Korekcia odstávajúcich ušníc. Pýtali sme sa priamo primára plastickej chirurgie.

Dagmar Baluchová | 10. máj 2017
Korekcia odstávajúcich ušníc. Pýtali sme sa priamo primára plastickej chirurgie.

Operácia odstávajúcich ušníc sa radí medzi jedny z najvyhľadávanejších a zároveň najbezpečnejších zákrokov plastickej chirurgie.

Možno vás prekvapí, že...

  • Za tvar ucha je zodpovedný chromozóm 5 gén TCOF1, preto sa tvar ušnice dedí a nedá sa ovplyvniť.
  • Niektoré národy kedysi verili, že tvar ušníc u novorodencov predpovedal ich budúci charakter a to, ako sa im bude dariť.
  • V starovekom Egypte verili, že dych života vchádza do tela pravým uchom a dych smrti ľavým.
  • Kedysi dávno v Indočíne bola dĺžka ušného lalôčika považovaná za znak múdrosti (dokazujú to aj veľké ušnice na sochách a maľbách Budhu).
  • Aristoteles zasa považoval dĺžku ušníc za znak dobrej pamäti.
  • Charles Darwin, pôvodca teórie evolúcie prirodzeným výberom, pokladal ucho za jeden z elementárnych orgánov ľudského tela.
  • U niektorých kmeňov v Afrike si uši dodnes zdobia špeciálnymi šperkami, tým dávajú najavo príslušnosť k určitému kmeňu či komunite. 
Na svete neexistujú dve úplne identické ušnice (ani u jednovaječných dvojčiat). Je to podobné ako pri odtlačkoch prstov. Odtlačky ušníc sú v kriminalistike po odtlačkoch prstov druhým efektívnym identifikačným prostriedkom, pretože uši, až na zmenu svojej veľkosti, nemenia svoj tvar.

Na naše otázky odpovedá MUDr. Daniel Mládek, PhD., primár plastickej chirurgie avelane clinic v Nitre (www.avelane.com):

Ako prebieha otoplastika a v čom sa líši, ak sa vykonáva u detí a u dospelých?

Otoplastiku vykonávame najčastejšie v lokálnej anestézii a čas operácie závisí od toho, akú veľkú deformáciu ušnice riešime.

U detí je to väčšinou len riešenie estetického problému odstávania ušníc, vtedy sú obe ušnice zoperované do hodiny. V prípade, že ide o väčší problém, ktorý predpokladá aj úpravu chrupky ušnice a ušného boltca a predpokladá sa dlhší operačný čas, volíme namiesto lokálnej – celkovú anestéziu. 

V akých prípadoch je preplácaná zdravotnou poisťovňou?

Zdravotné poisťovne estetické operácie nepreplácajú. V prípade, že ide o vrodenú vývojovú chybu, respektíve na odporúčanie psychológa, môže pacient požiadať zdravotnú poisťovňu o preplatenie zákroku.

Niektoré zariadenia môžu mať daný výkon zazmluvnený, je to individuálne, v závislosti od pracoviska.Výhodou súkromnej kliniky je, že pacient dostane nadštandartný servis, rodič môže byť prítomný pri dieťati pri zákroku a aj po celú dobu pooperačnej starostlivosti. Samozrejmosťou je používanie kvalitných materiálov.

Akí pacienti vyhľadávajú tento zákrok u vás najčastejšie, a je skutočne motív nízkeho sebavedomia kľúčový?

Najčastejšie operujeme deti v predškolskom veku, ktorých rodičia nechcú, aby boli traumatizované kolektívom.

Druhá kategória sú dospelí ľudia, ktorí trpeli tvarom svojich ušníc odmalička a veľakrát si operáciu dávajú ako darček sebe samému. Tretia kategória je riešenie úrazov a rekonštrukcie po odstránení nádorov v tejto oblasti. 

Prečítajte si viac: Odstávajúce uši vyrieši korekcia ušníc (otoplastika).