Na vlastnom tele: Tinka Kršková „Byť FIT je benefit najmä zdravotný, nie estetický“

Redakcia | 7. november 2022
Na vlastnom tele: Tinka Kršková „Byť FIT je benefit najmä zdravotný, nie estetický“
foto: Tinka Kršková

Výherkyňa Live premeny si prešla veľkú cestu k zmene svojho doterajšieho životného štýlu. Prečítajte si o jej "ceste" viac.

Tinka, prečo si chcela schudnúť pri tvojich ideálnych mierach 62/168? Čo bolo tvojím motívom?

Pôvodne som sa rozhodla schudnúť kvôli svadbe. Chcela som pekne vyrysovať ramená a chrbát do svadobných šiat. V tomto období mi prišla vhod súťaž Live premeny, nakoľko do profilu na Janyho stránke sme mohli vložiť fotografie spredu, zboku a zozadu. Rozhodla som sa tieto fotky do profilu vložiť, a tým už pre mňa nastal obrovský záväzok, že nesmiem z tejto cesty zísť a poľaviť. Jednoducho som sa rozhodla ísť do toho a neexistovala cesta späť. 

Je ľahšie schudnúť z veľkej hmotnosti. Predstavujem si, že pri tvojich mierach si musela mať životný štýl celkom v poriadku. Ako vyzeral?

Áno, stravovala som sa dobre aj pred premenou. Ja osobne propagujem zdravý životný štýl už dlhé roky. Absolútne vôbec nejem vyprážané veci už niekoľko rokov, taktiež vôbec nenakupujem polotovary, ani tie zdravé. Pravidelne varím, všetko, čo dokážem pripraviť doma, si pripravujem sama, napr. si varím strukoviny vopred, vyrábam si vlastný hummus, vlastné raňajkové kaše atď. Inklinujem k „whole food plant based“. Takmer výlučne jem celozrnné veci. Veľmi mi záleží na ekológii, takže sa vždy snažím, aby moja domácnosť bola čo možno najviac zero waste. Veľmi ma trápi, keď vidím, ako sa vo svete plytvá jedlom. Mäso som pred premenou jedla raz týždenne, a to cez víkend s rodinou. Počas premeny som si aj na spoločné rodinné obedy nosila vlastný obed v krabičke. Rodine nejaký čas trvalo, kým to pochopili, ale zvykli si a musím sa pochváliť, že to celé malo úžasný vplyv aj na stravovanie mojej rodiny. Môj muž sa pravidelne stravoval so mnou a veľmi mu chutí takáto strava, aj keď predsa len jedáva viac mäsa ako ja. Obrovská zmena nastala napríklad u mojej maminky, ktorá počas celej mojej premeny tvrdila, že by bez mäsa bola hladná a teraz sa teší na každé jedno vegan jedlo, ktoré pripravím. Zistila, že jej takáto strava veľmi vyhovuje. Čo ma veľmi potešilo je, že aj starší členovia našej rodiny (starí rodičia moji, ako aj z mužovej strany) sami začali pýtať recepty, aby „varili také zdravé dobroty ako my.“ 

Počas premeny sa vlastne zmenilo len to, že som úplne vysadila sladkosti, koláče a vôbec som nejedla pečivo. A samozrejme, znížila som príjem kalórií. 

Pokiaľ ide o šport, aj pred premenu som pravidelne cvičila 4x týždenne. Okrem toho, ja som veľká turistka, takže pravidelne aspoň raz za týždeň som absolvovala minimálne 15 - 20 km túru. Počas Janyho Live premeny som cvičila 6x týždenne Janyho online tréningy a 1x týždenne jogu ako aktívny odpočinok.

Mala si niekedy vyššiu hmotnosť?

Áno, ako dieťa som mala problémy s hmotnosťou. Potom som schudla a na strednej škole som opäť mala problém s nadváhou. Moja najvyššia hmotnosť bola 82 kg. Správnym stravovaním, pravidelným pohybom a správnym nastavením mysle sa však dá dokázať veľa. I keď chcem v tejto časti podotknúť, že byť fit je benefitom najmä zdravotným, nie len estetickým. 

Nehladovala si? Obzvlášť, ak si pridala pohyb a ubrala jedlo?  

Stravovala som sa hlavne podľa Janyho jedálničkov, tzn. strava podľa Alicky Andrášikovej, ktorá je chuťovo úžasná, výživná a pri redukčnej diéte podľa mňa absolútne dostatočná. Ja osobne sa snažím brať jedlo ako palivo, ktoré dám svojmu telu, aby správne a dobre fungovalo, aby malo všetko, čo potrebuje. Pokiaľ sa aj stravujeme správne, teda v potrebných množstvách kalórií a potrebných množstvách makroživín a stále máme „na niečo chuť,“ z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že je to z dvoch dôvodov: buď ide o tzv. jedenie z nudy alebo si riešime nejaký problém, ktorý vychádza z duševnej oblasti. Pokiaľ máme na niečo chuť, pretože sa nudíme, treba sa zamestnať nejakou činnosťou, pokiaľ máme na niečo chuť kvôli stresu, treba skúsiť vymeniť odmenu jedlom za niečo iné, čo nás teší, napríklad relaxačný kúpeľ, pustiť si nejakú dobrú hudbu, ktorá nás naladí na dobrú vlnu. 

Čo bolo najťažšie na tých troch mesiacoch?

Mne to vôbec nepripadalo ťažké, tešila som sa na každé jedno cvičenie, na každý jeden nový recept, ktorý som skúšala variť. Každý mesiac som s nadšením čakala na zverejnenie nových jedálničkov, takže ja som túto výzvu poňala s takým pozitívnym naladením. 

Aká bola tvoja vízia?

Pravdou je, že mojím cieľom vôbec nebolo premenu vyhrať. Ja som len zodpovedne pristúpila k tomu, že som sa do výzvy prihlásila a len som dodržiavala pravidelné cvičenia a stravu s tým, že som znížila príjem kalórií. 

Ako výherkyňa Live premeny si mala možnosť osobne si zacvičiť s Janym jeden tréning pre planétu. Ako sa ti to páčilo?

Jany je úžasný človek, ktorý je veľmi milý, pozitívne naladený. Dáva množstvo dobrej energie. Prišla som aj s rodinou, so všetkými som ho zoznámila, bol na nich všetkých veľmi príjemný. Keďže nie som zvyknutá na kamery, upokojoval ma, že všetko bude v poriadku, aby som nebola v strese. Naozaj bol veľmi starostlivý. A navyše bola s ním sranda. Cítila som sa na tréningu s ním výborne a som vďačná, že som mala možnosť niečo takéto zažiť. 

Fotogaléria