4 cviky pre pevnú a vypnutú pleť

Redakcia | 14. september 2019
tvarova gymnastika, plet, krasa, mladost

S pribúdajúcimi rokmi prichádzajú aj pribúdajúce vrásky. Niekto tým svojim dáva mená a cení si ich ako svoje životné skúsenosti. Iní pokles pružnosti a vypnutosti pleti prežívajú natoľko, že siahajú po rôznych invazívnych či neinvazívnych chirurgických zákrokoch.

Ako docieliť mladistvejší vzhľad pleti bez lekárskych zásahov? Vyskúšajte tvárovú gymnastiku!

4 cviky pre pevnejšiu a vypnutejšiu pleť:

1. SPEVŇOVAČ TVÁRE

Tento cvik pomôže spevniť celú tvár, obzvlášť tri hlavné svalové skupiny – temporalis (nachádzajúci sa na každej strane nad ušami a používaný počas žuvania), orbicularis occuli (veľký sval okolo očí, jeho hlavnou funkciou je zatváranie viečka) a zygomaticus major (sval tvárových výrazov, ktorý nám umožňuje smiech a zdvíhanie líc). Ideálne je si počas cvičenia tohto cviku ľahnúť.

Postup je nasledovný:

 1. Ústami vytvarujte dlhé „O“. Hornú aj spodnú peru majte nad zubami.
 2. Kútikmi úst sa usmejte, svaly na lícach sa pevne natiahnu.
 3. Dlane položte na líca, malíčky oddychujú na očných kútikoch. Prstami pevne zatlačte na spánky. Prsty ťahajte smerom nahor k zadnej strane hlavy. To natiahne kútiky očí smerom nahor a von.
 4. Zatvorte oči, bradu ťahajte dopredu, preč z tváre. Pokúste sa o úsmev. Mali by ste cítiť ťah na kútikoch očí a spevnenie líc a lebky.
 5. Držte 20 sekúnd, následne uvoľnite. Opakujte trikrát.

 

 

2. LIFTING TVÁRE

 1. Toto cvičenie zlepší cirkuláciu tvárového svalstva, krku a lebky, ako aj uvoľní stres a zvýši vitalitu. Najlepšie sa cvičí postojačky.
 2. Ústa vytvarujte do dlhého „O“. Pery prikrývajú zuby.
 3. Kútikmi úst sa usmejte, svaly na lícach sa pevne natiahnu.
 4. Zatvorte oči a očné buľvy rolujte smerom nahor. Ústami vytvarujte písmeno „O“, čo najmenšie dokážete. Znova sa usmejte, aby ste opäť spevnili lícne svalstvo. Hlavu pomaly zakloňte dozadu. Ruky zdvihnite nad hlavu.
 5. Spevnite brucho a nadvihnite hruď, všetky svaly tváre by mali byť v kontrakcii.
 6. Pomaly zdvihnite oči a predstavte si, ako napínate všetkých 57 svalov vašej tváre. Stále sa usmievajte a pozerajte nahor, dýchajte zhlboka a pomaly.
 7. Pozíciu držte 30 sekúnd. Vydýchnite, uvoľnite ruky a hlavu skloňte smerom k podlahe. Pomaly vyrolujte telo naspäť.Cvičenie opakujte dvakrát denne.

3. SPEVŇOVAČ SÁNKY A KRKU

Cvičenie pomáha spevniť svalovú skupinu situovanú na brade, okolo a pod bradou (vrátane triangularis, depressor labii, mentalis a platyzmy). Ich precvičovaním spevníte ochabnuté líca a padajúce čeľuste, ako aj ovisnutú sánku.

 1. Začnite úsmevom.
 2. Otvorte ústa a vydajte zvuk „ahh“. Spodnú peru a kútiky úst vtiahnite dovnútra a pevne držte. Spodnú sánku vysuňte dopredu.
 3. Spodnou sánkou urobte pohyb naberania smerom nahor, veľmi pomaly, zatvárajte pritom ústa. (Predstavte si, že vašou sánkou naberáte niečo veľmi ťažké). Bradu ťahajte nahor, hlavu zakláňajte dozadu.
 4. Spodnú sánku otvorte a zatvorte desaťkrát. Počas posledného opakovania by mala byť brada otočená oproti stropu. Bradu nechajte natiahnutú, pozíciu držte 20 sekúnd, počas ktorých si vyzualizujte lifting tváre. Opakujte dvakrát.

4. LÍCNY ZDVÍHAČ

Gravitácia tlačí líca nadol a toto cvičenie zase zdvihne a posilní svalstvo tejto oblasti: levator labii superioris, caninus a zygomaticus major a minor. Pomôže tiež udržať tvar hornej pery.

 1. Ústa vytvarujte do dlhého „O“. Vrchná pera prikrýva zuby.
 2. Usmejte sa, aby ste nadvihli svaly na lícach. Líčka tlačte na lícne kosti a ďasná.
 3. Ukazovák jemne položte na vrchnú časť lícnych svalov, priamo pod oči. Lícne svalstvo uvoľnite, nechajte ho vrátiť sa do pôvodnej uvoľnenej polohy.
 4. Znova sa usmejte, lícne svalstvo zdvihnite opäť smerom nahor. Predstavte si, že tlačíte svaly až ponad oči. Práve ste dokončili jeden „push-up“.
 5. Urobte ďalších 10 „push-upov”.
 6. Počas desiateho držte lícne svalstvo tak vysoko, ako dokážete. Predstavte si, že líca sa zdvíhajú nahor až ku stropu.
 7. Ukazováky položte na vrchnú časť hlavy. 8. Pozíciu držte 30 sekúnd, pozerajte pritom nahor smerom k prstom. Ak počas toho spevníte brucho, pomôže vám to tlačiť lícne svaly ešte silnejšie. Uvoľnite, zopakujte trikrát.