Dokonalý zrak, dokonalé výkony

Redakcia | 30. august 2018
Dokonalý zrak, dokonalé výkony
foto: NeoVízia, archív Soni Stanovskej, Istockphoto

Maximálna sústredenosť. Čistá myseľ a jedinečný pocit z prekonania samého seba. Emócie, ktoré lomcujú telom každého športovca.

Bez ohľadu na to, či je jeho výkon profesionálny alebo rekreačný. Dopriať si požadovaný komfort, ktorý umožňuje sústrediť sa, však nie je možné s dioptrickými pomôckami. Na tom sa zhodnú všetci milovníci športu.

Nezáleží na tom, či ide o futbalistu, hokejistu, lyžiarov, vodnú slalomárku alebo fitness trénerku. Vynikajúci zrak potrebuje každý športovec. Je totiž dôležité sledovať dianie okolo seba a vedieť vyhodnocovať situácie s dostatočným predstihom. To umožní získať vytúžené víťazstvo a zároveň pomôže vyvarovať sa nepríjemným zraneniam.

Okuliare? Šošovky?

Vrcholoví športovci riešia túto dilemu denne. Sú si veľmi dobre vedomí, do akej miery im ich zrak môže pomôcť dosiahnuť vysnenú métu. Príkladom je naša úspešná vodná slalomárka Soňa Stanovská. Tá má za sebou extrémne úspešné leto. Čo štart, to medaila. No nie je tomu tak dávno, čo na jej výkon vplývali dioptrie.

„Do pretekov som nastupovala s kontaktnými šošovkami. Tie mi však niekedy neumožňovali stopercentné sústredenie. A bez toho nemôžem dôjsť do cieľa s dobrým pocitom. Bolo veľmi nepríjemné, keď som pociťovala rezanie v očiach, prípadne sa mi šošovka vyplavila a ja som nevedela dostatočne rýchlo reagovať,“ spomína si naša nová hviezda.

Zmena prišla po bezbolestnej laserovej operácii očí femtosekundovým laserom, ktorú absolvovala pred tromi rokmi. Dnes si už nemusí striedať okuliare so šošovkami a podľa jej otca to cítiť aj na vode. „Zmenu som si všimol hneď po operácii. Jej reakcie sa zlepšili markantne. To pozitívne vplývalo aj na jej samotné výkony a výsledky.


operácia zraku

Nová hviezda slovenskej kanoistiky absolvovala zákrok pred tromi rokmi. Hovorí, že jej výkony sa bezprostredne po ňom zlepšili.

V lese, v ringu, na trávniku aj na svahu

Okuliare či šošovky obmedzujú radosť z pohybu aj rekreačným športovcom. Napríklad bežcom. Beh s okuliarmi nie je príjemný a ani praktický. S pribúdajúcimi kvapkami potu okuliare padajú, kĺžu sa po nose, šošovky zas môžu pri náročnejšom teréne z oka vypadnúť. Pri kontaktných športoch je to dokonca pravidlom.

Dioptrické chyby však komplikujú športovanie aj v zime.
Napríklad lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou  korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu či orientačné body. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu.Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu.

Ako to vidí  MUDr. Radovan Piovarči,primár očnej kliniky NeoVízia

neovízia„Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ varuje primár očnej kliniky NeoVízia v bratislavskej Petržalke, MUDr. Radovan Piovarči.  Nepomôžu ani kontaktné šošovky. V mraze a vetre rohovka podľa odborníka oka horšie dýcha a oveľa viac vysychá. Kontaktné šošovky jej bránia v prísune kyslíka, preto výraznejšie vnímame pocit dráždenia.

Späť k alternatíve

Šport si teda vyžaduje dobrý zrak. Preto sa trendom už aj u nás stáva metóda NeoSMILE 3D, vo svete známa ako ReLEx SMILE. Ako medzi profesionálnymi, tak i rekreačnými športovcami. Celý zákrok  vykonáva femtosekundový laser sám. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť jej povrch. Večer v deň zákroku môže pacient normálne fungovať, o sedem dní po operácii opäť športovať,“ prezrádza primár Piovarči.

Základom úspešne vykonaného zákroku je precízne vstupné vyšetrenie. Len na základe jeho výsledkov je možné zákrok podstúpiť. „Laserové zákroky sú ideálne pre ľudí približne od 15 do 45 rokov, s dostatočne hrubou rohovkou a minimálne rok ustálenou dioptrickou chybou od +2 do –10,“ pokračuje lekár.

Kam nemôže laser, môže šošovka

Aj na extrémne dvojciferné dioptrie má súčasná očná medicína overené riešenie. „Fakické šošovky ICL dokážu vyriešiť aj očnú chybu do – 23 dioptrií. V prípade vyššej dioptrickej chyby kombinujeme implantáciu šošovky s  dolaserovaním, čím docielime úplne odstránenie dioptrickej chyby na nulu,“ vysvetľuje primár  Piovarči z očnej kliniky NeoVízia.

K ideálnym pacientom patria podľa neho ľudia s vysokými mínusovými alebo plusovými dioptriami prípadne tenkou rohovkou, u ktorých laserová korekcia nepripadá do úvahy. Vnútroočná šošovka je podobná kontaktnej šošovke, ktorú natrvalo implantujeme za očnú dúhovku. Všetko tak, aby bola radosť z pohybu doslova viditeľná.