Rešpektujte svoj rytmus: Cvičte podľa cyklu

dm grogerie markt | 9. apríl 2024
Rešpektujte svoj rytmus: Cvičte podľa cyklu
foto: dm grogerie markt

Ženský cyklus sa začína menštruáciou a trvá v priemere 28 dní. V každej fáze cyklu dominuje produkcia iných hormónov, ktoré vplývajú na telo a tiež psyché. Túto horskú dráhu hormónov ale vieme využiť pri cvičení. Takto vyzerá cvičenie, v ktorom prihliadame na jednotlivé fázy cyklu.

Všetko je otázkou fázy cyklu: Cvičenie rešpektujúce váš rytmus

Fáza 1: Menštruácia

Toto sa deje v tele:
Počas menštruácie (1. – 5. deň cyklu) sa mnohé ženy cítia bez energie a trápia ich bolesti, kŕče v bruchu, hnačky a poruchy spánku. V tele sa v týchto dňoch deje naozaj mnoho. Ak sa v sliznici maternice neusídli žiadne oplodnené vajíčko, telo sa zbavuje vrchnej vrstvy sliznice a dochádza ku krvácaniu. Celý tento proces je vyvolaný nedostatkom progesterónu. Okrem toho je v tomto období nízka aj hladina estrogénu.
Vhodný tréning:
V tejto fáze by ste mali uprednostniť ľahké cvičenie. Skúste napríklad jemnú jogu, meditácie, strečingové cvičenia alebo jednoducho uvoľnený tréning celého tela. Ľahké cvičenie tiež môže zmierniť menštruačné kŕče.

Fáza 2: Folikulárna fáza

Toto sa deje v tele:
Druhá fáza menštruačného cyklu je fáza folikulárna, ktorá sa začína v prvý deň menštruácie a trvá približne dva týždne. Vaše telo sa pripravuje na ovuláciu a vyžaduje si v prvom rade estrogén, ktorý obnovuje výstelku maternice. Hypofýza produkuje viac folikulostimulačného hormónu (FSH), čím stimuluje folikuly vo vaječníkoch k tvorbe hormónu estrogénu.
Vhodný tréning:
Mnohé ženy sa cítia sebavedomé a silné. A práve to možno využiť v tomto období aj pri športe. Vďaka vysokej hladine estrogénu je vaše telo nabité energiou. Stavte na kardio cvičenia alebo na intenzívny intervalový a silový tréning. Okrem toho je v tejto fáze veľmi stabilná hladina cukru v krvi, čo má zase pozitívny vplyv na spaľovanie tukov.

Fáza 3: Ovulácia

Toto sa deje v tele:
Ovulácia (približne 14. deň po prvom dni menštruácie) nastáva vtedy, keď prasknú obaly folikulu. Niektoré ženy tento proces dokonca aj cítia ako bolesť. Vajíčko sa potom vyplavuje z vaječníka do jedného z dvoch vajíčkovodov, a tým sa odštartuje jeho migrácia do maternice. V tomto období ste najplodnejšia.
Vhodný tréning:
S ovuláciou v tele klesá hladina energie. Načúvajte teda svojmu vnútru a cvičte podľa toho, čo vám vysiela telo, tak, ako je pre vás dobré. Je jedno, či si zvolíte intenzívny HIIT tréning alebo uvoľňujúce silové cvičenie. Intenzitu tréningu by ste mali primerane znížiť vtedy, ak cítite vyčerpanie alebo únavu.

Fáza 4: Luteálna fáza

Toto sa deje v tele:
Folikul, z ktorého dozrelo vajíčko, zostáva na povrchu vaječníka a vytvára žlté teliesko. Vďaka nemu stúpajú aj hodnoty hormónov progesterónu a estrogénu. Ak však vajíčko nie je oplodnené, hladina oboch hormónov prudko klesá a následne vyvoláva menštruáciu.
Vhodný tréning:
Mnoho žien trpí príznakmi PMS, trápi ich nafúknuté brucho, sú podráždené a vyčerpané, čo ich samozrejme oberá o potrebnú energiu. Intenzitu cvičenia v tejto fáze redukujte a zamerajte sa skôr napríklad na pilates, na fasciálny alebo ľahký silový tréning.

