Krása z kuchyne: Vieme, ktoré potraviny konzumovať pre zlepšenie pleti

Iveta Škrabáková | 8. Mar 2019
Ako si vyčariť krásnu pleť pomocou potravín z domácnosti.

Kto by si neprial jasnú, vyživenú a zdravo vyzerajúcu pleť? Raz nás trápi zima, potom horúčavy, hormonálne zmeny a inokedy jednoducho nevenujeme svojej pleti toľko pozornosti, ako by sme mali. Predtým, než začnete viniť genetiku, vyčítať svojej pleti všetky jej nedostatky a bežať do obchodu pre celý rad kozmetických prípravkov na zlepšenie jej stavu, skočte si do kuchyne.

Áno, práve vo vašej domácnosti sa nachádza množstvo pomocníkov, ktorí sú vám ochotní kedykoľvek pomôcť dostať pleť do želaného stavu. Viete, ktoré potraviny jesť, aby ste sa mohli pochváliť pestovanou pleťou?

Stará známa „skrášľovačka“, pôsobí antioxidačne, vďaka čomu zabraňuje predčasnému starnutiu pleti. Jej dužina obsahuje až 95 % vody, a preto má výnimočné hydratačné účinky.

2. Žltá paprika

Sa môže pochváliť vysokým obsahom žltého farbiva, luteínu, ktorý veľmi významne zlepšuje kvalitu pleti.

3. Med

Zamedzuje tvorbe vrások, pleť krásne vyživí a hydratuje.

4. Tvaroh

Obzvlášť dobrým pomocníkom pre majiteľky suchej pleti, má totiž skvelé hydratačné vlastnosti.

5. Jablko

Disponuje vysokým podielom ovocných kyselín, ktoré pokožku napnú a vyhladia. Určite naň v jedálničku nezabúdajte.

6. Brusnice

Sú skvelým nástrojom v boji a prevencii proti vráskam.

7. Olivový olej 

Je skvelou zásobárňou vitamínu E, ktorý je pre zdravú a krásnu pleť nenahraditeľný. Odvážnejší ho môžu vypiť aj len tak samotný, napríklad po lyžičke.

8. Hrozno

Obsah tejto šťavnatej pochúťky pozitívne pôsobí proti starnutiu pokožky.

9. Ryby

Tuk z rýb zvyšuje pružnosť buniek pokožky a bráni ich poškodeniu. Ideálne sú teda hlavne pre osoby s pleťou, ktorá má sklony k pnutiu, svrbeniu a rýchlejšiemu starnutiu.

10. Citrusové plody

Pomôžu v boji s opuchnutými očami a kruhmi pod očami.

11. Paradajky

Najhlavnejšou zložkou paradajok je pre našu pleť jednoznačne lykopén. Červené farbivo, ktoré okrem toho, že kožu chráni počas pobytu na slnku, je aj silný antioxidant. Je dôležitým stavebným prvkom pokožky a slúži ako štít voči voľným radikálom spôsobujúcim starnutie pleti.