Celulitída: Ako sa vysporiadať s priehlbinkami na pokožke

Redakcia | 10. máj 2023
Celulitída

My sa však celulitídou poraziť nedáme a už vôbec nedovolíme, aby nám celulitída pokazila dobrý pocit z vnímania vlastného tela. Namiesto sebaoptimalizácie chceme vyššiu mieru sebaakceptácie.

Predovšetkým v teplých obdobiach roka, kedy sa pokožka prirodzene odhaľuje viac, sa snažíme naše telo prezentovať v čo najlepšom svetle. Holením a voskovaním sa chceme patrične pripraviť na leto – avšak s celulitídou toho veľa nenarobíme. Alebo áno?    

Čo však môžeme urobiť určite, je akceptovať svoju pokožku, prijať ju takú, aká je. Pretože celulitída je okrem toho, že nespôsobuje žiadne fyzické ťažkosti, aj prejavom faktu, že ženské telo disponuje dostatočnými zásobami potravy, napríklad počas tehotenstva.

Celulitídy sa (ne)bojíme

Jamky na povrchu pokožky sa príliš dlho považovali za vizuálny nedostatok. Obraz dokonalého, pevného tela sa stal akousi dominantou, v neposlednom rade vďaka rôznym vyretušovaným fotkám v nablýskaných časopisoch.    

Avšak tieto časy sú už našťastie pasé. Čoraz väčší dôraz sa kladie na sebalásku a sebaakceptáciu. Namiesto bodyshamingu je konečne na programe bodyneutralita, pričom omnoho dôležitejšie ako dookola bojovať s celulitídou, je udržiavať sa v zdraví a fit. Fakt, že cieleným cvičením a zdravším stravovaním sa jamky na pokožke jemne vyhladia a oblasť bokov sa spevní, je len príjemným vedľajším efektom.   

Celulitída – postihuje len ženy? 

Celulitída je ženská záležitosť. Zodpovedná je za ňu štruktúra pokožky – u mužov je táto najvrchnejšia vrstva kože podstatne tenšia ako u žien. Ženské podkožné tkanivo obsahuje omnoho viac tukových buniek, ktoré sa zhlukujú do tzv. tukových ložísk. Tie sa následne môžu desaťnásobne zväčšiť a „pretlačiť“ cez jemné vlákna ženského spojivového tkaniva. Pod ukladanie tuku, predovšetkým v oblasti zadku, brucha a stehien sa do veľkej miery podpisujú aj gény a hormóny, napríklad estrogén.      

Skúsme teda vzniku pomarančovej kože zabrániť 

Podľa štúdie pomarančová koža trápi až 98 percent všetkých žien po 20. roku života. Nakoľko sú priehlbinky na pokožke výrazné, závisí najmä od tukových vankúšikov pod vrstvou spojivového tkaniva. Zdravý životný štýl napomáha udržiavať pokožku hladšiu.   

Vyvážená strava s minimálnym príjmom živočíšnych bielkovín dokáže napríklad povzbudiť metabolizmus. Na strane druhej soľ a cukor sa skôr dokážu postarať o zadržiavanie vody v tkanive, pričom takto nahromadená tekutina prejavy celulitídy na pokožke len vizuálne zvýrazní. A pre dobro svojho tela by ste sa mali čo možno najviac vyhýbať aj alkoholu a nikotínu.     

Šport posilňuje tkanivo 

Fakt, že svoje tukové vankúšiky akceptujeme ešte neznamená, že nepodnikneme nič preto, aby sme sa vo svojom tele nemohli cítiť ešte lepšie. Pravidelné cvičenie síce vzniku celulitídy a strií nezabráni, no pomôže ich prejavy zmierniť. Silové cvičenia posilňujú podkožné tkanivo a vytrénované svaly zas prispievajú k hladšiemu vzhľadu pokožky.    

Na to, aby ste si spevnili svalstvo, nepotrebujete žiadne špeciálne stroje alebo náradie. Posilňovanie celého tela vlastnou váhou (drepy, výpady, angličáky) vám pomôže nielen vybudovať väčšiu silu, ale pomimo zlepšiť aj vytrvalosť.  

Čo proti celulitíde zmôžu krémy?

Od krémov proti celulitíde nemôžeme čakať žiadne zázraky. Ak sú však súčasťou balíka spolu so športovaním a zdravou stravou, účinné sú. Obsahujú totiž zložky ako kofeín, výťažky z rias, peptidy a retinol, ktoré zlepšujú prekrvenie postihnutých miest na tele.    

Účinné sú ale len vtedy, keď nimi pokožku pravidelne masírujete, pretože prípravky proti celulitíde pôsobia na pokožku, nie však na spojivové tkanivo s tukovými vankúšikmi pod ňou. Krémy je najlepšie do pokožky vmasírovať krúživými pohybmi. Efektívna je aj masáž poštipkávaním, na ktorú sú zas mimoriadne vhodné telové oleje. Dvakrát týždenne peeling pod sprchou zlepší prekrvenie a postará sa o hladší vzhľad pokožky.

Oslavujte pozitívny pocit zo svojho tela 

Pri všetkých tých myšlienkach, ktoré venujeme zmierňovaniu príznakov tak neobľúbenej celulitídy, by sme sa mali nachvíľu zastaviť a pouvažovať: Prečo prikladáme taký obrovský význam hladkej pokožke, keď priehlbinku či dve nájde na pokožke takmer každá jedna z nás. Keď sa na seba zas raz s dávkou frustrácie pozeráme do zrkadla, mali by sme mať pred očami hlavne to, že naša nespokojnosť súvisí so zvykom, s tým, ako sa na seba pozeráme: Takmer denne sme na Instagrame a podobných online médiách konfrontované s dokonalými (retušovanými) telami. A aj keď si dobre uvedomujeme, že nie všetko, čo je na sociálnych sieťach je skutočné, svoje telá (často aj nevedome) s takýmito telami snov jednoducho porovnávame.    

Tu môže pomôcť len jediné. Sledujte len tých influencerov, ktorí vnímajú svoje telo pozitívne a taký je aj ich životný postoj. A ktorí prezentujú len prirodzenú krásu. Pretože pozerať sa na niečo, čo nám jednoducho dobre nerobí, nedáva význam a treba od toho upustiť. A teda: Nech nám je inšpiráciou maliar Rubens, pre ktorého celulitída na ženskom tele dotvárala skutočný ideál krásy. Dávame mu like!  

Tu je pár typov na udržanie krásneho tela: