Chorobná žiarlivost - viete, čo ju spúšťa?

Redakcia | 31. Dec 2016
Chorobná žiarlivost - viete, čo ju spúšťa?

Akékoľvek podozrenie je len výplodom fantázie žiarlivej osoby. Ale čo môže byť spúšťačom chorobnej žiarlivosti?

Prečítajte si: Kto nežiarli, nemiluje. Pravda, či mýtus? A čo vy, žiarlite?

Chorobná (patologická) žiarlivosť

V tomto prípade už ide o duševnú chorobu, o žiarlivosť, ktorá zabíja partnerský vzťah. Chorobná žiarlivosť je neustále a bezdôvodné upodozrievanie z nevery, nekonečné kontrolovanie, vypytovanie a túžba vlastniť milovanú osobu, mať ju len pre seba. Žiarlivec je neústupčivý, nedôverčivý, nekritický, paranoidný, agresívny, presvedčený o svojej pravde, nedá si povedať, vysvetliť, nikoho nepočúva.

Mohlo by vás zaujímať: Klebety a ohováranie. Prečo sú také obľúbené?

"Žiarlivci veria všetkému, okrem pravdy." Claude Houghton

Správanie je neprimerané, nekontrolovateľné a intenzívne. Vyznačuje sa nedôverou a podozrievavosťou. Žiarlivec sa neustále uisťuje, pýta, kontroluje a vypočúva, obmedzuje, zakazuje, vyhráža sa, čoho dôsledkom sú prirodzene hádky, konflikty a napätie vo vzťahu. Jednoducho povedané, svojim správaním dosiahne presný opak toho, o čo sa všemožne snaží.

"Žiarlivec spôsobuje to, čoho sa bojí: vymiznutie lásky. " Viktor Frankl

Najhoršie na správaní žiarlivca je strata sebakontroly a sebaovládania sa, čím sa môže žiarlivec stať nebezpečným pre svojho partnera i okolie. Môže dôjsť až k fyzickému a psychickému násiliu. V prípade chorobnej žiarlivosti je dôvodom na žiarlivosť skutočne čokoľvek, ale v skutočnosti dôvod neexistuje.

Na rozdiel od prirodzenej žiarlivosti, totiž chorobná žiarlivosť dôvod ani opodstatnenie nemá, pretože akékoľvek podozrenie je len výplodom fantázie žiarlivej osoby.

Ochuťte si svoj erotický život!

Ale čo môže byť spúšťačom chorobnej žiarlivosti?

  • predchádzajúca negatívna skúsenosť ako napr. nevera. Môže sa stať podnetom, ktorý prerastie až do chorobnej žiarlivosti a to hlavne v prípade, že podvedený a oklamaný človek nedokáže nájsť opätovnú dôveru a neustále podozrieva svojho partnera, napriek tomu, že jeho podozrenie už nie je opodstatnené.
  • dedičnosť, ako sa vraví, krv nie je voda
  • výchova - vplyv prostredia, je veľká pravdepodobnosť, že žiarlivý otec vychová žiarlivého syna alebo mohlo dieťa vidieť v detstve žiarlivosť u iného člena rodiny)
  • nízke sebavedomie, pocit menejcennosti, nevyrovnanosť a psychická labilnosť osoby Takýto spúšťač žiarlivosti môžeme nájsť napríklad u niektorých žien, ktoré sú s dieťaťom na materskej dovolenke. Počas rokov izolácie strácajú sebavedomie, cítia sa neatraktívne a keď k tomu manžel trávi priveľa času v práci, začnú si robiť vlastné závery a podozrenia, ktoré často nemusia byť opodstatnené
  • alkohol
Čítajte tiež: Hádky naše každodenné