Čo hovorí o tréningu rešpektujúcom cyklus, veda?

Štúdií na túto tému je dodnes pomerne málo. Jedným z dôvodov je, že sila cyklu sa u žien rôzni a aj príznaky toho ktorého cyklu sú preto veľmi individuálne. Napriek tomu však profesionálne športovkyne čoraz viac vedome prispôsobujú tréningové jednotky práve svojim cyklom.

Ak vám cyklus vynechá menštruáciu

Menštruácia nie je vždy rovnaká a z času na čas sa môžete v rámci nej stretnúť s rôznymi odchýlkami a nepravidelnosťami. Ak vám však menštruácia vynechá viac ako tri mesiace, mali by ste sa určite obrátiť na gynekologičku. Vynechanie menštruácie môže byť totiž spôsobené rôznymi ochoreniami, ale tiež môže súvisieť s príliš intenzívnou športovou záťažou a príliš malým množstvom energie. Dôležité je, aby sa menštruácia nepovažovala len za indikátor plodnosti, ale aby sa chápala ako celok. Pravidelný cyklus je dôležitý pre zdravie ženy bez ohľadu na to, či žena túži po dieťatku alebo nie.
Orientujte sa podľa svojich osobných potrieb a naučte sa lepšie spoznať svoj cyklus tým, že mu budete načúvať – to je dôležité nielen pri zostavovaní tréningového plánu, ale všeobecne to môže zlepšiť váš pohľad na telo a celkovo aj na zdravie.

 

Toto by sa vám z dm mohlo zísť:

S hygienickými vložkami Pro Climate si vyberáte ekologicky neutrálnu možnosť. Povrch hygienických vložiek je vyrobený zo 100 % certifikovanej organickej bavlny. Poskytujú flexibilitu počas vašich dní a mimoriadny komfort pri nosení. Nemajú krídelká, napriek tomu držia pevne na mieste a nepretekajú. Silné absorpčné jadro a aktívna ochrana proti zápachu sú silnými spojencami v ženskej hygiene. Umožnia aktívny život aj počas periódy. Vložky sú neparfumované a nefarbené. Výroba prebehla za použitia 100 % energie z obnoviteľných zdrojov. 
Jemná hygiena pre intímnu oblasť, bez parfumácie, sa vďaka pH hodnote citlivo stará o intímne partie. Emulzia bola špeciálne navrhnutá na denné použitie. Zloženie s výťažkom z Aloe vera a kyselinou mliečnou šetrne čistí a pomáha vyrovnávať prirodzené pH v intímnej oblasti. Pokožku zanecháva jemnú a osvieženú. 
Vankúšik vo veľkosti 22 cm x 25 cm predstavuje zdravotnícku pomôcku na upokojujúcu aplikáciu tepla. Mivolis vankúšik s čerešňovými kôstkami je vyrobený zo 100 % bavlny, náplňou sú čerešňové kôstky. Stačí ho už len zohriať a priložiť na bolestivé miesto.
Malý pomocník, keď vás prepadne bolesť hlavy. Vďaka obsahu mentolu príjemne chladí, jeho vôňa pôsobí uvoľňujúco a zmierňuje bolesť. Je to prírodná alternatíva v prípade, že nechcete hneď siahnuť po tabletkách. 

dmBio bylinný čaj pre ženy, 20 ks

Čaj pre ženy s ibištekom, feniklom a alchemilkou vás okrem ovocnej sladkej chuti prekvapí aj exotickým korenistým tónom škorice. So ženským čajom si užijete nielen pokoj, ale aj jemnú upokojujúcu vôňu. Príjemne teplý nápoj je pripravený z vybraných organických ingrediencií a zaujme svojou jemnou chuťou.