Čo je celulitída a aké faktory ovplyvňujú jej vznik?

Redakcia | 6. november 2018
Čo je celulitída a aké faktory ovplyvňujú jej vznik?

Jeden pohľad do zrkadla a dobrá nálada je razom preč. Priehlbinky na koži, strata elasticity a nevzhľadný „pomarančový efekt“ dokážu poriadne potrápiť. Strašiak menom celulitída sa pritom netýka iba žien s kilami navyše. Odpovede sme hľadali spolu s plastickým chirurgom MUDr. Martinom Paciorekom z Kliniky YES VISAGE.

Čo je celulitída?

„Celulitída, alebo pomarančová koža, vzniká ako dôsledok nadmerného množstva toxínov a kyselín, ktoré látková výmena ženy nedokáže spracovať a vylúčiť z organizmu. Významnú úlohu pritom zohrávajú aj genetické predispozície a štýl života.

Väčšmi ohrozené sú tak ženy s nezdravým spôsobom a bez pravidelného pohybu. Celulitídu môže niekto označovať iba ako estetický nedostatok, ale opak je pravdou! Často sa totiž jedná o zdravotný problém, ktorý, žiaľ, postihuje väčšinou iba pokožku žien, práve kvôli previazanosti so ženskými hormónmi – predovšetkým s estrogénom,“ hovorí MUDr. Martin Paciorek.

Celulitída sa tak nemusí týkať iba dám, ale v ojedinelých prípadoch postihuje aj skupinu mužov, ktorí majú prebytok hormónu – estrogénu, alebo sú ním liečení. Ide však o minimálne percento.

Celkom inak je tomu vo svete žien, kde pomarančová koža postihuje až 90 % percent nežnejšieho pohlavia. Objavuje sa pritom najmä na stehnách, bokoch, zadku, ramenách, či bruchu.

Táto porucha štruktúry kože začína väčšinou v mladšom pubertálnom veku, keď sú ale zmeny často nevýrazné, pretože tkanivo je ešte pevné a elastické. S pribúdajúcim vekom sa však môže rozvinúť až do stavu, keď hrbolčeky sprevádza opuch a modriny.

Vtedy už vnímame celulitídu ako závažný zdravotný problém, ktorý je nutné riešiť so špecialistom. Nahromadené tukové bunky sa spájajú do hroznovitých strapcov – tlačia na cievy a vyvíjajú kompresiu na vrchné vrstvy kože. Zhoršené prekrvenie tak bráni zásobovať bunky potrebnými živinami a zároveň zamedzuje vylučovaniu odpadových látok lymfatickým systémom.

Tento začarovaný kruh spôsobuje degeneratívne zmeny spojivového tkaniva a tým aj nevzhľadný hrboľatý efekt kože, ktorý je pre ženy neestetický a často aj frustrujúci.

Dá sa teda nad celulitídou úplne zvíťaziť?

MUDr. Martin Paciorek tvrdí, že „áno, ale následné udržanie pevnej a hladkej pokožky je často ešte ťažšie, ako jej dosiahnutie. Súvisí to s už spomínanými genetickými predispozíciami, zdravým životným štýlom a dostatkom pohybu.

V každom prípade platí, že akúkoľvek cestu či metódu si zvolíme, v boji proti celulitíde majme na mysli dôležitú vec. Rovnako ako pri všetkých ostatných zdravotných a estetických problémoch, aj u celulitídy platí: čím skôr ju budeme riešiť, tým rýchlejšie a väčšie bude naše víťazstvo!

Faktory ovplyvňujúce vznik celulitídy:

 • Nesprávne stravovacie návyky
 • Fajčenie a alkohol
 • Nedostatok vitamínov a minerálov
 • Obezita
 • Genetická predispozícia
 • Nedostatočný pitný režim
 • Stres
 • Poruchy metabolizmu a obehového systému
 • Tehotenstvo
 • Hormonálna nerovnováha (spôsobená niekedy i hormonálnou antikoncepciou)
 • Sedavé zamestnanie