Prečo je cvičenie oveľa viac než len chudnutie či naberanie svalov?

Iveta Škrabáková | 21. máj 2019
cvičenie, radosť, životný štýl, chudnutie, naberanie svalov, hmotnosť, redukcia tuku, zdravý život, zdravie, šťastie, práca, ako sa urobiť šťastným, fitastyl.sk

Koľko ľudí toľko chutí. Presne to isté platí aj pri cvičení a zdravom životnom štýle. Či už ste žena, ktorá chce schudnúť 2 – 3 kilogramy tuku, nabrať svalovú hmotu, alebo muž snažiaci sa zabehnúť polmaratón v čo najlepšom možnom čase. Celé je to trochu oveľa viac významnejšie.

Nezáleží totiž len na tom, kto má aký cieľ, akú ďalekú cestu má za sebou, alebo koľko mu ešte chýba do konca. Nie nadarmo sa vraví „cesta je cieľ“ – to dôležité, prečo všetci cvičíme a hýbeme sa je dobrý pocit, energia, ktorú z neho dostávame, pocit sebaistoty a hodnoty.  

Zdravý životný štýl nie je len o fyzických zmenách

Je to o tom, každý deň sa cítiť dobre vo svojej koži. Prekonávať samých seba i v životných situáciách, ktoré by sme možno bez pevnej vôle nadobudnutej tréningom nikdy nezvládli. Fyzická aktivita a zdravá strava (a vďaka nim skvelý pocit zo seba) ovplyvňujú mnoho oblastí nášho života. Nie je to len o tom, ako sa cítime a čo vidíme pri pohľade do zrkadla. Je to aj o sebaistote, ktorú aplikujeme v práci či vo vzťahoch. Cvičenie, a pevný režim našej mysli dáva na známosť, že to dokážeme, že naša myseľ je schopná víťaziť nad našim telom.

Guráž, ktorú nadobúdame časom je ľahko využiteľná v práci, aby sme konečne dokázali bez okolkov vyjadriť svoj názor, odprezentovať dôležitú prezentáciu klientovi, zdieľať svoje myšlienky v tíme a konečne sa stať dostatočne doceneným. Podľa Americkej Psychologickej Asociácie, ľudia, ktorí majú pravidelný pohyb (obzvlášť chôdzu) majú lepšiu schopnosť otvoriť sa ľudom naokolo, vyjadriť svoje pocity a zbaviť sa nepríjemných pocitov. Fyzická aktivita nám dáva pocit, že sme niečo zvládli, že môžeme sami seba za niečo pochváliť. Plus ak sa k tomuto pocitu pridajú endorfíny, je iba maličká šanca, že po zvyšok dňa budete negatívne naladení.

Aj niečo je viac ako nič

Týmto vám nechceme naznačiť, aby ste svoj tréning odflákli a vybavili ho za 15 minút. No nie vždy je nutné stráviť dve hodiny vo fitness centre na to, aby ste sa cítili skvele. Nastavte si cieľ, ktorý pre vás bude výzvou, no zároveň bude zvládnuteľný vzhľadom na váš deň a časové možnosti. Dobrý pocit sa dostaví práve vďaka tomu, že sa „hecnete“ a urobíte niečo skvelé pre samých seba.

TIP: Často sa cítite tak unavení, že cvičenie vám neprichádza do úvahy? Nenechajte sa oklamať uťahanou mysľou a zlozvykmi! Prekonajte sa a skúste s cvičením aspoň na 15 minút, po čase uvidíte, či je skutočne nutné prestať a nemáte síl, alebo ste boli len „vypnutí“.

Zvoľte si svoju cestu

Ani náhodou nechceme tvrdiť, že redukcia telesného tuku či naberanie svalovej hmoty nie sú dobré ciele, avšak nemalo by to byť to jediné, na čo sa zameriate. Je dobré veci vidieť zo širšej perspektívy, a to platí aj pri cvičení a správnej strave. Na to aby sa z cvičenia a správneho stravovania stala súčasť vášho života, musíte v ňom vidieť hlbší význam ako len číslo na váhe a objem. To je jediná cesta, ktorá vám zaručí vytrvalosť a výsledky na dlhodobej báze.

Aj keď to môže znieť divne ale: Cvičte a starajte sa o svoje telo preto, že ho milujete, nie preto, že ste nespokojní s jeho aktuálnym stavom.