Čo pri jednom jedle preženiem, pri druhom vynechám.

redakcia FIT štýl | 13. február 2017
Čo pri jednom jedle preženiem, pri druhom vynechám.

Už sa vám to istotne stalo. Večer ste to prehnali s dobrotami a ráno ste sa preto rozhodli prvé jedlo vynechať.

Žiaľ, tento spôsob stravovania vedie z dlhodobého hľadiska k výraznému spomaľovaniu metabolizmu, o tráviacich ťažkostiach nehovoriac. Jedlá by ste vynechávať nemali. Čo na prvej porcii obmedzíte, to doženiete na ďalšej, a ani nebudete vedieť ako.

Okrem toho organizmus vystresujete a on si potom bude „na horšie časy“ ukladať. Porcie by mali byť primerané a ideálne je rozdeliť si jedlo do piatich porcií denne, pričom raňajky s desiatou a obedom by mali tvoriť 65 % prijatej potravy.

Prečítajte si tiež: Nevynechávajte jedlá, doženie vás to! Aj druhú večeru si môžete dať.

Ľudia, ktorí majú problémy ráno sa najesť a ich tráviaci systém je ešte spomalený, môžu skonzumovať ľahké ovocie s nízkym obsahom cukru, bylinný čaj, smothies či ovocnú šťavu. Tí, ktorí sa prebudia ako rybičky a so silným pocitom hladu, môžu siahnuť po výdatnejších raňajkách.

Prečo sa neviete zbaviť nočných nájazdov na chladničku?

Keď je medzi jedlami príliš dlhá pauza, naruší sa spojitosť medzi chuťou do jedla a skutočným pocitom hladu.

Často k tomu dochádza v prípade, keď telo nemá dostatok energeticky hodnotnej stravy v priebehu dňa. A hneď, ako nastane príležitosť sa najesť, je to ako keď sa pretrhne hrádza a to už nekonzumujete nutrične hodnotnú stravu ale idete hlava nehlava, zjete, čo vám príde pod ruku a v chvate. To ale vylučuje akékoľvek potešenie z jedla a schopnosť počuť ten čarovný hlas, ktorý hovorí, že máte dosť, je preč.

Prečítajte si tiež: Prečo jeme, keď nemáme hlad?

Uviazli ste v začarovanom kruhu, pretože ak sa v noci prejete, ráno sa zobudíte sýti, vynecháte raňajky a behom dňa budete opäť energeticky podzásobení.  

V každom prípade, najvhodnejšie je dodržiavať aspoň odhadom podobnú veľkosť porcií počas dňa. Nevynechávať, nedobiehať, nepreháňať.

Mohlo by vás zaujímať: Rozmýšľate, že vynecháte večeru?