10 tipov, ako zažívať úspech alebo Keď práca prináša radosť...

Redakcia | 13. september 2023
10 tipov, ako zažívať úspech alebo Keď práca prináša radosť...

Úspech nie je iba o šťastí. Príbehy ľudí, ktorí dokázali v pracovnom smere dosiahnuť dobré výsledky a navyše je ich zamestnanie zároveň ich záľubou, sa prekvapivo zhodujú vo viacerých aspektoch.

V prvom rade, väčšina z nich nepovažuje úspech za šťastie. Vnímajú ho ako dôsledok pracovitosti a neustáleho sebazdokonaľovania.

Naštartujte svoj deň: 7 ranných rituálov, ktoré skvele naštartujú váš deň

Či zoberieme do úvahy Annu Wintour, šéfredaktorku amerického Vogue, a jednu z najznámejších perfekcionistiek na svete, Victoriu Beckham, ktorej sa podarilo od nuly vybudovať úspešnú módnu značku, alebo zájdeme do histórie za Mariou Curie-Sklodowskou, objaviteľkou rádia a polónia, maliarkou Fridou Kahlo, či slávnou šansoniérkou Edith Piaf, všetky spájajú spoločné prvky.

Mali víziu a dokázali pre ňu žiť...

Výskumov zaoberajúcich sa povahou a osobnostným predpokladom úspešných ľudí je množstvo. Čo sú spoločné menovatele ľudí, ktorí sa v pracovnom živote presadili?

10 tipov, ako na to. Inšpirujte sa!

1. NIE PREMENIA NA ÁNO. Pracovne úspešní ľudia dokážu za svoju víziu bojovať. Pri prvom zabuchnutí dverí sa nevzdávajú, ale snažia sa nájsť novú, inú cestu. Neodradí ich prvotný neúspech, či nesúhlas. 

2. MAJÚ VÍZIU. Sen je krásny a potrebný a na začiatku akéhokoľvek úspechu vždy stojí myšlienka. Aby sa ju však podarilo zrealizovať, je potrebné k nej doplniť víziu – čosi ako reálnu úsečku, ktorá vedie od štartu až po dosiahnutie cieľa. Vízia nie je len vzdušným zámkom, je založená na skutočnom odhadnutí možností a doplnená o dávku nadšenia a originality.

3. DOKÁŽU MOTIVOVAŤ . Či už pracujete v kolektíve, alebo uvažujete nad vlastným projektom, užitočné je dokázať ľudí okolo seba motivovať. Motivovať rovná sa nadchnúť. Prezentovať nový nápad, či postup tak, aby ho ostatní dokázali pochopiť a ešte lepšie, aby ho chceli napĺňať s vami a dôverovali mu.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo je dobré cítiť sa v pracovnom kolektíve dobre?

4. NIE SÚ NAJMÚDREJŠÍ NA SVETE. Odvaha a ochota obklopiť sa ľuďmi, ktorí vás dokážu posunúť ďalej, ukázať vám veci z inej, zaujímavej perspektívy, je v pracovnom svete veľmi užitočná. Len obmedzený človek nikdy nemení svoj názor a odmieta priznať chybu, či sa poučiť. 

5. VEDIA POVEDAŤ NIE. Prílišná submisívnosť a uzatvorenosť vedie podľa psychológov k spomínanému pocitu frustrácie, či syndrómu vyhorenia. Človek nemusí spĺňať predstavy všetkých ľudí, je oprávnený povedať stop, keď má práce nad hlavu, či nesúhlasiť s projektom, s ktorým nie je vnútorne, či morálne stotožnený.

6. DÁVAJÚ SI REÁLNE CIELE. Tak, ako pri zamýšľaní sa nad pracovným smerom, alebo vlastným biznisom, aj v akomkoľvek inom zamestnaní je podstatné vnímať svoje reálne možnosti. Nedávajte si nereálne ciele.

7. POZNAJÚ SA. Úspešní ľudia vedia, aké sú ich pozitíva a slabiny. Vedia, čo chcú dosiahnuť, ako to chcú dosiahnuť, pracujú na sebe. Zamýšľajú sa nad svojimi schopnosťami a snažia sa ich zdokonaľovať. Pokiaľ nevedia kresliť, nechcú sa stať maliarmi.

Čítajte tiež: PREČO ZLYHÁVAME?

8. ROBIA VECI NA STO PERCENT. Správny časový manažment, ochota komunikovať o možnostiach efektívnejšej deľby práce a najmä sebou nastavený perfekcionizmus je podľa úspešných ľudí kľúčom k dobrým výsledkom. Zmieriť sa s priemerným zanietením, či vykonanou úlohou, podľa nich nevedie k vytúženému cieľu.

9. NEBOJA SA ZMIEN. Zmena je život a je zároveň jeho jedinou istotou. Urputne ľpieť na nemennosti je nebezpečné v akomkoľvek smere. Prijať výzvu s radosťou je, naopak, predpokladom na úspešný pracovný život.

10. MAJÚ RADI SVOJU PRÁCU. V záverečnom bode sa vraciame na začiatok. Mať rád svoju prácu, tešiť sa zo svojho zamestnania, vnímať ho ako záľubu je viac, ako len úspech. Je to šťastie. 

Uvažujete o zmene práce?  6 otázok, na ktoré si musíte odpovedať.