa do tejto aktivity rada vrhne. Na rozdiel od iných skupinových športov, pri futbale ste v pohybe v podstate neprestajne. Je to ako taká obdoba HIIT, kedy musíte behať, poskočiť si, vykopnúť, skórovať! Nielen, že pri tejto aktivite spálite kopec kalórii, ale je to aj skvelý spôsob ako utužiť vzťahy s priateľmi či práve nájsť nové kontakty. Ak si zahráte v prírodnom prostredí, nebude vás to navyše stáť ani cent.

Rafting

Ak máte radi počas aktivity i trochu osvieženia určite sa vám bude páčiť raftovanie na divokej vode. Pokiaľ sa rozhliadate po niečom trochu náročnejšom ako je plávanie samotné, rafting bude pre vás zaujímavým zážitkom. Pereje existujú dnes už na rozličných úrovniach, takže ak sa trochu desíte myšlienky zurčiacej silnej vody, nemajte obavy. Menšie, pomalšie a bezpečnejšie raftingové trasy sú pre začiatočníkov samozrejmosťou.

Rafting je preto výbornou voľbou aj ako rodinná aktivita s deťmi. Počas veslovania zapojíte ruky, chrbát, core (stred tela) a dokonca aj nohy. Aby ste zabezpečili plynulý a správny smer raftu, neustály pohyb je nevyhnutnosťou. Nezabudnite niekoho z členov požiadať, aby vám urobil fotografie. O skvelé zážitky a spomienky máte postarané.

Horolezectvo

Ste pripravení na tréning celého tela ako nikdy predtým? Ak vás už nebaví zdvíhanie závaží, no chcete zo seba dostať kopec potu, potom je horolezectvo skvelou alternatívou. Pri lezení sa totiž zapája každá časť tela, najmä core (stred tela), ruky a chrbát. Nohy dostanú tiež zabrať, keďže vás musia podporiť v ceste na vrchol. Ak ste v tomto športe úplným nováčikom, po prvej takejto aktivite sa určite nevyhnete svalovici, ale nenechajte sa odradiť. Svaly si len potrebujú zvyknúť na nový typ aktivity.

Predtým než vyrazíte skutočne do hôr, vyskúšajte si najprv interiérové lezecké steny. Väčšina telocviční ponúka úvodné hodiny, kde vás naučia základnú techniku. Akonáhle si budete istí svojou zdatnosťou, môžete si užiť tento šport i v prírode.

Paddle Boarding

Pádlovanie v stoji na vode je skvelé voľba pre pohybovú aktivitu pri vode pre tých, ktorý sa chcú vyhnúť divokému splavovaniu. SUP dosky sú niečo medzi kajakom a surfovacou doskou. Sú dosť hrubé na to, aby vás udržali na vode, no nemajú zakončenie po stranách, ktoré by zabránilo pádu. Začiatočníci môžu vyskúšať najprv pádlovanie v pokľaku na kolenách, aby sa naučili udržať rovnováhu.

Akonáhle sa budete cítiť pohodlne, a nájdete správnu rovnováhu, skúste prejsť do stojacej polohy. Počas balansovania zapojíte stred tela (core), nohy a počas pádlovania dostanú zabrať ruky i chrbát.

Tip: Pre tých ešte náročnejších experimentátorov je zaujímavým nápadom aj „Paddle Joga“ – skúšanie rôznych jogových pozícií priamo na paddle doske.