Poctivo pestované čučoriedky zo slovenskej farmy

Redakcia | 19. máj 2021
Poctivo pestované čučoriedky zo slovenskej farmy
foto: berryfarm.sk

Vedeli ste, že konzumácia plodov čučoriedok má veľmi pozitívne účinky na ľudský organizmus?

Sú zaradené medzi najzdravšie druhy ovocia na svete. Obsahujú široké spektrum flavanoidov, majú významnú antioxidačnú aktivitu. Plody sú zdrojom vitamínu A, B a C, ktorý posilňuje imunitu a pôsobia ako prevencia a liek proti nachladeniu a infekčným ochoreniam.

 

Triesloviny majú dezinfekčný účinok a zabraňujú množeniu baktérií v črevách. Neobvykle vysoký obsah antioxidantov z vitamínu E pôsobí v našom tele ako ochranný štít pred voľnými radikálmi, ktoré môžu vyvolať rast rakovinových buniek. Draslík odvádza prebytočnú tekutinu z tela, a tým pomáha odstraňovať opuchy. Horčík zase podporuje správnu funkciu svalov a nervov, mierni depresie a prispieva k zdravým zubom.

Obsahuje i ďalšie stopové prvky: meď, zinok, chróm, mangán a železo, ktoré podporujú tvorbu krvi. Antokyaníny obsiahnuté v čučoriedkach sa podieľajú na obnove očnej sietnice, zvyšujú ostrosť zraku, odstraňujú únavu očí a používa sa ako podporná liečba šeroslepoty. Slúžia tiež ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky a znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Kúsok za Bratislavou na celkovej rozlohe 1 ha nájdete slovenskú farmu, kde pestujú viacero odrôd čučoriedky kanadskej. Na začiatku si dali vypracovať rozbor pôdy, keďže toto, je pre čučoriedky veľmi dôležité a následne projekt na Výsadbu produkčnej plantáže. Celú realizáciu začali na jar 2017 nákupom sadeníc, pôdy, kontajnerov, štiepky a mykoríznych húb. Substrát si dali namiešať s optimálnym zložením pre pestovanie čučoriedok.

Pri výsadbe do kontajnerov ku každej rastlinke aplikovali mykorízne huby pre kyslomilné rastliny. K pestovaniu čučoriedok pristúpili naozaj veľmi zodpovedne a poctivo. Okrem samotných čučoriedok si u nich môžete objednať alebo aj osobne kúpiť rôzne poctivo pripravené výrobky ako sú džem, sirup, čučoriedkovú šťavu a dokonca aj lahodné čučoriedkové víno. 

Chutné čučoriedkové výrobky si môžete objednať zo slovenskej farmy na www.berryfarm.sk