Spoznajte pozitívne účinky hypopresívnej metódy. Pre koho je vhodná?
![Spoznajte pozitívne účinky hypopresívnej metódy. Pre koho je vhodná?](https://fitastyl.sk/fileadmin/thumbs/625x300-out/user_upload/FIT_styl/Zdravie/Ludia/slim5.jpg)
S problémami, ako je inkontinencia, prolapsy, prietrže a diastáza si metóda dobre poradí (vždy záleží na stupni postihnutia). Nemôžeme zabudnúť ani na zlepšenie sexuálnych funkcií, čo ocenia ženy, aj muži.
Pozitívne účinky
Čítajte tiež: Hypopresívna metóda – cesta (nielen) k plochému brušku
Metóda má veľa pozitívnych účinkov na naše telo. Medzi tie najdôležitejšie patrí to, že:
- zlepšuje držanie tela,
- odbúrava bolesti chrbta,
- je prevenciou a liečbou stresovej močovej inkontinencie,
- zužuje obvod pása až o 8 %,
- napomáha pri liečbe diastázy (rozostúpenie) priečnych svalov brušných a všetkých typov brušných prietrží,
- zlepšuje sexuálne funkcie,
- zvyšuje dychové parametre, čo ocenia hlavne ľudia trpiaci astmou,
- urýchľuje metabolizmus,
- masíruje vnútorné orgány spojené s vylučovaním,
- zvyšuje vytrvalosť, a to práve vďaka dychovým pauzám.
Cvičenia, ako je beh, posilňovanie, dvíhanie činiek, ale i taký smiech, kašeľ..., zvyšujú tlak v bruchu, a to má negatívny dopad na ľudské telo: na chrbticu a medzistavcové platničky, na brušnú stenu, ktorá má tendenciu „vypuknúť“ smerom von a na panvové dno, ktoré sa tak povoľuje a v najhoršom prípade môže dôjsť počas cvičenia k úniku moču. Naopak, hypopresívna technika odbúrava tieto problémy a predchádza im.
Mohlo by vás zaujímať: Čo je diastáza priamych brušných svalov a ako vzniká?
Pre koho je vhodná?
Metóda je vhodná pre obe pohlavia a všetky vekové kategórie. Praktizovať by ju ale nemali tehotné ženy a ľudia s vysokým krvným tlakom (najmä, ak je kritický spodný tlak, diastolický), a to z dôvodu dychových páuz.
Počas cvičenia dochádza k vyplavovaniu noradrenalínu a ten zvyšuje srdcový tep – práve to nie je vhodné pre tehotné ženy, ani pre ľudí s vysokým tlakom. Inak, ženy si v tejto metóde nájdu viac pozitív, a to hlavne kvôli skvelým účinkom v popôrodnej rehabilitácii.
S problémami, ako je inkontinencia, prolapsy, prietrže a diastáza si metóda dobre poradí (vždy záleží na stupni postihnutia). Nemôžeme zabudnúť ani na zlepšenie sexuálnych funkcií, čo ocenia ženy, aj muži.
Mohlo by vás zaujať: Chcem darovať svoje vajíčka. Ako prebieha samotný zákrok?
Muži využijú túto metódu kvôli zlepšeniu dychových parametrov a zvýšeniu športovej vytrvalosti. A ďalej si pri pravidelnom cvičení po istom čase môžu tiež všimnúť zlepšenie držania tela, ustúpenie bolestí chrbta a problémov s prietržami.
Práve u mužov sa veľmi často objavujú trieslovinové prietrže z dôvodu nárastu vnútrobrušného tlaku. Zjednodušene by sa dalo povedať, že mužom nárast tlaku spôsobuje prietrž a ženám močovú inkontinenciu.
Viac o tejto metóde sa dozviete na stránke www.fitbelly.cz.