Zvažujete lifting tváre? Prečítajte si ako prebieha operácia.

Dagmar Baluchová | 15. Apr 2017
Zvažujete lifting tváre? Prečítajte si ako prebieha operácia.

Ak nad zákrokom uvažujete, lekára, ktorý vás s podstatou liftingu oboznámi, bude určite zaujímať aj vaša motivácia, prečo o zákrok máte záujem a či sú vaše očakávania realizovateľné.

Ako operácia prebieha?

Plastický chirurg vám podrobne opíše princíp zákroku, upozorní vás na možné riziká a dá vám informácie a pokyny, ktoré musíte pred a po operácii dodržiavať.

Facelift sa môže podľa podmienok pracoviska, kde sa vykonáva, rozsahu zákroku a podobne, robiť v lokálnej alebo celkovej anestéze. Princíp zákroku spočíva v odstránení nadbytočnej kože zo spánkovej oblasti tváre a krku. Tento zákrok je možné kombinovať s niektorými ďalšími zákrokmi, ktoré zlepšujú výraz tváre.

Niektoré kliniky ponúkajú aj najmodernejšu technológiu – endoskopický lifting inovatívnou technológiou MultiPoint Technology, ktorá spočíva vo vkladaní malých vstrebateľných implantátov cez minimálne otvory v operovanej oblasti.

Unikátny dizajn implantátov s viacerými záchytnými bodmi umožňuje zachytenie a natiahnutie tkaniva, pričom rovnomerne rozkladá napätie pre maximalizáciu fixácie. Pokožka tak vyzerá prirodzene.

Čítajte viac podrobností: LIFTING - plastika tváre a krku alebo keď krk prezdradí skutočný vek.

Po operácii je nutné šetriť sa aspoň 2 až 4 týždne, podľa závažnosti stavu a rozsahu zákroku a tiež podľa schopnosti hojenia sa organizmu. Prvých 3 až 5 dní je vhodné používať špeciálny elastický obväz.

Do 10 dní po operácii sa odstraňujú stehy. Po zákroku sa môžu objaviť dočasné modriny, opuchy, napätie kože, svrbenie, jazvy. Podľa toho, do akej miery sa facelift uskutočnil vo vlasovej oblasti sa ženám odporúča obmedziť farbenie vlasov a trvalú onduláciu po dobu 6 až 8 týždňov a tiež je vhodné vyhýbať sa masáži a opaľovaniu, aspoň po dobu 2 až 4 mesiacov.

Zákrok si klienti hradia sami, neprepláca ho zdravotná poisťovňa a kvôli liftingu nie je možné pre klienta vystaviť doklad o práceneschopnosti.

Výsledný efekt?

Tak, ako u všetkých zákrokov plastickej chirurgie, aj pri liftingu platí, že výsledok operácie je u každého klienta odlišný a je daný genetikou, životným štýlom, starostlivosťou o pokožku a množstvom iných faktorov.

Lifting tváre vám pomôže ubrať pár rokov napnutím pokožky a vyhladením hlbších vrások. Nebudete však po ňom v žiadnom prípade vyzerať ako niekto iný a neodstráni ani jemnejšie vrásky, napríklad okolo úst a očí.

Efekt operácie, pri dobrej rekonvalescencii, sa ráta na 5 až 10 rokov, v závislosti od veku klienta a tiež od rozsahu zákroku. Zákrok je možné po rokoch zopakovať.

- Lifting tváre dopomôže k mladistvejšiemu vzhľadu na tvári napnutím pokožky a vyhladením hlbších vrások. Hoci nezastaví proces starnutia, môže účinne oddialiť jeho výrazné prejavy.

Na naše otázky odpovedá MUDr. Daniel Mládek, PhD., primár plastickej chirurgie avelane clinic v Nitre (www.avelane.com):

1. Jednou z omladzovacích metód, ktoré možno použiť na estetickú úpravu oblasti tváre a krku, je aj laserová fotorejuvenizácia – v čom spočíva a aké výsledky prináša?

Základom tejto metódy je tepelná stimulácia kožných buniek pomocou jemného zahriatia pokožky a nízkych dávok svetelnej energie, čo napomáha regenerácii pokožky a zvýšeniu jej pevnosti a elasticity. Okrem zlepšenia kvality a vzhľadu pokožky pomáha odstrániť pigmentové škvrny, žilové metličky, drobné vrásky a jazvy.

Počas zákroku dochádza k stimulácii tvorby nových kolagénových vlákien v kožných bunkách. Výsledkom je lepšia kvalita pleti, odstránenie pigmentových škvŕn, cievok a iných defektov. Pleť vyzerá mladšie a pevnejšie.

2. V ktorých prípadoch je vhodnejší facelift?

Facelift odporúčame v prípade, keď už efekt fotorejuvenizácie nie je dostatočný. Najmä vtedy, ak má pacient veľmi povolenú pokožku. Väčšina pacientov začína vo veku okolo 35 až 40 rokov pri fotorejuvenizácii, ktorá je vhodná ako ideálna štartovacia terapia na oddialenie prejavov starnutia a v neskoršom veku pokračuje faceliftingom. Obe metódy majú vynikajúce výsledky.

3. Akú špeciálnu starostlivosť potrebuje krk po oboch týchto zákrokoch?

Laserová fotorejuvenizácia sa musí pre výsledný dobrý efekt niekoľkokrát opakovať a keďže ide o laserový zákrok, je vhodné ju realizovať ešte pred letnou sezónou. Pri oboch zákrokoch by si mali pacienti dávať pozor na dostatočnú ochranu pred slnečným žiarením.

V prípade faceliftu aj na regeneráciu a ochranu pred možným zranením. Pacienti by nemali niekoľko týždňov športovať, absolvovať kozmetické ošetrenia tváre a iné zákroky, pri ktorých je pokožka namáhaná.

Čítajte tiež: FACE JOGA - stavte na lifting tváre bez skalpela