Opálená aj bez slnka? Stavte na beta karotén

opálenie, beta karotén, fitstyl, fitastyl.sk, leto, ako sa opáliť bez slnka, bronz, pokožka, koža, pleť, opálený vzhľad
3.8.2019 v kategórii Krása, autor Jana Tesák Potomová, foto: istockphoto.com

Chceli by ste, aby vaše opálenie bolo tento rok hnedšie, pokožka zdravšia a zároveň sa nevystaviť hrozbe rakoviny kože? Potom určite nezabúdajte na beta karotén. Na našom trhu je mnoho preparátov. Ale ako si vybrať ten pravý? A čo tak dopriať si bežné ovocie a zeleninu, kde je ho pre naše telo dostatočne veľa?

Vďaka pravidelnému príjmu potravín s obsahombeta karoténu v strave dožičíme koži výživu,potrebnú obnovu a ochranu. Beta karotén pôsobí ako provitamín, ktorý sa v pečeni premieňa na vitamín A v takom množstve, aké telo potrebuje. Preto sa ním nedá predávkovať.

Vedeli ste že? Z jednej molekuly betakaroténu vznikajú dve molekuly vitamínu A.

Ak sa to s konzumáciou potravín s vyšším obsahom provitamínu predsa len preženie, môže sa nanajvýš stať, že sa koža začne sfarbovať neprirodzene dožlta až oranžova. Po skončení užívania sa však žltkasté zafarbenie zvyčajne stratí, pretože ide o významný karotenoid, ktorý v mnohých organizmoch slúži ako žltočervené farbivo.

Asi jedna šestina karoténu, ktorý reálne prijmeme počas dňa, sa zmení na vitamín A. Nadbytočný príjem vitamínu A, napríklad v tabletkách, má za následok toxicitu spôsobujúcu stratu chuti do jedla, zvýšenú podráždenosť, vysušovanie a odlupovanie pokožky, stratu vlasov, bolesť kostí a kĺbov, krehkosť kostí, bolesti hlavy a zväčšenie pečene a sleziny. Predávkovanie sa ovocím a zeleninou nehrozí, iba nadmerným príjmom výživových doplnkov s obsahom vitamínu A, nadmerným príjmom rybieho oleja a pečeni zvierat.

Provitamín posilňuje imunitnú ochranu, chráni oči pred makulárnou degeneráciou, ktorá je jednou z foriem porúch videnia spôsobená starobou. Beta karotén pôsobí ako lapač radikálov, blokátor rakoviny a prirodzená ochrana kože pred slnečným žiarením.

Dôležité! Beta karotén potrebuje na prechod do organizmu tuky alebo oleje a dostatočné množstvo vitamínu E. Nedostatok vitamínu E môže spôsobiť nedostatok beta karoténu, ktorý je inak odolný a lepšie využiteľný z varenej a nakrájanej zeleniny ako zo surovej.

Odporúčaná dávka je približne 2 mg denne. Najmenšia úmrtnosť na rakovinu sa prejavila pri dávke 2 – 4 mg beta karoténu denne. Toto množstvo získame, ak zjeme 50 – 100 g hlávkového šalátu. Novšie štúdie dokázali, že dlhodobé užívanie 20 mg denne zvýšilo riziko rakoviny u fajčiarov.

Tento fenomén sa však zaznamenal iba pri užívaní preparátov, nie pri bežnom konzumovaní potravín s vysokým obsahom beta karoténu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) syntetický beta karotén patrí tiež k látkam, ktoré zvyšujú riziko srdcovo-cievnych ochorení.

U nás dochádza k nedostatku beta karoténu iba zriedkavo. V posledných rokoch sa zvýšila spotreba zeleniny, navyše je tento provitamín odolný voči vonkajším vplyvom a pridáva sa do rôznych potravín ako farbivo. Bohatým zdrojom beta karoténu je rebarbora, špenát, mrkva, melón, marhule, tekvica, paradajky, brokolica či pomaranče.

MNOŽSTVO BETA KAROTÉNU v 100 g/100 ml potravín

 • Palmový olej 21,3
 • Mrkva 7,8
 • Kapusta 5,2
 • Špenát 4,7
 • Medový melón 4,7
 • Hlávkový šalát 3,9
 • Cigória (melta) 3,4
 • Červený melón 3,1
 • Paprika červená 2,7
 • Kaki 1,6
 • Marhule 1,5
 • Mango 1,2

Platí pritom zásada, že čím je ovocie alebo zelenina farebne výraznejšie, tým viac beta karoténu obsahuje. Vo vyšších dávkach sa vyskytuje aj v pečeni, olejnatých rybách, smotane, masle a syroch.